Infekcje układu moczowego

Starszy niż rok
W prawidłowych warunkach drogi moczowe są jałowe tzn. nie występują tam żadne drobnoustroje (wyjątkiem jest końcowy odcinek cewki moczowej); gdy się tam pojawią dochodzi do powstania stanu zapalnego określanego w terminologii medycznej jako ZUM

W prawidłowych warunkach drogi moczowe są jałowe tzn. nie występują tam żadne drobnoustroje (wyjątkiem jest końcowy odcinek cewki moczowej); gdy się tam pojawią dochodzi do powstania stanu zapalnego określanego w terminologii medycznej jako ZUM, czyli zakażenie układu moczowego.

Statystycznie ZUM dotyczy znacznie częściej kobiet. Znaczna większość pań przynajmniej raz w życiu cierpi na tę przypadłość. Przy czym infekcja dróg moczowych najczęściej towarzyszy ciąży oraz połogowi. U mężczyzn większa liczba zachorowań dotyczy zwłaszcza osób starszych (związane jest to z zaburzeniami w odpływie moczu np. przy towarzyszącym przeroście prostaty).

Dzieci to schorzenie dotyka często w przypadku istniejących zaburzeń w pęcherzu moczowym (wsteczne odpływy pęcherzowo–moczowodowe). Nie można zapomnieć również o pacjentach szpitali, którzy są poddawani zabiegom na drogach moczowych (cewnikowanie).

Definicja pochodzi z artykułu Zakażenie układu moczowego - przeczytaj i dowiedz się więcej.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA