Nowy sklep

już ON-LINE

HIV - nie warto zakładać, że jesteśmy zdrowi, lepiej to sprawdzić

Od roku 1985 do końca września 2014 r. zarejestrowano w Polsce ponad 18 tysięcy przypadków zakażenia HIV oraz 3172 zachorowania na AIDS (wg danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny). Rzeczywista liczba zakażonych jest jednak zdecydowanie większa. Dzisiaj, jak co roku 1 grudnia, obchodzimy Światowy Dzień AIDS.
Polscy aktorzy
Źródło: 123RF

Spis treści

Szacuje się, że aż 70 procent osób żyjących z HIV nie zna swojego statusu serologicznego i tym samym może nieświadomie narażać na zakażenie inne osoby. Dzisiaj HIV dotyczy każdego, niezależnie od wieku, płci czy statusu społecznego. Chociaż nie opracowano dotąd szczepionki, która chroniłaby nas przed HIV, medycyna powoli zyskuje przewagę w walce z wirusem. Odpowiednio wcześnie wykryte zakażenie daje szanse na długie życie w dobrym zdrowiu. Niestety, w Polsce ponad 30 procent osób dowiaduje się o swoim zakażeniu zbyt późno – dopiero na objawowym etapie zakażenia HIV lub rozpoznania AIDS (na podstawie EuroHIV). Wniosek? Nie warto zakładać, że jesteśmy zdrowi, lepiej to sprawdzić.

Kampania na rzecz walki z chorobą

Projekt Test jako inicjatywa obywatelska od 7 lat zachęca Polaków do testowania się w kierunku HIV. Pomysł na kampanię powstał jesienią 2009 roku. W tym roku kampania organizowana jest po raz siódmy. Porusza problemy związane z szeroko pojętą tolerancją oraz działa na rzecz uświadamiania, jak ważna jest profilaktyka HIV i AIDS. W kampanię Projekt Test od lat zaangażowani są znani polscy artyści, którzy wspólnie ze środowiskiem medycznym, partnerami kampanii oraz patronami medialnymi uświadamiają polskie społeczeństwo na temat problematyki związanej z tymi chorobami.

 

Spektakl „Pozytywni”

W tym roku w ramach kampanii realizowany jest spektakl teatralny "Pozytywni" w reżyserii Krzysztofa Czeczota, w który zagrają m.in. Magdalena Boczarska, Olga Bołądź, Janusz Chabior i Łukasz Simlat. Kampanię PROJEKT Test organizują w tym roku Fundacja Edukacji Społecznej we współpracy z Fundacją Garnizon Sztuki Grażyny Wolszczak. "Spektakl "Pozytywni" to komediodramat o tym, że pozytywnym można i trzeba być zawsze, również wtedy, kiedy pozytywny jest wynik testu na HIV. „Udało się nam zebrać wspaniałą obsadę aktorską oraz charyzmatycznego reżysera, którym jest Krzysztof Czeczot. Scenariusz sztuki napisał Cezary Harasimowicz" - powiedziała Grażyna Wolszczak. Premierę sztuki zaplanowano na 30 listopada w Teatrze Imka. W marcu 2016 roku spektakl przeniesiony zostanie na nową Scenę Garnizon w Al. Niepodległości na warszawskim Mokotowie. „Co roku razem z MAC Cosmetics oraz partnerami ze świata medycyny, kultury, mody i biznesu podejmujemy różnego rodzaju działania, aby skutecznie zwiększać świadomość Polaków na temat HIV i AIDS. Pomysł społecznie zaangażowanego spektaklu teatralnego chodził za nami od zawsze, czekaliśmy tylko na idealny scenariusz. Napisał go dla nas Cezary Harasimowicz” – tłumaczy autorka kampanii, Agata Kwiatkowska.

Reklama

Na czym polega test?

Dzięki rozwojowi technologii badanie w kierunku HIV stało się obecnie łatwe i szybkie. Stosowane są nowoczesne metody diagnostyczne: testy standardowe „skriningowe” IV generacji oraz szybkie testy. Test standardowy polega na pobraniu próbki krwi (nie trzeba być na czczo), a wynik najczęściej można odebrać już następnego dnia. Aby uzyskać wiarygodny wynik testu, należy poczekać 12 tygodni od ostatniej sytuacji, w której mogło dojść do zakażenia. Tyle czasu potrzeba, aby organizm wyprodukował przeciwciała anty-HIV w ilości możliwej do wykrycia przez test. Jeśli wykonamy test za wcześnie, badanie może nie wykryć przeciwciał i da nam wynik fałszywie negatywny. W takim wypadku konieczne jest powtórzenie testu. Bywa też, że otrzymany wynik może być niejednoznaczny lub fałszywie dodatni, na przykład z powodu przewlekłych schorzeń. Każdy pozytywny lub wątpliwy wynik testu powinien zostać potwierdzony testem Western Blot.

Przeczytaj także: AIDS - drogi zakażenia

Reklama

Gdzie można się przetestować?

Wykonanie testu i poradnictwo, które mu towarzyszy, to najlepszy sposób, aby dowiedzieć się o ryzyku zakażenia HIV bezpiecznie, poufnie, i co bardzo ważne – w sposób nieoceniający. W Polsce test w kierunku HIV można wykonać w prywatnych laboratoriach, niektórych przychodniach i szpitalach. Najlepiej wybrać placówkę, w której standardowo wykonuje się testy potwierdzające Western Blot. Warto udać się do jednego z Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD), w których badanie może zrobić każdy – bezpłatnie, bez skierowania od lekarza, bez potrzeby rezerwacji wizyty i zupełnie anonimowo. W razie potrzeby zapewniona zostaje również dalsza diagnostyka, pomoc i wsparcie. W PKD wszyscy mają szansę na rozmowę z doradcą. Na osoby chcące poddać się testowi lub tylko porozmawiać czeka zespół wykwalifikowanych specjalistów – certyfikowanych doradców, którzy pomogą w wyjaśnieniu wątpliwości dotyczących zakażenia HIV i zespołu AIDS. Odpowiedzą także na pytania dotyczące innych infekcji przenoszonych drogą płciową, znaczenia wyniku testu oraz konkretnych zachowań, które mogły narazić na ryzyko zakażenia HIV.

Czytaj: Lekarstwa przedłużają życie ludzi z HIV

Radosław Kalicki

Przeczytaj także: Strach przed chorobą weneryczną to koszmar

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)