Ile lat ma Twoje serce?

Starszy niż rok
Już od dwóch miesięcy trwa kampania "Ciśnienie na Życie", w ramach której mieszkańcy 50 miast w Polsce mogą bezpłatnie zbadać ciśnienie krwi, poziom cholesterolu we krwi oraz poznać wiek swojego serca, który oby był taki sam jak ich wiek metrykalny.

To już III edycja trwającej od 2013 roku ogólnopolskiej kampanii „Ciśnienie na Życie”. Specjalistyczny bus w lipcu dotrze do kolejnych miast naszego kraju - m.in. Wałbrzycha, Opola, Zielonej Góry, Lubina i Leszna - a wykwalifikowany personel medyczny będzie przeprowadzał tam u wszystkich chętnych pomiary ciśnienia tętniczego krwi oraz badania wieku serca.

Dramatyczne statystyki

Z danych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wynika, że choroby układu sercowo-naczyniowego to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Każdego dnia z powodu tych schorzeń umiera w naszym kraju prawie 500 osób. Choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze oraz udary to prawdziwe zmory Polaków. Celem kampanii jest więc przede wszystkim poprawa naszej wiedzy na temat chorób sercowo-naczyniowych i ich profilaktyki.

Zobacz wideo: Choroby serca - niepokojące objawy

Badanie wieku serca

Aplikacja „Wiek serca” pozwala stwierdzić, czy u pacjenta istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na zawał serca lub udar mózgu. Występuje ono wtedy, gdy obliczony wiek serca jest wyższy od wieku metrykalnego. To pierwsze na taką skalę w Europie badanie, dzięki któremu Polacy mogą sprawdzić, ile lat mają ich serca. Samo badanie zajmuje niewiele czasu i nie wiąże się z żadnymi niedogodnościami. Trzeba po prostu usiąść przy stoliku i w odstępie kilku minut dwukrotnie pozwolić zmierzyć sobie ciśnienie oraz odpowiedzieć na kilka istotnych pytań. Ważne jest też zmierzenie w centymetrach obwodu pasa i ramienia. Dzięki temu wynikowi można stwierdzić lub wykluczyć występowanie otyłości, bardzo istotnego czynnika ryzyka w przypadku chorób serca.

Gdy serce jest starsze od ciebie

Pomiar ciśnienia, określenie na podstawie wagi i wzrostu współczynnika BMI oraz przeprowadzony wywiad, w którym na przykład musisz odpowiedzieć na pytanie "jak mocno solisz potrawy" są danymi, na podstawie których wyliczony zostaje wiek Twojego serca. Przy podwyższonym ciśnieniu i widocznej otyłości wynik ten może być niepokojący - okaże się, że Twoje serce jest od Ciebie starsze o kilka lub nawet kilkanaście lat. Nie ma wtedy na co czekać - należy natychmiast wybrać się na konsultację do internisty lub kardiologa i pomyśleć o gruntownej zmianie trybu życia.

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA