Hormon zastąpi zastrzyki z insuliny?

Starszy niż rok
Dzięki zastosowaniu odpowiedniego hormonu chorzy na cukrzycę będą mogli wreszcie zrezygnować z konieczności codziennych zastrzyków z insuliny – przekonują amerykańscy naukowcy.
 

Do przełomowego odkrycia doszło w Harvard Stem Cell Institute. Prof. Doug Melton i dr Ping Yi zauważyli bowiem, że hormon o nazwie betatrofina nawet 30-krotnie zwiększa produkcję wytwarzających insulinę komórek beta.

Nowa metoda leczenia cukrzycy

Testowanie nowej metody leczenia cukrzycy zapoczątkowały już dwie firmy – Evotec oraz farmaceutyczny gigant Janssen Pharmaceuticals. Odkrycie powala przypuszczać, że wykorzystanie betatrofiny umożliwi skuteczne i bezbolesne leczenie także u ludzi (choć pierwsze testy przeprowadzono na myszach, badacze zidentyfikowali już w naszych organizmach gen kodujący wyżej wymieniony hormon – sama betatrofina została zaś znaleziona w osoczu). Chorzy będą mogli wówczas zrezygnować z zastrzyków z insuliny 3 razy dziennie na rzecz cotygodniowej, comiesięcznej, a być może nawet corocznej iniekcji z betatrofiny. Hormon podawany będzie osobom chorym na cukrzycę typu 2.

Zobacz też: Rola diety w leczeniu cukrzycy.

Przypadkowe odkrycie

Co ciekawe, sami naukowcy przyznają, że odkrycia dokonali przez przypadek. – Chciałbym móc powiedzieć, że odkrycie to efekt głębokich przemyśleń, ale tak naprawdę mieliśmy szczęście – mówi prof. Doug Melton z Harvard Stem Cell Institute. Doszło do tego w czasie sprawdzania procesów, jakie mają miejsce w organizmie kobiety w czasie ciąży. Badacze założyli, że organizm matki potrzebuje wówczas więcej komórek, które produkowałyby insulinę –  w tym samym czasie zaobserwowano, że rośnie gwałtownie wzrósł poziom betatrofiny, która obecnie może zrewolucjonizować leczenie cukrzycy.

Czytaj też: Cukrzyca jest ciągle niebezpieczna

Czytaj też: Cukrzyca zwiększa ryzyko wystąpienia wad wrodzonych

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA