Implant antykoncepcyjny – skuteczność i skutki uboczne

Dzisiejsza medycyna daje szereg różnych możliwości na antykoncepcję. Wachlarz jest szeroki, a wybór zależy tylko i wyłącznie od kobiety i jej indywidualnych preferencji.
Antykoncepcja z pomoca implantu
Źródło: 123RF
Spis treści

Implant antykoncepcyjny to niezwykle popularny na Zachodzie środek antykoncepcyjny. Ze względu na zawartość hormonów, działa podobnie jak jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne. Spirala domaciczna, czyli implant, nie wymaga jednak pamiętania o regularnym stosowaniu. Umieszczony pod skórą zapewnia kobietom bezpieczeństwo i komfort od sześciu miesięcy do pięciu lat. Dowiedz się jak działa i komu się spodoba ta metoda antykoncepcji, która jest alternatywą dla antykoncepcji hormonalnej.

Implanty antykoncepcyjny – czym jest?

Implant hormonalny najlepiej przyrównać do zapałki lub wykałaczki. Ma grubość około dwóch milimetrów i jest długi na około cztery centymetry. Zazwyczaj wszczepia się go do wewnętrznej część ramienia. Ważne jest, którą ręką kobieta posługuje się w codziennych czynnościach. Jeśli jest praworęczna implant umieszczony jest w lewym ramieniu, a jeśli leworęczna to w prawym. Dobrze założony implant jest niewidoczny gołym okiem, za to można go wyczuć palcami.

W ten sposób można kontrolować również czy pozostaje na swoim miejscu i działa prawidłowo. Jego aplikacja jest bezbolesna, robiona w znieczuleniu miejscowym. Już samo jego umiejscowienie w wewnętrznej części ramienia sprawia, że skuteczność jest wysoka. W tym miejscu naskórek nie jest zbyt gruby, wiec progestagen powoli uwalnia się z implantu i trafia do krwioobiegu. Przede wszystkim implant antykoncepcyjny jest odwracalną formą antykoncepcji o dużej skuteczności zapobiegania ciąży. Jego wskaźnik Pearla wynosi 0,01, co oznacza, że tylko 0,01 kobieta na 100 przebadanych zaszła w ciążę. 

Jak działa implant antykoncepcyjny?

Jego działanie, podobnie jak innym metod hormonalnych, oparte jest na hormonach. Implant podskórny ma w składzie tylko progestagen. Nie zawiera estrogenu, w zasadzie głównego powodu skutków ubocznych podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Działanie implantu trwa od sześciu miesięcy do nawet pięciu lat. Najlepiej założyć go w trakcie pierwszego dnia miesiączki, czyli pierwszego dnia cyklu. Wtedy jego działanie jest niemalże natychmiastowe. Jeśli jednak założony jest w kolejnych dniach cyklu zaleca się stosowanie innej metody antykoncepcji przez siedem dni, w ramach dodatkowej ochrony.

Zawarty w implancie progestagen powoli i równomiernie dostaje się do organizmu, co ogranicza skutki uboczne praktycznie do zera i jest niezwykle bezpieczne dla kobiecego organizmu. Antykoncepcyjne działanie implantu podskórnego polega na hamowaniu owulacji, zagęszczaniu śluzu szyjkowego utrudniając tym samym drogę plemnikom do komórki jajowej i na koniec zapobiega dojrzewaniu endometrium. 

Zalety implantu

 • Implant podskórny, to przede wszystkim odwracalna metoda antykoncepcji. Po jego usunięciu płodność powinna wrócić już w następnym cyklu miesiączkowym.
 • Jest najnowocześniejszą i najmniej inwazyjną metodą antykoncepcji.
 • Nie trzeba pamiętać o regularnym przyjmowaniu, tak jak np. w wypadku tabletek. Implant działa sam z siebie.
 • Nie występuje konieczność robienia przerw pomiędzy aplikacjami implantu. Jego działanie trwa od sześciu miesięcy do pięciu lat. Wyjmując jeden, można od razu założyć następny.
 • Działanie implantu jest w zasadzie niczym niezakłócone. Niezależne od wymiotów, biegunki, antybiotyków, progestagen uwalniany jest do krwioobiegu cały czas w tych samych ilościach.
 • Implant hormonalny rekomenduje się kobietom, które z różnych względów nie mogą przyjmować tabletek hormonalnych, np. ze względu na: cukrzycę, nadciśnienie, chorobę nowotworową lub ryzyko jej wystąpienia. Mogą go również wszczepić panie po 35 roku życia, kobiety palące, a także te z nadwagą.

Implant antykoncepcyjny a karmienie piersią

Implant podskórny jest zalecaną formą antykoncepcji dla kobiet karmiących piersią. Zawarty w nim progestagen nie ma żadnego wpływu na mleko, a tym samym na dziecko. U matek karmiących piersią może być zaaplikowany już w 4 tygodniu po porodzie, a u matek nie karmiących między 21. a 28. dniem po porodzie.

Implant antykoncepcyjny a nadwaga i otyłość

Implant podskórny zalecany jest kobietom cierpiącym na nadwagę lub otyłość. Zwłaszcza jeśli z jakichś względów nie mogą stosować plastrów antykoncepcyjnych. Jednak należy mieć na uwadze, że w tym przypadku implant może szybciej kończyć swe działanie, ze względu na zmienione procesy metaboliczne w organizmie.

Skutki uboczne i wady

 • Koszt założenia implantu to około 1 tys zł.
 • Tylko niektóre kliniki w Polsce oferują tę metodę antykoncepcji. Implant należy wszczepić w klinice w znieczuleniu miejscowym, nie jest możliwa aplikacja samodzielna.
 • W zależności od implantu po okresie od 3 do 5 lat należy go wymienić.
 • Mogą pojawić się problemy z regularnością miesiączek lub całkowity zanik, na ten skutek uboczny skarży się około 25% kobiet z wszczepionym implantem.
 • U niektórych kobiet jako skutek uboczny wszczepienia implantu może pojawić się depresja. Wtedy konieczne jest wcześniejsze wyjęcie implantu.
 • Implant nie zapobiega zarażeniu chorobami wenerycznymi.

Implant antykoncepcyjny - przeciwwskazania

Nie zakłada się go osobom poniżej 18go roku życia, a także kobietom w ciąży. Kolejnym przeciwwskazaniem jest stan zdrowia: zakrzepowe zapalenie żył, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, ostra choroba wątroby, guzy wątroby, rak sutka, krwawienie z dróg rodnych o niewyjaśnionej przyczynie, alergie i nadwrażliwość, na którykolwiek ze składników implantu.

Czytaj też:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Seks
Przeczytaj artykuł
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Podobne artykuły
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Jak doprowadzić się do orgazmu - czy to możliwe bez dotykania?
Jak podniecić mężczyznę - słowami, dotykiem, na odległość
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - skutki dla organizmu

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Stan podgorączkowy - od ilu stopni? Przyczyny u dziecka i dorosłego
Zespół Westa - objawy i rokowania. Czy jest wyleczalny?
Arachnofobia – co to jest? Objawy, test i leczenie
Częste odbijanie - po jedzeniu i powietrzem. Co oznacza?
Anemia w ciąży – objawy. Co jeść i kiedy do szpitala?

Reklama