Insulina - hormon

Starszy niż rok
Insulina jest bardzo ważnym hormonem uczestniczącym w patomechanizmie cukrzycy, który opiera się głównie na defektach w wydzielaniu lub działaniu tego hormonu.
 

Wszystkie komórki naszego organizmu potrzebują glukozy, czyli cukru do sprawnego funkcjonowania. Glukoza to podstawowy związek energetyczny. Jest głównym paliwem organizmu i jedynym źródłem energii dla naszego mózgu. Powstaje w procesie trawienia po spożyciu posiłku. Z układu pokarmowego glukoza przenika do krwiobiegu. Wraz z krwią trafia dalej do trzustki i wzmaga wydzielanie i uwalnianie hormonu jakim jest insulina.

Jak działa insulina

Insulina jest swoistym regulatorem gospodarki węglowodanowej, bo przenosi cukier z krwi do tkanek. Bez tego hormonu cukier krąży we krwi ale nie jest użytkowany przez komórki. Stąd mówi się o cukrzycy jako o „głodzie w sytości”.

Czytaj tez: Co zamiast insuliny - nowoczesne terapie w cukrzycy

W przypadku braku insuliny bądź oporności komórek na jej działanie, cukier nie wnika do ich wnętrza. W takiej sytuacji dochodzi do paradoksu – z jednej strony pojawia się nadmierne stężenie glukozy we krwi, a z drugiej – głód.


Organizm w celu zaspokojenia tegoż głodu uruchamia mechanizm zwiększonego apetytu. Niestety mechanizm ten nie spełnia swego zadania i mimo wszystko glukoza z pożywienia i tak nie trafia do tkanek, lecz zostaje wydalana wraz z moczem.

Sprawdź: Hormon zastąpi zastrzyki z insuliny?

Zakres działania insuliny jest znacznie większy niż tylko regulacja stężenia glukozy. Hormon ten zwiększa transport aminokwasów do komórek i wpływa na wzrost produkcji białek. Oprócz tego pobudza tworzenie kwasów tłuszczowych i DNA. Hamuje rozkładanie tłuszczów i wstrzymuje proces apoptozy, czyli zaprogramowanej śmierci komórki.

Możemy zauważyć jak bardzo deficyt insuliny, defekt wydzielania bądź jakiś inne uchybienia na linii trzustka – insulina – komórki wpływa na cały organizm. Wskutek tego objawy cukrzycy są różnorodne, a każdy typ cukrzycy przebiega inaczej.

Zobacz, jak powinno wyglądać: Żywienie w cukrzycy

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA