Dla Ciebie, na zdrowie!

Inhalacje - dobry sposób na kaszel

Infekcje górnych dróg oddechowych można leczyć na różne sposobny, zanim jednak sięgniemy po syropy i tabletki warto zrobić inhalacje na kaszel. W naturalny sposób ogrzewają i nawilżają drogi oddechowe i wspomagają płuca oraz oskrzela w samooczyszczaniu. To świetny domowy sposób na kaszel mokry i suchy.
Dziecko z ręcznikiem na głowie, nachylające się nad miską z gorącą wodą
Źródło: 123RF
Spis treści

Inhalacja to klasyczna metoda terapii wziewnej stosowana już za czasów Hipokratesa. Wraz z parą wodną do dróg oddechowych można dostarczyć leki działające rozkurczowo na oskrzela na, leki mukolityczne rozluźniające wydzielinę i ułatwiające jej wykrztuszanie, antybiotyki, leki przeciwzapalne.

Dzięki temu, że leki docierają przez błony śluzowe nosa oraz gardła do krwiobiegu działają szybciej i można podać pacjentowi mniejsze dawki, niż tradycyjna metodą. Dodatkowo inhalacja na kaszel jest metoda nieinwazyjną, która oszczędza przewód pokarmowy, co w przypadku dzieci ma szczególne znaczenie.

O zastosowaniu leków do inhalacji zawsze powinien jednak zdecydować lekarz. Inhalacje na kaszel, w których wykorzystujemy sól fizjologiczną i naturalne olejki eteryczne są najczęściej terapią wspomagająca leczenie pacjenta.

Reklama

Z czego inhalacje na kaszel?

Olejki eteryczne to substancje naturalne, które nie powodują skutków ubocznych, dlatego zanim sięgniemy po silniejsze leki, warto właśnie z nich zrobić inhalacje na kaszel. Przy infekcjach górnych dróg oddechowych świetnie się sprawdzi olejek sosnowy, który rozluźnia oskrzeliki i ułatwia odkrztuszanie wydzieliny, dlatego polecany jest przy kaszlu mokrym.

Napar z rumianu też działa rozluźniająco, a do tego przeciwzapalnie. Olejek tymiankowy zmniejsza obrzęki błony śluzowej górnych dróg oddechowych i podobnie jak olejek terpentynowy i z szałwii lekarskie ma działanie bakteriobójcze. Ulgę przyniosą też inhalacje z olejku eukaliptusowego, sandałowego, geraniowego, lawendowego, z rozmarynu, kopru włoskiego, majeranku lub drzewa herbacianego. Pomocne w suchym szczekającym kaszlu będą też inhalacje z soli fizjologicznej.

Jak zrobić inhalacje na kaszel?

Inhalację przygotowujemy z 5-10 kropli olejków aromatycznych lub szklanki ziołowego naparu. Substancje aktywne łączymy w dużym garnku lub misce z gorącą, ale nie wrzącą wodą. Przykrywamy głowę ręcznikiem, pochylamy twarz nad parą wodną i wdychamy przez nos i usta, tak długo aż woda przestanie parować. Inhalacje na kaszel można tez wykonać w zwykłej szklance, wystarczy przykryć ją lejkiem i przez jego wąski otwór wdychać parę wodną z olejkami eterycznymi.

Inhalację na kaszel można robić 2-3 razy dziennie. Nie można z nimi przesadzić, bo mogą doprowadzić do nadmiernego przekrwienia błony śluzowej dróg oddechowych. Z tego też powodu po inhalacji powinniśmy odpocząć, najlepiej położyć się do łóżka i przez 2-3 godziny nie przebywać w pomieszczeniu z palaczami, dużą ekspozycją kurzu i innych czynników, które mogą podrażnić górne drogi oddechowe.

Nebulizacja też jest inhalacją

Gdy mamy w domu małe dziecko, które często choruje na infekcje górnych dróg oddechowych warto rozważyć kupienie specjalnego inhalatora zwanego nebulizatoremi. Sprawdza się on zarówno przy podawaniu leków przepisanych przez lekarza i w profilaktyce przeziębień, kiedy robimy np. inhalacje z soli fizjologicznej.

Nebulizatory rozpylają lek za pomocą sprężonego powietrza lub czystego tlenu. Urządzenie powinno być wyposażone w ustnik i maseczkę. Dzieci, które chętniej oddychają przez nos, będą korzystały z maseczki, dorosłym zaleca się inhalacje za pomocą ustnika. Dla najmłodszych można kupić inhalator ze smoczkiem.

Czytaj również
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Układ oddechowy
Inhalacje na gardło – z czego można je przygotować?
Mężczyzna robi sobie inhalacje na gardło
Inhalacje z rumianku – na co warto je stosować?
Do przygotowania inhalacji z rumianku używa się suszonych kwiatów
Wirus RSV - leczenie. Jak objawia się u dzieci i dorosłych?
Niemowlę u mamy na rękach podczas wizyty u lekarza
Podobne artykuły
Mężczyzna odczuwa ból w klatce piersiowej
Ból płuc - jakie są tego przyczyny? Diagnostyka i leczenie bolących płuc
Badanie szmeru pęcherzykowego
Szmer pęcherzykowy. Co oznacza nad płucami, symetryczny i zaostrzony?
Chore płuca ze względu na wodę
Woda w płucach - czy jest niebezpieczna? Objawy, przyczyny i leczenie
Kobieta cierpi na niedodmę płuc
Niedodma płuc - objawy, RTG i rokowania. Jak wygląda leczenie?
Dziecko z inhalatorem
Inhalacje dla dzieci – na katar i chrypkę. Jak robić?

Reklama


Czy gluten naprawdę szkodzi? 😯
Poznaj mity!