Nowy sklep

już ON-LINE

HIV da się wyleczyć?

Dzięki odpowiednio wczesnej terapii amerykańskim naukowcom udało się wyleczyć dziecko, które urodziło się z wirusem HIV.

Spis treści

Jak przyznają naukowcy, to szczególny przypadek – zaraz po narodzinach nie czekano bowiem na testy laboratoryjne, które by potwierdziły, że dziecko zostało zarażone od matki. Zamiast tego już w 30. godzinie życia niemowlęciu podano zestaw leków przeciwko HIV. Mała pacjentka ma w tym momencie 2,5 roku i od blisko 12 miesięcy nie przyjmuje żadnych lekarstw. Nic też nie wskazuje na nawrót choroby, jednak ustalenie z całą pewnością, że dziewczynka została wyleczona, może zająć ok. 6 tygodni.

Reklama

Profilaktyka

- Profilaktyka antyretrowirusowa to standardowa terapia zapobiegająca zakażeniu. W tym przypadku różnica polegała na tym, że dawka leku, używana zazwyczaj jako prewencyjna, zastosowana została w celach terapeutycznych. Dotychczas w Stanach Zjednoczonych nie podejmowało się tego rodzaju leczenia tak wcześnie – powiedziała o rewolucyjnej metodzie leczenia Atlancie dr Deborah Persaud, wirusolog ze szpitala Johna Hopkinsa w Baltimore, która wraz z zespołem naukowców koordynowała leczenie zarażonego dziecka..

Jeśli wyniki zostaną potwierdzone, eksperyment może zrewolucjonizować sposób leczenia HIV. Odpowiednio wcześnie rozpoczęta terapia farmaceutyczna byłoby szansą zwłaszcza w Afryce, gdzie nie każda kobieta otrzymuje leki, które mogą zapobiec przedostaniu się wirusa na dzieci.

Zobacz też: Wirus HIV pomaga leczyć białaczkę!

Przypadek 2,5-letniej dziewczynki nie jest jedynym, kiedy to udało się pokonać HIV. Pierwszym pacjentem, u którego także udało się wyeliminować wirusa (od pięciu lat nie zaobserwowano nawrotu choroby), jest Amerykanin  Timothy Brown. W przypadku mężczyzny wyleczenie zależało jednak od innego, bardziej ryzykownego procesu. Pacjent poddany został bowiem przeszczepowi szpiku od osoby, która jest naturalnie odporna na HIV.

Czytaj: Lekarstwa przedłużają życie ludzi z HIV

Przeczytaj także: AIDS - drogi zakażenia

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)