Hipoglikemia w przebiegu cukrzycy


 
Starszy niż rok
Hipoglikemia jest powikłaniem cukrzycy zarówno typu I i II typu. Jest dolegliwością bardzo zdradliwą, gdyż pojawia się po leczeniu insuliną jak i po lekach doustnych. Hipoglikemia to spadek glukozy (potocznie cukru) we krwi, czego konsekwencją są między innymi zaburzenia stanu emocjonalnego, utrata pamięci, otępienie, osłabienie, palpitacje serca, nadmierne wydzielanie potu, a nawet tymczasowy paraliż bądź śpiączka. Niekiedy chory może zachowywać się w sposób nieracjonalny i zaburzony, co można pomylić ze stanem upojenia alkoholowego.

Hipoglikemia występuje po ćwiczeniach fizycznych, w okresie międzyposiłkowym. Charakteryzuje się spadkiem glukozy i wzrostem hormonów antagonistycznych, głównie glukagonu i katecholamin. Czytaj też: Cukrzyca jest ciągle niebezpieczna

Zobacz wideo: Hipoglikemia – groźne konsekwencje niedocukrzenia

Objawy hipoglikemii

Początkowe objawy ostrzegawcze tej dolegliwości w postaci drżenia i pocenia się są skutkiem działania katecholamin. Przy dalszym spadku glukozy dochodzi do objawów neurologicznych, jak paraliż czy śpiączka.

Szczególnie często obserwuje się tzw. hipoglikemię nocną – drastyczny spadek glukozy we krwi pacjenta występujący w nocy, która objawia się silnym poceniem się i porannymi bólami głowy.


Zniwelowanie objawów tak powstałego niedocukrzenia polega na zmniejszeniu dawki leku hipoglikemizującego przyjmowanego na noc lub zjedzeniu przez snem posiłku zawierającego wolno wchłaniane węglowodany (np. twaróg, chude mięso z chlebem). Hipoglikemii można również przeciwdziałać odpowiednio modyfikując leczenie farmakologiczne.

Czytaj też: Hipoglikemia – groźne konsekwencje niedocukrzenia

Jak leczyć hipoglikemię?

Hipoglikemia rozwija się szybko, zazwyczaj w ciągu kilku minut, ale równie szybko przemija po spożyciu produktów zawierających cukier. W taki sposób najłatwiej poradzić sobie z hipoglikemią o umiarkowanym przebiegu.

Często popełnianym błędem podczas ataku hipoglikemii jest spożywanie pieczywa, bądź ciasta - z tych produktów glukoza wolniej się uwalnia, dlatego spożycie dużych ilości tych produktów podczas uczucia głodu, może doprowadzić do wielogodzinnej hiperglikemii. Dlatego należy mieć przy sobie produkt spożywczy, który ma specjalne przeznaczenie w tego typu dolegliwości np. czekoladowy baton „ExtendBar”.

Pierwszą pomocą chorym podczas ataku hipoglikemii jest podanie słodkiego produktu lub napoju, najlepsze są na przykład: szklanka soku owocowego zawierającego cukier, kostki cukru, czekolada, tabletki z glukozą lub żel dekstrozowy. W momencie, kiedy poziom cukru powraca do normalnego, należy zjeść dłużej działający produkt węglowodanowy, np. banan lub kanapka, który ustabilizuje poziom cukru we krwi.

U osób cierpiących na cukrzycę typu I ataki hipoglikemii występują częściej niż u chorujących na cukrzycę typu II, gdyż chorzy na cukrzycę II kontrolują chorobę za pomocą diety. Jednak może zdarzyć się taka sytuacja, kiedy taka pomoc nie będzie możliwa ze względu na zaawansowane zmiany w zachowaniu chorego (jadłowstręt, agresja) lub kiedy chory jest nieprzytomny wówczas niezbędne będzie wykonanie wstrzyknięcia 1.0 mg glukagonu w tkankę mięśniową uda.

Zobacz wideo: Cukrzyca jest chorobą naczyń

Duże znaczenie w profilaktyce i leczeniu hipoglikemii odgrywa edukacja pacjenta. Najważniejszymi zasadami, którymi powinien kierować się chory jest: umiejętność posługiwania się glukometrem (stała kontrola poziomu cukru we krwi), przestrzeganie zasad dietetycznych, posiadanie przy sobie produktów zawierających dużo cukru oraz zestawu do wstrzyknięć glukagonu.

Czytaj też: