HIV to też problem kobiet

Kobiety rzadziej wykonują testy naobecność wirusa HIV
 

W naszym kraju z 14 tys. zarejestrowanych nosicieli wirusa HIV, prawie 4 tys. stanowią kobiety. Liczba zakażonych kobiet może być większa dwu a nawet trzykrotnie, bowiem kobiety rzadziej wykonują testy na obecność tego wirusa.

Czytaj: Lekarstwa przedłużają życie ludzi z HIV

HIV u kobiet

Powyższe wnioski wypłynęły podczas konferencji zorganizowanej przez Federację na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Z przeprowadzonych obserwacji wynika, że kobiety są bardziej podatne na zakażenie HIV w czasie stosunku płciowego bez odpowiedniego zabezpieczenia. Jednocześnie często to właśnie one nie mają wpływu na to czy mężczyźni stosują prezerwatywy. Prezerwatywa jest najtańszym i najpewniejszym środkiem antykoncepcyjnym zapobiegającym rozprzestrzenianiu wirusa.

Odpowiednim rozwiązaniem jest stosowanie prezerwatywy dla kobiet. Jednak środek ten obecnie niedostępny powszechnie na polskim rynku. Dodatkowo jest kilkakrotnie droższy od zwykłej prezerwatywy. Inną kwestią jest fakt, że prezerwatywa dla kobiet chroni nie tylko przed wirusem HIV ale również przed wirusem HBV czy opryszczki. Ten środek antykoncepcyjny chroniąc życie i zdrowie kobiet wpływa także na zdrowie urodzonych dzieci. Stąd Federacja zwróciła się do ministra zdrowia o poparcie idei rozpowszechniania prezerwatyw dla kobiet.

Przeczytaj także: AIDS - drogi zakażenia

Czytaj też: Wczesne leczenie uchroniło kolejne dziecko od wirusa HIV

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA