Nowy sklep

już ON-LINE

Implanty czy protezy – czym się różnią?

Braki w uzębieniu mogą mieć poważne konsekwencje, zarówno czynnościowe jak i estetyczne. Dlatego powinno się je jak najszybciej uzupełnić. Na szczęście współczesna stomatologia oferuje różne rozwiązania protetyczne.
Lekaaraz pokazujący kobiecie zdjęcie RTG
Źródło: 123RF

Spis treści

„Braki w uzębieniu przyczyniają się do powstania nieodwracalnych zmian polegających na przesunięciach zębów sąsiednich i przeciwstawnych, co może doprowadzić w skrajnych przypadkach do konieczności ich usunięcia” – mówi stomatolog Iwona Ostrowska-Różańska. Z czasem pojawiają się problemy ze zgryzem. Możemy też zaobserwować zmiany w rysach twarzy, jak np. zaburzenie w proporcjach czy dodatkowe zmarszczki mimiczne, powstające na skutek zbytniego napięcia mięśni. Lekarz dodaje, że braki w uzębieniu mogą być również przyczyną powstania wad wymowy oraz rozwoju poważnych zaburzeń gastrycznych.

Ze względu na sposób umocowania protez w jamie ustnej wszystkie uzupełnienia protetyczne możemy podzielić na stałe (najczęściej cementowane lub przykręcane), jak korony czy mosty, oraz uzupełnienia zdejmowane, tzw. ruchome, do których możemy zaliczyć protezy osiadające częściowe i całkowite, a także protezy szkieletowe.

Czytaj także: Za rzadko się uśmiechamy

Protezy zdejmowane – najpopularniejsze rozwiązania

Protezy wyjmowane, czyli ruchome, uzupełniające braki uzębienia, należą do najbardziej popularnych rozwiązań stosowanych w przypadku utraty kilku lub wszystkich zębów. Są stosunkowo tanie i dzięki temu powszechnie dostępne. Dobrze wykonana proteza odtwarzająca niewiele braków na pierwszy rzut oka może być nawet niewidoczna, wymaga jednak zdejmowania i oczyszczania po każdym posiłku. Jest więc dla pacjenta niekomfortowa. Protezy osiadające sprzyjają ponadto powolnemu, stopniowemu zanikowi wyrostka zębodołowego. Są częstą przyczyną urazów i odleżyn błony śluzowej jamy ustnej.Mosty – stałe uzupełnienie protetyczne

Innym rozwiązaniem jest most, który składa się z przęsła mostu (odtwarzającego brakujące zęby) oraz elementu nośnego, którym są najczęściej korony protetyczne. Założenie mostu wymaga minimum dwóch, a najczęściej trzech wizyt. W trakcie pierwszego spotkania dentysta poprzez szlifowanie przygotowuje filary protetyczne, na drugiej wizycie najczęściej przystępuje się do przymiarki podbudowy metalowej bądź kosmetycznej przyszłego mostu. Po dokonaniu niezbędnych korekt praca wraca do laboratorium protetycznego, gdzie jest najczęściej pokrywana tworzywem ceramicznym bądź kompozytowym (tzw. licowanie). Olbrzymią zaletą mostów jest wygoda użytkowania, krótki czas wykonania oraz bardzo dobre efekty kosmetyczne. Wadą natomiast jest konieczność oszlifowania własnych zębów pacjenta, aby odtworzyć braki zębowe.

Czytaj też: Proteza acetalowa – wady i zalety protezy acetalowej

 

Implant – zaawansowana technologia

Implant to śruba wykonana z tytanu bądź stopów tytanu, którą wkręca się w kość wyrostka zębodołowego szczęki czy żuchwy w celu odbudowy pojedynczego zęba lub kilku zębów. „Główną zaletą uzupełnień implantoprotetycznych jest fakt, że lekarz protetyk nie jest zmuszony do szlifowania często żywych, niezniszczonych zębów filarowych ani ich nadmiernego obciążania, a tym samym zabezpiecza przed ewentualnym uszkodzeniem zęby sąsiadujące z lukami poekstrakcyjnymi” – mówi doktor Ostrowska-Różańska. Przed zabiegiem implantacji chirurg stomatologiczny zleca wykonanie kilku badań, między innymi zdjęcie pantomograficzne, a nierzadko tomografię komputerową danego odcinka szczęki bądź żuchwy. Wszczepienie pojedynczego implantu odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa mniej więcej od 30 do 60 minut. Po implantacji najczęściej pacjentom podaje się antybiotyki i zaleca stosowanie zimnych okładów.

Reklama

Atuty implantów to:

- brak konieczności szlifowania i naruszania struktury zębów własnych pacjenta;

- możliwość uzupełnienia zarówno pojedynczego zęba, braków międzyzębowych oraz skrzydłowych w łuku zębowym, co nie jest możliwe do osiągnięcia przy zastosowaniu tradycyjnych mostów;

- możliwość, w przypadku utraty wszystkich zębów przez pacjenta, zainstalowania na implantach protez całkowitych. Noszą one wówczas nazwę protez nakładowych.

Reklama

Pamiętaj o pielęgnacji

Niezależnie od zastosowanego rozwiązania niezwykle istotną rolę odgrywa higiena jamy ustnej i wykonanych uzupełnień protetycznych. Oprócz obowiązkowego szczotkowania zębów i protez konieczne jest stosowanie środków wspomagających jak nici dentystyczne, wykałaczki, szczoteczki międzyzębowe, szczoteczki do czyszczenia pod przęsłami mostów czy wodnych irygacji ustnych. Obowiązkowo pacjenci ci powinni zgłaszać się na systematyczne wizyty kontrolne co pół roku po wykonaniu profesjonalnego zabiegu higienizacji (usunięcia osadów u higienistki stomatologicznej). Należy pamiętać, że uzupełnione braki zębowe to warunek prawidłowej kondycji stawu skroniowo-żuchwowego i mięśni twarzoczaszki. To również podstawa prawidłowego rozdrabniania pokarmów, co wpływa na stan zdrowia układu pokarmowego i całego organizmu.

Zobacz także: Protezy zębowe - konieczność czy zbytek?

Aparat na zęby dla dorosłych. Dlaczego warto?

 

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 19)