Ile kalorii ma bób?

W porównaniu do innych roślin strączkowych, bób jest zdecydowanie mniej kaloryczny. Ile kilokalorii znajduje się w 100 g bobu i jakie cenne witaminy on zawiera?
Ile kalorii ma bób
źródło:123RF
Spis treści

Ile kalorii ma bób?

W 100 g surowego bobu znajdziemy około 79 kalorii.Po obróbce termicznej będzie miał on zbliżoną wartość energetyczną, jednak znaczącemu podwyższeniu ulegnie jego indeks glikemiczny – to ważna informacja dla diabetyków. 

Duża zawartość białka w bobie sprawia, że na długo pozostawia on uczucie sytości i może zastąpić mięso w diecie wegetariańskiej lub wegańskiej. W przeciwieństwie do bobu, wiele roślin strączkowych posiada ponad 100 kilokalorii w 100 gramach, dlatego to właśnie po bób powinny sięgnąć osoby dbające o linię.

Właściwości bobu

Bób jest źródłem wielu witamin i minerałów.Zawiera on m.in. szereg witamin z grupy B, witaminy: A, C i K, wapń, żelazo, potas oraz cynk.

To także skarbnica kwasu foliowego, którego potrzebują zwłaszcza kobiety w ciąży. Bób powinny polubić także osoby ze skłonnością do anemii – połączenie żelaza, witaminy C, witamin z grupy B i kwasu foliowego w jednej roślinie będzie dla nich niezwykle cenne. Dzięki niskiej zawartości sodu i dużej ilości potasu, sprzyja on redukcji poziomu cholesterolu we krwi i reguluje ciśnienie. 

Jak jeść bób?

Najwięcej witamin znajduje się w skórce bobu, dlatego najlepiej jeść go w całości. Idealnie nadaje się do tego młody bób – im starszy, tym skórka robi się bardziej twarda. Ugotowany jest smaczny sam w sobie i nie potrzebuje zbyt wielu dodatków. Kawałek zimnego masła ułożony na ciepłych jeszcze ziarenkach, ugotowanie ich wraz z koperkiem lub kilkoma ząbkami czosnku – warto wypróbować każdy z tych sposobów. Z bobu można przygotować również zupę-krem, rewelacyjną pastę do chleba lub sałatkę. 

Czy wiesz, że… Sezon na bób rozpoczyna się zwykle w czerwcu i kończy w lipcu. W tym czasie warto więc wypróbować jak najwięcej przepisów z udziałem tej rośliny!

Czytaj:

 

Więcej z kateogrii: Odżywianie
Przeczytaj artykuł
Źródła naturalnej witaminy C. W czym jest jej najwięcej?
Przeczytaj artykuł
Najczęstsze objawy niedoboru witamin i składników mineralnych
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Źródła naturalnej witaminy C. W czym jest jej najwięcej?
Najczęstsze objawy niedoboru witamin i składników mineralnych
Produkty bogate w magnez - najlepsze źródła magnezu w jedzeniu
Produkty bogate w żelazo - w czym jest żelazo?
Witaminy na włosy: na wypadanie i wzmocnienie - jakie stosować?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama