Ile kalorii ma bób?

W porównaniu do innych roślin strączkowych, bób jest zdecydowanie mniej kaloryczny. Ile kilokalorii znajduje się w 100 g bobu i jakie cenne witaminy on zawiera?
Ile kalorii ma bób
źródło:123RF

Spis treści

Ile kalorii ma bób?

W 100 g surowego bobu znajdziemy około 79 kalorii.Po obróbce termicznej będzie miał on zbliżoną wartość energetyczną, jednak znaczącemu podwyższeniu ulegnie jego indeks glikemiczny – to ważna informacja dla diabetyków. 

Duża zawartość białka w bobie sprawia, że na długo pozostawia on uczucie sytości i może zastąpić mięso w diecie wegetariańskiej lub wegańskiej. W przeciwieństwie do bobu, wiele roślin strączkowych posiada ponad 100 kilokalorii w 100 gramach, dlatego to właśnie po bób powinny sięgnąć osoby dbające o linię.

Odżywianie

Właściwości bobu

Bób jest źródłem wielu witamin i minerałów.Zawiera on m.in. szereg witamin z grupy B, witaminy: A, C i K, wapń, żelazo, potas oraz cynk.

To także skarbnica kwasu foliowego, którego potrzebują zwłaszcza kobiety w ciąży. Bób powinny polubić także osoby ze skłonnością do anemii – połączenie żelaza, witaminy C, witamin z grupy B i kwasu foliowego w jednej roślinie będzie dla nich niezwykle cenne. Dzięki niskiej zawartości sodu i dużej ilości potasu, sprzyja on redukcji poziomu cholesterolu we krwi i reguluje ciśnienie. 

Reklama

Jak jeść bób?

Najwięcej witamin znajduje się w skórce bobu, dlatego najlepiej jeść go w całości. Idealnie nadaje się do tego młody bób – im starszy, tym skórka robi się bardziej twarda. Ugotowany jest smaczny sam w sobie i nie potrzebuje zbyt wielu dodatków. Kawałek zimnego masła ułożony na ciepłych jeszcze ziarenkach, ugotowanie ich wraz z koperkiem lub kilkoma ząbkami czosnku – warto wypróbować każdy z tych sposobów. Z bobu można przygotować również zupę-krem, rewelacyjną pastę do chleba lub sałatkę. 

Czy wiesz, że… Sezon na bób rozpoczyna się zwykle w czerwcu i kończy w lipcu. W tym czasie warto więc wypróbować jak najwięcej przepisów z udziałem tej rośliny!

Czytaj:

 

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

16736
Pytanie: Co jest dla Ciebie priorytetem przy wyborze środków chłonnych?

  Skuteczność wchłaniania moczu

  Ochrona przed nieprzyjemnym zapachem

  Idealne dopasowanie

  Wygoda stosowania

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!