Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

HMB w płynie, tabletkach czy proszku. Co daje ta odżywka?

Suplement HMB to jeden z preparatów, po który sięgają osoby spędzające długie godziny na siłowni. Co wchodzi w jego skład i jakiego działania można się po nim spodziewać? Piszemy, czym jest i jakie właściwości posiada HMB.
HMB w tabletkach i proszku
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Co to HMB?

HMB to skrót od od nazwy substancji, jaką jest kwas beta-hydroksy-beta-metylomasłowy. Związek ten jest naturalnie wytwarzany w ludzkim organizmie z leucyny - aminokwasu występującego we wszystkich białkach. 

HMB powstaje w efekcie jego katabolizmu, czyli reakcji chemicznej prowadzącej do rozpadu złożonych związków chemicznych na prostsze cząsteczki. Kwas beta-hydroksy-beta-metylomasłowy został odkryty w 1992 r. przez zespół dowodzony przez Steve’a Nissena. Przeprowadzone przez niego badania miały dowodzić, że spożywanie substancji może zwiększać odporność mięśni na zmęczenie i sprzyjać szybszemu przyrostowi tkanki mięśniowej. Z czasem wnioski te zostały jednak zakwestionowane przez dwa inne zespoły naukowe, które finalnie nie potwierdziły znaczącego wpływu HMB na wzrost mięśni.

Reklama

Skuteczność HMB - nowe badania

Kilka lat temu o HMB znowu zrobiło się głośno. Wszystko za sprawą polskich badaczy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Dr Krzysztof Durkalec-Michalski i prof. dr hab. Jan Jeszka opublikowali bowiem na łamach czasopisma naukowego „Journal of International Society of Sports Nutrition” badania udowadniające skuteczność przyjmowania HMB u osób intensywnie uprawiających sport oraz wykazujące wpływ tej substancji na sprawność i wygląd sylwetki. 

W eksperymencie wzięło udział 16 mężczyzn członków wioślarskiej kadry narodowej. Wszyscy sportowcy cieszyli się dobrym zdrowiem i posiadali przynajmniej 5 lat doświadczenia, przy czym wykonywali 5 treningów wioślarskich w tygodniu. Badanie trwało 3 miesiące, a jego uczestników podzielono na dwie grupy. W tym czasie jedna grupa otrzymywała 3g HMB dziennie w formie kapsułek z dodatkiem związku wapnia w składzie. Druga grupa otrzymywała placebo. W okresie badania mężczyźni nie przyjmowali żadnych środków, które mogłyby zaburzać efekty stosowania HMB, a także mieli podobną dietę. Dzięki temu udało się zminimalizować liczbę zmiennych, które mogłyby mieć wpływ na otrzymane wyniki.

Reklama

Wyniki badania HMB 

Po zakończonym okresie suplementacji badacze odnotowali znaczące zmiany w tak zwanej kompozycji sylwetki badanych mężczyzn. Sportowcy przyjmujący HMB stracili średnio 0,9 kg tkanki tłuszczowej, a grupa spożywająca placebo zyskała jej… 0,8 kg! Choć mężczyźni z obu znajdujących się pod obserwacją grup stracili nieco masy mięśniowej, w grupie przyjmującej HMB, dzięki antykatabolicznemu działaniu substancji, spadek ten wynosił 1 kg, a u sportowców z placebo aż 2,1 kg. 

Co ciekawe, sportowcom spożywającym HMB poprawił się także tak zwany pułap tlenowy, czyli wskaźnik pokazujący maksymalny pobór tlenu. Odzwierciedla on zdolności sportowca do wykonywania aktywności fizycznej. Wnioski były oczywiste: przyjmowanie 3 g HMB przez okres 12 tygodniu pozytywnie wpłynęło na parametry związane z sylwetką.

Reklama

Kto powinien przyjmować suplement HMB? 

Kto zatem powinien sięgnąć po kwas beta-hydroksy-beta-metylomasłowy? Przede wszystkim osoby intensywnie trenujące, którym zależy na zwiększeniu masy mięśniowej, utracie tkanki tłuszczowej i dobrych wynikach. Także bywalcy siłowni, którzy nie mogą spożywać zbyt dużo białka (np. ze względu na problemy z nerkami lub dolegliwości gastryczne) mogą sięgnąć po suplementy z HMB. 

Cena preparatów z tym składnikiem zależy między innymi od jego formy i zawartości składników aktywnych. Przykładowo, za 180 kapsułek HMB (30 porcji), zapłacimy około 44 zł w sklepie internetowym z suplementami dla sportowców. Kupując tabletki z kwasem beta-hydroksy-beta-metylomasłowy zwróćmy uwagę na zawartość substancji w jednej kapsułce oraz to, ile tabletek dziennie należy przyjmować. Warto zwrócić uwagę na dawkowanie, jeśli chcemy kupić HMB w jak najbardziej korzystnej cenie.

Reklama

HMB w płynie czy HMB w proszku?

Inną formą, w jakiej można przyjmować kwas beta-hydroksy-beta-metylomasłowy, jest proszek. Zaletą tego rodzaju produktu jest fakt, iż nie zawiera on żadnych substancji nieaktywnych, które dodaje się do suplementów w celu uformowania kapsułki lub tabletki. Takim składnikiem jest na przykład żelatyna, której nie spożywają wegetarianie i weganie. Proszek jest dla nich zatem doskonałą alternatywą - wystarczy wymieszać go z wodą i wypić. 

W zależności od zapotrzebowania, przygotowaną miksturę spożywa się od 1 do 3 razy dziennie. Niektórzy producenci przygotowali także HMB - suplement w płynie. Wówczas podaną na opakowaniu liczbę kropli należy rozcieńczyć w wodzie lub soku. Mimo iż przytoczone badania dotyczące skuteczności HMB były przeprowadzone na mężczyznach, kwas beta-hydroksy-beta-metylomasłowy mogą przyjmować także kobiety.

Tak jak w przypadku każdych suplementów, tak i tutaj trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepsze HMB nie zastąpi prawidłowo wykonywanych treningów oraz odpowiednio skomponowanej diety. Po wszelkie wspomagacze warto sięgać z umiarem.

Czytaj również

Bibliografia

  • https://jissn.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12970-015-0092-9
  • Dymkowska-Malesa M., Walczak Z., “Suplementacja w sporcie”, Nowiny Lekarskie 2011, 80, 3, 199–204
Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Odżywki
Koktajle białkowe po treningu. Na odchudzanie czy na masę?
Dziewczyny stukają się shakerami do odżywek białkowych po treningu
Spalacz tłuszczu - jakie odżywki na redukcję tłuszczu dla sportowców
Suplementy na spalanie tłuszczu
Monohydrat kreatyny czy jabłczan - co wybrać?
Mężczyzna podnoszący ciężary
Podobne artykuły
Migdałowy shake proteinowy w szklance
Shake proteinowy – na odchudzanie i na masę. Jaki wybrać?
Kobieta pije odżywkę białkową
Białko w proszku – czyste. Gdzie kupić i jak spożywać? Cena
AAKG w tabletkach
AAKG - co to za suplement i jak stosować przy treningach?
Mężczyzna trzyma w dłoni odżywkę białkową
Izolat białka serwatkowego i sojowego – działanie odżywki
Kolagen w proszku na stawy
Kolagen na stawy dla sportowców – do picia i w tabletkach

Reklama


Które nietolerancje pokarmowe są dziedziczne?
Sprawdź!