Nowy sklep

już ON-LINE

Inhalacje na katar. Jak je wykonać?

Inhalacja to jeden z najpopularniejszych domowych sposobów walki z katarem. Inhalacje są skuteczne, nieinwazyjne i bezpieczne – można je wykonywać nawet u niemowląt.
Mężczyzna w czasie inhalacji na katar
Źródło: 123RF

Spis treści

Inhalacje można wykonywać w dwojaki sposób – metodą tradycyjną, z wykorzystaniem miski i ręcznika oraz przy użyciu profesjonalnego inhalatora/nebulizatora. Niegdyś inhalatory były duże, kosztowne i można było z nich korzystać głównie w przychodniach. Teraz są dostępne niemalże w każdej aptece.

Czy inhalacje są skuteczne?

Inhalacje są niezwykle skuteczną metodą walki z katarem i kaszlem. Inhalacje tradycyjne – nad miską z gorącą wodą - działają odkażająco, powodują rozrzedzenie zalegającej wydzieliny, a w konsekwencji udrożnienie nosa. Z kolei inhalatory i nebulizatory docierają do peryferiów dolnych dróg oddechowych. Przez to trafiają do konkretnego miejsca infekcji i to przy użyciu stosunkowo małej dawki, mało inwazyjnego lekarstwa. Inhalacje są idealne dla dzieci,  którym nie mogą być podawane leki ogólnoustrojowe. Dodatkowo, inhalacje pomagają nawilżyć błonę śluzową nosa, co sprzyja leczeniu kataru. O wiele lepiej zacząć więc leczenie kataru od inhalacji, niż od wyprawy do przychodni pełnej wirusów i drobnoustrojów.

 

Jaki inhalator jest najlepszy?

Warto usystematyzować wiedzę na temat inhalatorów. Pod tą nazwą kryją się głównie małe urządzenia, z których na co dzień korzystają np. astmatycy. Są to przyrządy, które wymagają aktywnego udziału pacjenta – np. poprzez wdech uwalnianej substancji aktywnej. Inaczej ma się sprawa z nebulizatorami, które przemieniają substancję w stanie ciekłym w stan lotny (aerozol). Mgiełka substancji dociera sama do pacjenta razem z jego oddechem, przez co łatwo zaaplikować ją nawet niemowlętom, którym nie można wytłumaczyć zasad działania inhalatorów.

Dzieci bardzo lubią inhalacje z nebulizatorów, ale by przekonać nieprzekonanych, producenci sprzętu medycznego oferują także nebulizatory w formie zwierzątek, czy też kolorowe nakładki. Nebulizator na domowe potrzeby to koszt rzędu 100 zł. Warto go ponieść jeszcze na etapie kompletowania wyprawki, gdyż większość dzieci dość często miewa katar i nebulizator prawdopodobnie będzie w stałym użyciu.

Reklama

Czym inhalować?

Do nebulizatora, w przypadku niemowląt, najczęściej stosuje się roztwór soli fizjologicznej. Uwaga! Zanim po raz pierwszy zrobisz inhalację, skonsultuj się – nawet telefonicznie – z lekarzem. Większość specjalistów uznaje, że z inhalacji mogą korzystać dzieci już po ukończeniu 3. miesiąca życia, ale w przypadku takich maluszków, należy najpierw porozmawiać z ekspertem. Należy pamiętać, że nebulizatorom ultradźwiękowym przypisane są konkretne grupy specjalistycznych leków – inne niż w przypadku inhalatorów lub nebulizatorów tłokowych. Do nebulizatorów nie wolno także wlewać żadnych olejków eterycznych – ze względu na ich zbyt duże stężenie oraz formę – tłuszcz w nich zawarty z pewnością zapcha przewody i uszkodzi sprzęt.

Domowe sposoby inhalacji

Starsze dzieci oraz dorośli mogą korzystać także ze starodawnych metod inhalacji, czyli wykorzystania miski z gorącą wodą i ręcznika nakładanego na głowę.  Tu można wykorzystać olejki eteryczne. Na katar najlepsze są olejki : eukaliptusowy, sosnowy i tymiankowy. Można też zajrzeć do szuflady z przyprawami i ziołami wyjąć z niej majeranek, rumianek i szałwię – te trzy rośliny również pomagają w walce z katarem.  Jak prawidłowo wykonać taką inhalację? Do gorącej wody wlewamy olejek lub wsypujemy przyprawy. Pochylamy się nad miską i przykrywamy głowę ręcznikiem. Przez kilka minut regularnym oddechem, wdychamy parę nosem i wydychamy ustami.

Reklama

Jak często przeprowadzać inhalację?

Lekarze zalecają, by inhalacje z użyciem nebulizatora wykonywać 2-3 razy na dobę w pierwszych dniach infekcji i zmniejszać do jednej na dobę w końcowej fazie kataru. Po inhalacji przez ok. 30 minut powinno się odpocząć.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Pytanie: Który ze składników powinien znaleźć się w preparacie na ból gardła?

  nanosrebro

  witamina C

  miód

  prawoślaz