
Spis treści
Zespół specjalistów ze Szpitala Kolegium Królewskiego w Londynie ogłosił, że tę technikę zastosowano po raz pierwszy na świecie.
Iyaad Syed dostał drugie życie
Iyaad Syed – tak nazywa się ośmiomiesięczny uratowany chłopiec. Dziś wygląda jak okaz zdrowia, ale pół roku temu był bliski śmierci. Wirus uszkodził jego wątrobę i ta nie działała już jak powinna. Iyaad miał szczęście. Lekarze, zamiast kazać czekać mu w kolejce na przeszczep, wszczepili mu w brzuch komórki wątroby dawcy. Te przetwarzały toksyny i produkowały niezbędne białka – działając raczej jak tymczasowa wątroba.
Komórki byłe pokryte chemiczną substancją występującą w algach, co uniemożliwiło ich zaatakowanie przez układ odpornościowy. Po dwóch tygodniach ich działania, właściwa wątroba chłopca zaczęła się rekonstruować. Profesor Anil Hawan, członek zespołu doktorów ze szpitala w Londynie, powiedział, że wszyscy są bardzo zadowoleni z wyników eksperymentu, a nawet zachwyceni.
Rodzice i lekarze są przeszczęśliwi
Jahangeer - ojciec Iyaada – powiedział, że jego syn jest prawdziwym cudem. „Kiedy po 48 godzinach od zabiegu zaczął czuć się lepiej, nadzieja wróciła. Jest genialny, a my jesteśmy z niego bardzo dumni” – dodał szczęśliwy tato.
„To pierwszy raz, kiedy takie leczenie zastosowano u dziecka z ostrą niewydolnością wątroby. Kilka miesięcy temu, kiedy po raz pierwszy zobaczyłem to dziecko, było chore, wymagało dializowania i używało maszyny wspomagającej oddychanie. Uważam, że daliśmy mu jeszcze jedną szansę na życie. A patrząc na to, co się działo sześć miesięcy temu, to dziś jego wątroba funkcjonuje prawie normalnie. To niezwykłe” – powiedział profesor Anil Hawan.
„Jesteśmy bardzo zadowoleni, że przeszczepione komórki pomogły w utrzymywaniu funkcji metabolicznych wątroby Iyaada” – dodał doktor Ragai, który pomagał przy przeprowadzaniu zabiegu.
Czytaj też: Pij kawę! Twoja wątroba będzie zdrowsza
Badania kliniczne
Teraz główne pytanie, jakie zadają sobie lekarze, to czy ta technika może być wykorzystywana wśród innych pacjentów z ostrą niewydolnością wątroby. Zespół ze Szpitala Kolegium Królewskiego w Londynie namawia do ostrożności. Lekarze twierdzą, że duże badania kliniczne są niezbędne w celu dokładnego zbadania efektywności tej nowej techniki leczenia.
Kluczową korzyścią tej techniki jest to, że pacjent – a w tym przypadku Iyaad – nie będzie musiał przyjmować leków znanych jako immunosupresanty.
„Założenia nowej techniki leczenia są z pewnością przełomowe i chętnie zobaczymy wyniki dalszych badań klinicznych w tym zakresie, by sprawdzić, czy techniki może stać się standardem leczenia wśród dorosłych, jak i dzieci” – powiedział Andrew Langford, szef Brytyjskiej Fundacji Na Rzecz Wątroby. „Niestety osiągnęliśmy punk kulminacyjny na naszej liście chętnych do przeszczepów. W Wielkiej Brytanii około 100 osób rocznie umiera w oczekiwaniu na wątrobę i dawcę” – dodał.
Czytaj też: Czym jest wątroba i jakie pełni funkcje w organizmie?
Wątroba stanowi część naszego układu pokarmowego. Realizuje szereg funkcji w organizmie człowieka: syntezuje czynniki krzepnięcia krwi, wytwarza żółć, produkuje i magazynuje niektóre białka surowicy krwi, odpowiada za metabolizm, przekształca puryny w kwas moczowy, węglowodany przekształca w łatwo przyswajalną glukozę, aminokwasy metabolizuje w tłuszcze, magazynuje żelazo i niektóre witaminy, filtruje krew, neutralizuje toksyny, amoniak przekształca w mocznik, buforuje poziom glukozy we krwi, produkuje ciepło, zachowuje przydatne organizmowi substancje, u płodu pełni funkcję krwiotwórczą.
bg, BBC News
Oceń artykuł
(liczba ocen 15)
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!