Implant antykoncepcyjny to niezwykle popularny na Zachodzie środek antykoncepcyjny. Ze względu na zawartość hormonów, działa podobnie jak jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne. Spirala domaciczna, czyli implant, nie wymaga jednak pamiętania o regularnym stosowaniu. Umieszczony pod skórą zapewnia kobietom bezpieczeństwo i komfort od sześciu miesięcy do pięciu lat. Dowiedz się jak działa i komu się spodoba ta metoda antykoncepcji, która jest alternatywą dla antykoncepcji hormonalnej.
Reklama
Implanty antykoncepcyjny – czym jest?
Implant hormonalny najlepiej przyrównać do zapałki lub wykałaczki. Ma grubość około dwóch milimetrów i jest długi na około cztery centymetry. Zazwyczaj wszczepia się go do wewnętrznej część ramienia. Ważne jest, którą ręką kobieta posługuje się w codziennych czynnościach. Jeśli jest praworęczna implant umieszczony jest w lewym ramieniu, a jeśli leworęczna to w prawym. Dobrze założony implant jest niewidoczny gołym okiem, za to można go wyczuć palcami.
W ten sposób można kontrolować również czy pozostaje na swoim miejscu i działa prawidłowo. Jego aplikacja jest bezbolesna, robiona w znieczuleniu miejscowym. Już samo jego umiejscowienie w wewnętrznej części ramienia sprawia, że skuteczność jest wysoka. W tym miejscu naskórek nie jest zbyt gruby, wiec progestagen powoli uwalnia się z implantu i trafia do krwioobiegu. Przede wszystkim implant antykoncepcyjny jest odwracalną formą antykoncepcji o dużej skuteczności zapobiegania ciąży. Jego wskaźnik Pearla wynosi 0,01, co oznacza, że tylko 0,01 kobieta na 100 przebadanych zaszła w ciążę.
Jak działa implant antykoncepcyjny?
Jego działanie, podobnie jak innym metod hormonalnych, oparte jest na hormonach. Implant podskórny ma w składzie tylko progestagen. Nie zawiera estrogenu, w zasadzie głównego powodu skutków ubocznych podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Działanie implantu trwa od sześciu miesięcy do nawet pięciu lat. Najlepiej założyć go w trakcie pierwszego dnia miesiączki, czyli pierwszego dnia cyklu. Wtedy jego działanie jest niemalże natychmiastowe. Jeśli jednak założony jest w kolejnych dniach cyklu zaleca się stosowanie innej metody antykoncepcji przez siedem dni, w ramach dodatkowej ochrony.
Zawarty w implancie progestagen powoli i równomiernie dostaje się do organizmu, co ogranicza skutki uboczne praktycznie do zera i jest niezwykle bezpieczne dla kobiecego organizmu. Antykoncepcyjne działanie implantu podskórnego polega na hamowaniu owulacji, zagęszczaniu śluzu szyjkowego utrudniając tym samym drogę plemnikom do komórki jajowej i na koniec zapobiega dojrzewaniu endometrium.
Reklama
Zalety implantu
- Implant podskórny, to przede wszystkim odwracalna metoda antykoncepcji. Po jego usunięciu płodność powinna wrócić już w następnym cyklu miesiączkowym.
- Jest najnowocześniejszą i najmniej inwazyjną metodą antykoncepcji.
- Nie trzeba pamiętać o regularnym przyjmowaniu, tak jak np. w wypadku tabletek. Implant działa sam z siebie.
- Nie występuje konieczność robienia przerw pomiędzy aplikacjami implantu. Jego działanie trwa od sześciu miesięcy do pięciu lat. Wyjmując jeden, można od razu założyć następny.
- Działanie implantu jest w zasadzie niczym niezakłócone. Niezależne od wymiotów, biegunki, antybiotyków, progestagen uwalniany jest do krwioobiegu cały czas w tych samych ilościach.
- Implant hormonalny rekomenduje się kobietom, które z różnych względów nie mogą przyjmować tabletek hormonalnych, np. ze względu na: cukrzycę, nadciśnienie, chorobę nowotworową lub ryzyko jej wystąpienia. Mogą go również wszczepić panie po 35 roku życia, kobiety palące, a także te z nadwagą.
Implant antykoncepcyjny a karmienie piersią
Implant podskórny jest zalecaną formą antykoncepcji dla kobiet karmiących piersią. Zawarty w nim progestagen nie ma żadnego wpływu na mleko, a tym samym na dziecko. U matek karmiących piersią może być zaaplikowany już w 4 tygodniu po porodzie, a u matek nie karmiących między 21. a 28. dniem po porodzie.
Implant antykoncepcyjny a nadwaga i otyłość
Implant podskórny zalecany jest kobietom cierpiącym na nadwagę lub otyłość. Zwłaszcza jeśli z jakichś względów nie mogą stosować plastrów antykoncepcyjnych. Jednak należy mieć na uwadze, że w tym przypadku implant może szybciej kończyć swe działanie, ze względu na zmienione procesy metaboliczne w organizmie.
Skutki uboczne i wady
- Koszt założenia implantu to około 1 tys zł.
- Tylko niektóre kliniki w Polsce oferują tę metodę antykoncepcji. Implant należy wszczepić w klinice w znieczuleniu miejscowym, nie jest możliwa aplikacja samodzielna.
- W zależności od implantu po okresie od 3 do 5 lat należy go wymienić.
- Mogą pojawić się problemy z regularnością miesiączek lub całkowity zanik, na ten skutek uboczny skarży się około 25% kobiet z wszczepionym implantem.
- U niektórych kobiet jako skutek uboczny wszczepienia implantu może pojawić się depresja. Wtedy konieczne jest wcześniejsze wyjęcie implantu.
- Implant nie zapobiega zarażeniu chorobami wenerycznymi.
Implant antykoncepcyjny - przeciwwskazania
Nie zakłada się go osobom poniżej 18go roku życia, a także kobietom w ciąży. Kolejnym przeciwwskazaniem jest stan zdrowia: zakrzepowe zapalenie żył, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, ostra choroba wątroby, guzy wątroby, rak sutka, krwawienie z dróg rodnych o niewyjaśnionej przyczynie, alergie i nadwrażliwość, na którykolwiek ze składników implantu.
Czytaj też: