Nowy sklep

już ON-LINE

Ile kosztuje nas otyłość?

Otyłość i nadwaga oznaczają nie tylko zagrożenie zdrowia. Mają one również poważne skutki ekonomiczne. Samo leczenie otyłości i jej powikłań pochłania już w Polsce jedną piątą budżetu na ochronę zdrowia.
 

Według Światowej Organizacji Zdrowia za rok już 2,3 mld ludzi będzie zmagać się z nadwagą, a 700 mln z otyłością. Problem narasta również w Polsce, zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci oraz młodzieży. Problem dotyczy w naszym kraju już 62% mężczyzn i 54% kobiet. Czytaj też: 7 chorób i schorzeń, które powodują otyłość

Bezpośrednie skutki zdrowotne tej sytuacji są powszechnie znane. Wśród nich wymienić można choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca,234.html">cukrzycę typu 2 czy złośliwe nowotwory.

Medyczne skutki otyłości

Ale mniej wiemy o skutkach ekonomicznych. A te koszty są również ogromne! Co roku w Polsce 1,5 mln osób trafia do szpitala ze względu na otyłość. Jej leczenie - oraz powikłań - pochłania jedną piątą całego budżetu ochrony zdrowia. To 11 milionów złotych! Co więcej, ogólne koszty opieki zdrowotnej osób z nadwagą i otyłością są aż o 44% większe niż osób o prawidłowej masie ciała.

Dlatego też uruchamiane są w całym kraju programy edukacyjne oraz wsparcie osób, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów. Państwo do nich dokłada, a nawet całkowicie zwalnia uczestników z kosztów. Z samej ekonomicznej perspektywy są to wartościowe inwestycje. Z perspektywy człowieka zaś udział w podobnych inicjatywach może oszczędzić w życiu wielu trudności.

Czytaj też: Otyłość w ciąży szkodliwa dla dziecka

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Pytanie: Co sprawia, że przerywasz dietę?

  Brak widocznych rezultatów

  Monotonne menu

  Brak silnej woli

  Brak czasu na przygotowywanie posiłków

  Ciągłe uczucie głodu

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA