Inhalacje i nebulizacje – na ile są pomocne przy astmie i jak je dobrze wykonywać

Terapia lekami wziewnymi jest w tej chwili najczęstszą i najskuteczniejszą metodą stosowaną w leczeniu astmy. Tak zaaplikowany lek działa miejscowo i trafia bezpośrednio do miejsca, które ma leczyć – na błonę śluzową oskrzeli. Leki w formie wziewnej pozwalają też na zmniejszenie dawki oraz minimalizują ryzyko wystąpienia ewentualnych działań niepożądanych.

Spis treści

Leki wziewne zazwyczaj podawane są za pomocą inhalatorów: ciśnieniowego bądź proszkowego. Nie różnią się one skutecznością – wybór zależy więc od dostępności bądź preferencji pacjenta. Jest to wygodne urządzenie, które w każdej chwili można mieć przy sobie.

Zobacz: Naturalny sposób na przeziębienie – inhalacja

Rodzaje inhalatorów

Inhalator ciśnieniowy zawiera sprzężony gaz wymieszany z lekiem, który uwalnia się poprzez naciśnięcie przycisku. Moment ten musi być odpowiednio zsynchronizowany z wdechem.

Inhalator proszkowy zawiera w swej komorze drobny proszek, który wdycha się podczas aplikowania leku. Ten typ inhalatora wymaga umieszczania kapsuły z lekiem w komorze przed użyciem. Przyjęcie dawki leku inicjuje się wdechem, co dla niektórych może być łatwiejsze w zastosowaniu niż inhalator ciśnieniowy.

Zobacz: Inhalacje na katar. Jak je wykonać?

Nebulizator

Alternatywą dla inhalatorów są nebulizatory – urządzenia, za pomocą których inhaluje się bezpośrednio do układu oddechowego płynne leki w postaci rozproszonych cząsteczek aerozolu. Aerozol generowany jest za pomocą kompresora lub fal ultradźwiękowych. Ponieważ przy stosowaniu nebulizatorów nie ma konieczności synchronizowania wdechu z momentem aplikowania leku, są one preferowane szczególnie przy leczeniu dzieci lub osób starszych.

Przeciwwskazaniami do nebulizacji są: ciężka niewydolność krążenia, niewydolność oddechowa niezwiązana z mechanizmem obturacji oskrzeli, gruźlica, nowotwory układu oddechowego, krwotok z dróg oddechowych.

Ponieważ długotrwałe stosowanie nebulizatora może prowadzić do nadmiernej wilgoci w drogach oddechowych, zaleca się stosowanie tej metody przede wszystkim w czasie zaostrzeń choroby, w leczeniu przewlekłym zaś korzystanie z inhalatorów.

Dawka, moment przyjmowania oraz dobranie odpowiedniego urządzenia muszą być ustalane indywidualnie z lekarzem.

Poznaj: Naturalne sposoby na katar

Sprawdź: Czy naprawdę umiesz oddychać?

Zobacz: Inhalacje - dobry sposób na kaszel

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)

16682
Pytanie: Co stosujesz na podrażnienia i otarcia w jamie ustnej?

  Żel stomatologiczny

  Płukanki ziołowe

  Preparaty w sprayu

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!