Implanty zębowe: rodzaje, ceny, przeciwwskazania

W dzisiejszych czasach wybór implantu zębowego zależy tak naprawdę od własnych możliwości finansowych. W salonach i gabinetach dentystycznych obecnie można spotkać kilka różnych rozwiązań technologicznych. Różnice są duże: cena, wytrzymałość oraz estetyka. Postanowiliśmy dla Was zebrać informacje na temat wszystkich rodzajów implantów zębowych oraz jakie są koszty poszczególnych rozwiązań. Ale po kolei...
Implant

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Co to jest implant zębowy?

Co to w ogóle jest i czy warto za niego zapłacić kilka tysięcy złotych? Za najlepsze trzeba niestety zapłacić naprawdę duże kwotyi. Implant zębowy to nic innego, jak sztuczny ząb wkręcany w kość w szczęce pacjenta. Umieszczany w miejscu, gdzie jest ubytek. Kolor oraz kształt jest dobierany w taki sposób, aby pasował idealnie do pozostałych zębów. Jednak dotyczy to tylko najdroższych rozwiązań. W przypadku najtańszych - będzie on się wyróżniał na tle własnych zębów. Sposób mocowania jest zawsze taki sam, ale implanty mogą się różnić technologią. Do wyboru jest implant tytanowy, cyrkonowy, tytanowy, akrylowy oraz porcelanowy. 

Więcej o implantach dowiesz się na stronie https://acusdent.pl

Jakie są rodzaje implantów zębowych?

Obecnie w salonach dentystycznych można wybrać kilka rodzajów implantów zębowych. Różnią się technologią produkcji, co wpływa na ich wytrzymałość, jakość, a także cenę. Obecnie bez wątpienia największą popularnością cieszą się implanty zębowe wykonane z tytanu. Nie ma tutaj przypadku, ponieważ charakteryzują się bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości. Jednak do wyboru są jeszcze inne rozwiązania technologiczne:

 • metal: mało kosztowna, ale implant bardzo się wyróżnia w porównaniu do pozostałych zębów,
 • akryl: mało wytrzymały materiał,
 • porcelana: droga, ale bardzo wytrzymała,
 • cyrkon: charakteryzuje się dużą odpornościa na czynniki zewnętrzne. 

Wybór implantu w głównej mierze zależy od możliwości finansowych pacjenta. Warto jednak pomyśleć, czy nie warto dołożyć trochę pieniędzy i wybrać rozwiązania, które są po prostu lepsze i trwalsze. 

Reklama

Ile kosztują implanty zębowe?

Trudno jest jednoznacznie oszacować ile kosztuje pojedynczy implant, ponieważ zależy to tak naprawdę od wielu czynników. Przede wszystkim w jakiej technologii jest wykonany, jaki to dokładnie ząb (jego konstrukcja), koszt materiałów oraz pracy lekarza specjalisty. Dlatego wiele gabinetów i salonów stomatologicznych/protetycznych pokazuje tylko widełki cenowe, ponieważ każdy pacjent jest wyceniany indywidualnie.

Ale dla porównania, implant cyrkonowy to koszt około 3000-3500 zł. Z kolei implant tytanowy wyceniany jest na około 2500 zł. Rozwiązanie oparte na ceramice kosztuje około 2000 zł. Zdecydowanie najtańsze są implanty metalowe i akrylowe, które kosztują po kilkaset złotych. 

Warto dodać, że implanty często wykorzystywane są jako uzupełnienie stomatologiczne, np. w koronach i mostach.

Jakie są przeciwwskazania do założenia implantu?

Na szczęście praktycznie każdy, kto jest zainteresowany implantem może z niego skorzystać. Istnieje tylko kilka przeciwwskazań, ale są to głównie bardzo poważne schorzenia. Ich występowanie dyskwalifikuje pacjenta do leczenia implantologicznego.

Przeciwwskazania do założenia implantu:

 • choroby kości, np. osteoporoza,
 • osłabiona tkanka kostna,
 • choroby jamy ustnej i przyzębia, 
 • cukrzyca, 
 • bruksizm,
 • choroby psychiczne,
 • alkoholizm,
 • AIDS, 
 • nowotwory,
 • narkomania,
 • kobiety w ciąży,
 • wiek poniżej 16 lat,
 • osoby o niestandardowej budowie szczęki. 

Wątpliwości może budzić szczególnie ostatni podpunkt. Skąd może pacjent wiedzieć, czy jego szczęka ma niestandardową konstrukcję? To oceni specjalista podczas wizyty. Może się okazać, że założenie implantu może spowodować tylko problemy zdrowotne lub jest to po prostu niemożliwe. 

Założenie implantu nie boli!

Prosze się nie obawiać! Założenie implantu (niezależnie od wybranej technologii) jest całkowicie bezbolesne. Cały zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, więc pacjent nie będzie nic czuł. W niektórych przypadkach stomatolog może stwierdzić, że lepszym rozwiązaniem będzie narkoza. Szczególnie jeśli ktoś panicznie boi się dentysty. 

Reklama

Jaki wybrać?

Nadal nie wiesz jaki implant zębowy będzie dla Ciebie odpowiedni. Nie stać Cię na najdroższe rozwiązanie, a obawiasz się, że inne po prostu są za słabe? Na pewno w podjęciu odpowiedniej decyzji pomoże Ci rozmowa ze specjalistą. Lekarz wytłumaczy wszystkie za i przeciw, wyjaśni wątpliwości. Zadbaj o swój uśmiech już dzisiaj i skontaktuj się z gabinetem protetycznym! 

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!