Inhalatory. Jaki wybrać model?

Inhalatory przemieniają leki z płynu w mgiełkę, dzięki czemu roztwór trafia bezpośrednio do dróg oddechowych. Z tego względu urządzenia znajdują zastosowanie nie tylko u astmatyków, ale też u osób z infekcjami i chorobami alergicznymi. Warto zainwestować we własny inhalator, ponieważ przydaje się zarówno przy zwykłych przeziębieniach, jak i poważniejszych chorobach, takich jak chociażby zapalenie płuc.
Kobieta trzymająca inhalator obok dziecka

Artykuł sponsorowany

Źródło: 123RF

Spis treści

Na co zwrócić uwagę przy wyborze inhalatora?

Przede wszystkim warto rozróżnić inhalatory od nebulizatorów. Inhalatory to zwykle małe urządzenia z porcją leku, którą podaje się w kryzysowych sytuacjach, np. w przypadku ataku alergicznego czy astmatycznego. Aby lek przedostał się do płuc, dana osoba musi wziąć głęboki wdech. Nebulizatory to urządzenia znacznie większe, które rozpylają w powietrzu mgiełkę – pacjent wdycha ją dzięki założonej masce. W zasadzie inhalatory i nebulizatory to dwa różne urządzenia, ale z uwagi na to, że pierwsza nazwa bardziej przyjęła się w społeczeństwie, używa się ich wymiennie.

Na co się zdecydować, jaki model będzie najlepszy?

Warto zwrócić uwagę na konkretne parametry i dodatki:

  • MMAD, czyli średnia wielkość cząsteczek, jakie wypuszcza inhalator. Im mniejsze cząsteczki, tym dotrą dalej do układu oddechowego – to istotne, ponieważ żeby inhalacja działała, lek powinien dotrzeć aż do płuc. Z tego względu warto wybierać inhalatory z jak najmniejszą średnią wielkością cząsteczek. Przykładowo, inhalator OMRON C801 ma średnicę cząstek 3.0µm, co oznacza, że przenikają one aż do płuc i pęcherzyków płucnych. Istnieją również urządzenia regulowane – inhalator OMRON A3 posiada pierścienie, które w zależności od ustawienia tworzą średnicę cząstek do 3, 5 i 10 µm. Cząstki o średnicy 10µm pozostają w nosie i w gardle, a 5 µm – w tchawicy i oskrzelach. Dzięki temu przed rozpoczęciem inhalacji można wybrać odpowiedni pierścień i ustawić średnicę cząstek według potrzeb. To bardzo przydatne rozwiązanie, ponieważ na przykład przy zapaleniu oskrzeli wystarczy ustawić produkcję cząstek o średnicy 5 µm, nie trzeba wybierać tych zupełnie najmniejszych.
  • Szybkość nebulizacji – zależnie od tego, jak ustawimy nebulizację, tak szybko będziemy mieć podawany lek. Za optymalną prędkość uznaje się 2,5 ml roztworu na 5 minut. Wspomniany inhalator OMRON A3 posiada również pierścienie umożliwiające ustawienie szybkości według potrzeb - pierścień w ustawieniu 1 będzie podawał lek z prędkością: 0,7 ml/min, pierścień w ustawieniu 2: 0,5 ml/min, a pierścień w ustawieniu 3: 0,3 ml/min. Pojemnik inhalatora jednorazowo pomieści 12 ml leku. Nie powinno się przekraczać tej dawki, chyba, że lekarz tak zadecyduje.
  • Głośność – inhalatory mają dość duży poziom hałasu, ale można wybrać takie modele, które są nieco wyciszone. Przykładowo, inhalator OMRON A3 ma poziom hałasu na wysokości 65 dB, a model OMRON C801 – 45 dB.
  • Wirtualne zawory V.V.T. – dzięki temu lek nie rozprzestrzenia się na boki, ale dociera prosto do ust pacjenta. To technologia, która znacznie ogranicza straty leków, które często towarzyszyły starszym modelom inhalatorów.
  • Maski – inhalator powinien mieć dołączoną osobną maskę dla osoby dorosłej i dla dziecka. To ważne, ponieważ przy zbyt dużej masce dziecko nie będzie wstanie wchłonąć w całości leku do układu oddechowego, a to może znacznie opóźnić leczenie.

Zobacz też: Rozstrzenie oskrzeli

Reklama

3 ważne rzeczy na które należy zwrócić uwagę przy wyborze inhalatora

  1. Czyszczenie – maska po każdym użyciu powinna zostać dokładnie umyta, ponieważ mogą się na niej utrzymywać drobnoustroje. Warto wybierać takie modele inhalatorów, które umożliwiają wygotowanie masek – dzięki temu będziemy mieć pewność, że całkowicie pozbyliśmy się bakterii i wirusów. Inhalator OMRON A3 bez problemu można czyścić nawet w gorącej wodzie.
  2. Małe elementy – najlepiej wybierać urządzenia bez drobnych elementów, które mogłyby połknąć najmłodsze dzieci.
  3. Wygląd – jeżeli planujesz kupić inhalator z myślą o dziecku, możesz wybrać model przystosowany designem do najmłodszych. Firma OMRON ma w swojej ofercie model C801 COMP AIR, który ma bardzo niski poziom hałasu. Dodatkowo dołączono do niego dwie maskotki. Inhalator jest bardzo prosty w użyciu, co ważne, istnieje możliwość wygotowania jego elementów. Do zestawu dołączone są dwie maski: dla dziecka i dla noworodka.

Podsumowując, wybierając inhalator powinniśmy raczej kierować się jego parametrami, a nie ceną. Dobry inhalator posłuży przynajmniej kilka lat. Warto wybierać modele, które można dokładnie czyścić i takie ze zmiennymi ustawieniami – wówczas inhalator będzie wyjątkowo skuteczny, ponieważ lek uderzy bezpośrednio w stan zapalny konkretnej części układu oddechowego.

Autor: Pozycjoneria Mariusz Zakrzewski. Artykuł "Inhalatory, jaki wybrać model?" został stworzony dzięki informacjom otrzymanym od właściciela firmy Kredos.pl

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 18)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!