Najzdrowsze miejsce w internecie

Inhalacje - dobry sposób na kaszel

Infekcje górnych dróg oddechowych można leczyć na różne sposobny, zanim jednak sięgniemy po syropy i tabletki warto zrobić inhalacje na kaszel. W naturalny sposób ogrzewają i nawilżają drogi oddechowe i wspomagają płuca oraz oskrzela w samooczyszczaniu. To świetny domowy sposób na kaszel mokry i suchy.
Dziecko z ręcznikiem na głowie, nachylające się nad miską z gorącą wodą
Źródło: 123RF
Spis treści

Inhalacja to klasyczna metoda terapii wziewnej stosowana już za czasów Hipokratesa. Wraz z parą wodną do dróg oddechowych można dostarczyć leki działające rozkurczowo na oskrzela na, leki mukolityczne rozluźniające wydzielinę i ułatwiające jej wykrztuszanie, antybiotyki, leki przeciwzapalne.

Dzięki temu, że leki docierają przez błony śluzowe nosa oraz gardła do krwiobiegu działają szybciej i można podać pacjentowi mniejsze dawki, niż tradycyjna metodą. Dodatkowo inhalacja na kaszel jest metoda nieinwazyjną, która oszczędza przewód pokarmowy, co w przypadku dzieci ma szczególne znaczenie.

O zastosowaniu leków do inhalacji zawsze powinien jednak zdecydować lekarz. Inhalacje na kaszel, w których wykorzystujemy sól fizjologiczną i naturalne olejki eteryczne są najczęściej terapią wspomagająca leczenie pacjenta.

Reklama

Z czego inhalacje na kaszel?

Olejki eteryczne to substancje naturalne, które nie powodują skutków ubocznych, dlatego zanim sięgniemy po silniejsze leki, warto właśnie z nich zrobić inhalacje na kaszel. Przy infekcjach górnych dróg oddechowych świetnie się sprawdzi olejek sosnowy, który rozluźnia oskrzeliki i ułatwia odkrztuszanie wydzieliny, dlatego polecany jest przy kaszlu mokrym.

Napar z rumianu też działa rozluźniająco, a do tego przeciwzapalnie. Olejek tymiankowy zmniejsza obrzęki błony śluzowej górnych dróg oddechowych i podobnie jak olejek terpentynowy i z szałwii lekarskie ma działanie bakteriobójcze. Ulgę przyniosą też inhalacje z olejku eukaliptusowego, sandałowego, geraniowego, lawendowego, z rozmarynu, kopru włoskiego, majeranku lub drzewa herbacianego. Pomocne w suchym szczekającym kaszlu będą też inhalacje z soli fizjologicznej.

Jak zrobić inhalacje na kaszel?

Inhalację przygotowujemy z 5-10 kropli olejków aromatycznych lub szklanki ziołowego naparu. Substancje aktywne łączymy w dużym garnku lub misce z gorącą, ale nie wrzącą wodą. Przykrywamy głowę ręcznikiem, pochylamy twarz nad parą wodną i wdychamy przez nos i usta, tak długo aż woda przestanie parować. Inhalacje na kaszel można tez wykonać w zwykłej szklance, wystarczy przykryć ją lejkiem i przez jego wąski otwór wdychać parę wodną z olejkami eterycznymi.

Inhalację na kaszel można robić 2-3 razy dziennie. Nie można z nimi przesadzić, bo mogą doprowadzić do nadmiernego przekrwienia błony śluzowej dróg oddechowych. Z tego też powodu po inhalacji powinniśmy odpocząć, najlepiej położyć się do łóżka i przez 2-3 godziny nie przebywać w pomieszczeniu z palaczami, dużą ekspozycją kurzu i innych czynników, które mogą podrażnić górne drogi oddechowe.

Przy inhalacji warto stosować sprawdzone środki w postaci syropów. Jeżeli u malucha pojawi się suchy kaszel, dobrym rozwiązaniem będzie produkt w postaci syropu. Skuteczna formuła, o malinowym smaku zahamuje kaszel i złagodzi podrażnienia gardła. Warto wiedzieć, że można go podawać już od 2. roku życia. Syrop na suchy kaszel dla dzieci sprawdzisz TUTAJ.

Pomóż swojemu dziecku pozbyć się suchego kaszlu. Kliknij tutaj!

Nebulizacja też jest inhalacją

Gdy mamy w domu małe dziecko, które często choruje na infekcje górnych dróg oddechowych warto rozważyć kupienie specjalnego inhalatora zwanego nebulizatoremi. Sprawdza się on zarówno przy podawaniu leków przepisanych przez lekarza i w profilaktyce przeziębień, kiedy robimy np. inhalacje z soli fizjologicznej.

Nebulizatory rozpylają lek za pomocą sprężonego powietrza lub czystego tlenu. Urządzenie powinno być wyposażone w ustnik i maseczkę. Dzieci, które chętniej oddychają przez nos, będą korzystały z maseczki, dorosłym zaleca się inhalacje za pomocą ustnika. Dla najmłodszych można kupić inhalator ze smoczkiem.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czytaj również
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Kaszel mokry - u dzieci i dorosłych. Jak go leczyć?
Rodzic podaje dziecku syrop
Przeczytaj artykuł
Kaszel palacza- jak się objawia? Leki i domowe sposoby
Osoba z kaszlem
Przeczytaj artykuł
Syrop z imbiru, miodu i cytryny - sposób na przeziębienie
Zastosowanie imbiru w leczeniu
Podobne artykuły
Kobieta w trakcie inhalacji na kaszel
Inhalacje na suchy kaszel – jakie i z czego je zrobić?
Zioła na desce
Zioła na kaszel - jakie wybrać i czy są skuteczne?
Dziecko z kaszlem poinfekcyjnym
Kaszel poinfekcyjny - u dzieci i dorosłych. Ile trwa?
Dziecko z inhalatorem
Inhalacje dla dzieci – na katar i chrypkę. Jak robić?
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Reklama


Walcz z napięciem nerwowym! 🤬
Kliknij tutaj