Nowy sklep

już ON-LINE

Inwazyjna diagnostyka raka piersi

W leczeniu raka piersi ogromną rolę odgrywa diagnostyka: im wcześniej wykryty jest nowotwór, tym większe są szanse na wyleczenie. Jakie badania należy wykonać, by potwierdzić podejrzenie wystąpienia raka piersi?
 

Po wykryciu guza lub innej podejrzanej zmiany za pomocą wczesnych (nieinwazyjnych) badań diagnostycznych, aby potwierdzić lub wykluczyć istnienie raka piersi, stosuje się jedno lub kilka z badań inwazyjnych. Ich celem jest uzyskanie komórek budujących guz, które następnie można poddać specjalistycznym badaniom laboratoryjnym. Na podstawie wyników badań stawia się ostateczne rozpoznanie i kwalifikuje do odpowiedniego typu leczenia. 

Czytaj: Wczesna diagnostyka raka piersi

Metody leczenia raka piersi

Do inwazyjnych metod diagnostycznych należą:

  • Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa – polega na pobraniu pewnej ilości komórek budujących guz za pomocą długiej i cienkiej igły, komórki te poddane są następnie badaniu cytologicznemu. Igła ta jest wprowadzana pod kontrolą mammografii lub USG.
  • Biopsja gruboigłowa – polega na pobraniu niewielkiego wycinka guza z pomocą grubej igły – uzyskany w ten sposób materiał poddać można badaniu histopatologicznemu.
  • Chirurgiczne wycięcie części lub całości guza – w jego efekcie uzyskuje się wycinek guza, który można następnie poddać badaniu histopatologicznemu.

Czytaj więcej: Mastopatia

Pamiętaj: podejrzenie nowotworu wysuwa się na podstawie nieprawidłowego obrazu piersi w mammografii lub USG lub też stwierdzenia obecności guzka piersi w badaniu. Ostateczne rozpoznanie stawia się dopiero po badaniu cytologicznym lub histopatologicznym komórek pobranych z guza!

Sposób leczenia raka piersi zależy od stopnia zaawansowania nowotworu.

Sprawdź: Rak piersi: objawy

Czytaj także: Zmiany nowotworowe piersi – nie każda z nich to rak

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy badasz swoje piersi?

  Tak, wykonuję samobadanie

  Tak, chodzę na mammografię

  Tak, wykonuje samobadanie i chodzę na mammografię

  Tak, chodzę na USG

  Nie, nigdy nie badałam swoich piersi