Inhalatory. Jaki wybrać model?

Inhalatory przemieniają leki z płynu w mgiełkę, dzięki czemu roztwór trafia bezpośrednio do dróg oddechowych. Z tego względu urządzenia znajdują zastosowanie nie tylko u astmatyków, ale też u osób z infekcjami i chorobami alergicznymi. Warto zainwestować we własny inhalator, ponieważ przydaje się zarówno przy zwykłych przeziębieniach, jak i poważniejszych chorobach, takich jak chociażby zapalenie płuc.
Kobieta trzymająca inhalator obok dziecka

Artykuł sponsorowany

Źródło: 123RF

Spis treści

Na co zwrócić uwagę przy wyborze inhalatora?

Przede wszystkim warto rozróżnić inhalatory od nebulizatorów. Inhalatory to zwykle małe urządzenia z porcją leku, którą podaje się w kryzysowych sytuacjach, np. w przypadku ataku alergicznego czy astmatycznego. Aby lek przedostał się do płuc, dana osoba musi wziąć głęboki wdech. Nebulizatory to urządzenia znacznie większe, które rozpylają w powietrzu mgiełkę – pacjent wdycha ją dzięki założonej masce. W zasadzie inhalatory i nebulizatory to dwa różne urządzenia, ale z uwagi na to, że pierwsza nazwa bardziej przyjęła się w społeczeństwie, używa się ich wymiennie.

Na co się zdecydować, jaki model będzie najlepszy?

Warto zwrócić uwagę na konkretne parametry i dodatki:

  • MMAD, czyli średnia wielkość cząsteczek, jakie wypuszcza inhalator. Im mniejsze cząsteczki, tym dotrą dalej do układu oddechowego – to istotne, ponieważ żeby inhalacja działała, lek powinien dotrzeć aż do płuc. Z tego względu warto wybierać inhalatory z jak najmniejszą średnią wielkością cząsteczek. Przykładowo, inhalator OMRON C801 ma średnicę cząstek 3.0µm, co oznacza, że przenikają one aż do płuc i pęcherzyków płucnych. Istnieją również urządzenia regulowane – inhalator OMRON A3 posiada pierścienie, które w zależności od ustawienia tworzą średnicę cząstek do 3, 5 i 10 µm. Cząstki o średnicy 10µm pozostają w nosie i w gardle, a 5 µm – w tchawicy i oskrzelach. Dzięki temu przed rozpoczęciem inhalacji można wybrać odpowiedni pierścień i ustawić średnicę cząstek według potrzeb. To bardzo przydatne rozwiązanie, ponieważ na przykład przy zapaleniu oskrzeli wystarczy ustawić produkcję cząstek o średnicy 5 µm, nie trzeba wybierać tych zupełnie najmniejszych.
  • Szybkość nebulizacji – zależnie od tego, jak ustawimy nebulizację, tak szybko będziemy mieć podawany lek. Za optymalną prędkość uznaje się 2,5 ml roztworu na 5 minut. Wspomniany inhalator OMRON A3 posiada również pierścienie umożliwiające ustawienie szybkości według potrzeb - pierścień w ustawieniu 1 będzie podawał lek z prędkością: 0,7 ml/min, pierścień w ustawieniu 2: 0,5 ml/min, a pierścień w ustawieniu 3: 0,3 ml/min. Pojemnik inhalatora jednorazowo pomieści 12 ml leku. Nie powinno się przekraczać tej dawki, chyba, że lekarz tak zadecyduje.
  • Głośność – inhalatory mają dość duży poziom hałasu, ale można wybrać takie modele, które są nieco wyciszone. Przykładowo, inhalator OMRON A3 ma poziom hałasu na wysokości 65 dB, a model OMRON C801 – 45 dB.
  • Wirtualne zawory V.V.T. – dzięki temu lek nie rozprzestrzenia się na boki, ale dociera prosto do ust pacjenta. To technologia, która znacznie ogranicza straty leków, które często towarzyszyły starszym modelom inhalatorów.
  • Maski – inhalator powinien mieć dołączoną osobną maskę dla osoby dorosłej i dla dziecka. To ważne, ponieważ przy zbyt dużej masce dziecko nie będzie wstanie wchłonąć w całości leku do układu oddechowego, a to może znacznie opóźnić leczenie.

Zobacz też: Rozstrzenie oskrzeli

Reklama

3 ważne rzeczy na które należy zwrócić uwagę przy wyborze inhalatora

  1. Czyszczenie – maska po każdym użyciu powinna zostać dokładnie umyta, ponieważ mogą się na niej utrzymywać drobnoustroje. Warto wybierać takie modele inhalatorów, które umożliwiają wygotowanie masek – dzięki temu będziemy mieć pewność, że całkowicie pozbyliśmy się bakterii i wirusów. Inhalator OMRON A3 bez problemu można czyścić nawet w gorącej wodzie.
  2. Małe elementy – najlepiej wybierać urządzenia bez drobnych elementów, które mogłyby połknąć najmłodsze dzieci.
  3. Wygląd – jeżeli planujesz kupić inhalator z myślą o dziecku, możesz wybrać model przystosowany designem do najmłodszych. Firma OMRON ma w swojej ofercie model C801 COMP AIR, który ma bardzo niski poziom hałasu. Dodatkowo dołączono do niego dwie maskotki. Inhalator jest bardzo prosty w użyciu, co ważne, istnieje możliwość wygotowania jego elementów. Do zestawu dołączone są dwie maski: dla dziecka i dla noworodka.

Podsumowując, wybierając inhalator powinniśmy raczej kierować się jego parametrami, a nie ceną. Dobry inhalator posłuży przynajmniej kilka lat. Warto wybierać modele, które można dokładnie czyścić i takie ze zmiennymi ustawieniami – wówczas inhalator będzie wyjątkowo skuteczny, ponieważ lek uderzy bezpośrednio w stan zapalny konkretnej części układu oddechowego.

Autor: Pozycjoneria Mariusz Zakrzewski. Artykuł "Inhalatory, jaki wybrać model?" został stworzony dzięki informacjom otrzymanym od właściciela firmy Kredos.pl

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 18)

16682
Pytanie: Co stosujesz na podrażnienia i otarcia w jamie ustnej?

  Żel stomatologiczny

  Płukanki ziołowe

  Preparaty w sprayu

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.