Immunoglobuliny

Immunoglobuliny to grupa białek biorących udział w odpowiedzi immunologicznej organizmu. Immunoglobuliny są produkowane przez limfocyty B. Ich głównym zadaniem jest wiązanie się z antygenami (np. wirusami, bakteriami, toksynami) i ich neutralizacja.

Każda immunoglobulina ma w swojej budowie cztery łańcuchy polipeptydowe: dwa ciężkie i dwa lekkie. Łańuchy układają się w kształt litery Y, a na jej ramionach znajduje się miejsce wiążące antygeny.

Rodzaje immunoglobulin

Ze względu na różnice w budowie łańcuchów ciężki wyróżnia się pięć klas immunoglobulin:

  • IgA - występują w wydzielinach (np. w ślinie, we łzach), a ich podstawowym zadaniem jest ochrona błon śluzowych przed wirusami i bakteriami.
  • IgD - występują na powierzchni limfocytów, a ich rolą jest regulacja (pobudzanie i hamowanie) aktywności limfocytów B,
  • IgE - krążą we krwi. W normalnym stanie fizjologicznym ich stężenie jest bardzo niskie, ale znacznie wzrasta w chorobach alergicznych. Mają zdolność wiązania się z komórkami tucznymi, co prowadzi do uwolnienia histaminy w obecności antygenów. To wywołuje m. in. powstanie reakcji zapalnej.
  • IgG - to najważniejsza klasa immunoglobulin, które występują we krwi i w płynach ustrojowych. Wiążą się z antygenami i powodują ich niszczenie przez komórki fagocytujące, mogą również neutralizować wirusy i toksyny. Inną ważną ich rolą jest aktywacja układu dopełniacza, co doprowadza do rozpadu komórek. IgG stanowią źródło odporności dla płodu, gdyż mają zdolność przenikania przez łożysko.
  • IgM - występują we krwi. Ich rola ogranicza się do zlepiania mikroorganizmów lub innych antygenów oraz aktywacji układu dopełniacza.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA