Zobacz nasz test inhalatorów:
Leki wziewne zazwyczaj podawane są za pomocą inhalatorów: ciśnieniowego bądź proszkowego. Nie różnią się one skutecznością – wybór zależy więc od dostępności bądź preferencji pacjenta. Jest to wygodne urządzenie, które w każdej chwili można mieć przy sobie.
Reklama
Rodzaje inhalatorów
Inhalator ciśnieniowy zawiera sprzężony gaz wymieszany z lekiem, który uwalnia się poprzez naciśnięcie przycisku. Moment ten musi być odpowiednio zsynchronizowany z wdechem.
Inhalator proszkowy zawiera w swej komorze drobny proszek, który wdycha się podczas aplikowania leku. Ten typ inhalatora wymaga umieszczania kapsuły z lekiem w komorze przed użyciem. Przyjęcie dawki leku inicjuje się wdechem, co dla niektórych może być łatwiejsze w zastosowaniu niż inhalator ciśnieniowy.
Reklama
Nebulizator
Alternatywą dla inhalatorów są nebulizatory – urządzenia, za pomocą których inhaluje się bezpośrednio do układu oddechowego płynne leki w postaci rozproszonych cząsteczek aerozolu. Aerozol generowany jest za pomocą kompresora lub fal ultradźwiękowych. Ponieważ przy stosowaniu nebulizatorów nie ma konieczności synchronizowania wdechu z momentem aplikowania leku, są one preferowane szczególnie przy leczeniu dzieci lub osób starszych.
Przeciwwskazaniami do nebulizacji są: ciężka niewydolność krążenia, niewydolność oddechowa niezwiązana z mechanizmem obturacji oskrzeli, gruźlica, nowotwory układu oddechowego, krwotok z dróg oddechowych.
Ponieważ długotrwałe stosowanie nebulizatora może prowadzić do nadmiernej wilgoci w drogach oddechowych, zaleca się stosowanie tej metody przede wszystkim w czasie zaostrzeń choroby, w leczeniu przewlekłym zaś korzystanie z inhalatorów.
Dawka, moment przyjmowania oraz dobranie odpowiedniego urządzenia muszą być ustalane indywidualnie z lekarzem.
Poznaj: Naturalne sposoby na katar