Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Irygator do zębów – jaki wybrać dla dzieci?

Irygator do zębów to urządzenie służące przede wszystkim do pozbywania się nieczystości spomiędzy zębów. Z takiego sprzętu mogą także korzystać dzieci. Maluchom można zakupić specjalny aparat do irygacji jamy ustnej dedykowany dzieciom lub zaproponować korzystanie z takiego urządzenia dla dorosłych wymieniając jedynie końcówkę irygatora.
Irygator do zębów na białym tle
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Jak dbać o higienę jamy ustnej u dzieci?

Już od najmłodszych lat powinno się uczyć dzieci dbałości o stan jamy ustnej. To, że dziecko ma jeszcze zęby mleczne, nie zwalnia z obowiązku szczotkowania ich co najmniej dwa razy dziennie. Próchnica, która rozwinie się na mleczakach, może zebrać swoje żniwo w późniejszych latach, kiedy dziecko będzie miało już stałe zęby, np. poprzez choroby zębów, krzywy zgryz, itp. 

Mniejsze dzieci powinny myć zęby pod kontrolą rodziców. Warto zachęcać maluchy, by samodzielnie wykonywały tę czynność, jednak pod koniec mycia ząbków lepiej przejąć szczoteczkę od dziecka, by dotrzeć do trudnodostępnych miejsc w jamie ustnej. 

Szczoteczka do zębów powinna być dobrana wielkością i miękkością szczeciny oraz objętością rękojeści do wieku dziecka. Szczoteczka może być manualna, elektryczna lub też soniczna. Jeśli malec używa zwykłej szczoteczki do zębów, należy ją wymieniać co kilka-kilkanaście tygodni na nową.

Powinno się chodzić z malcem na regularne wizyty do dentysty. Lekarz zaleci odpowiedni rodzaj pasty do zębów, dopasowany wiekowo do małego pacjenta. Jeśli maluchowi okaże się niezbędna dodatkowa porcja fluoru, stomatolog z pewnością zaleci produkt zawierający ten składnik lub przeprowadzi fluoryzację.

Dzieciom powyżej szóstego roku użycia można wprowadzić dodatkowe środki wspierające odpowiednią higienę jamy ustnej, takie jak odpowiedni płyn do płukania jamy ustnej oraz irygator do zębów

Reklama

Czym jest irygator do zębów?

Co to jest irygator do zębów? To specjalne urządzenie służące do usuwania nieczystości, resztek pokarmów z zębów, przestrzeni międzyzębowych, dziąseł i innych trudnodostępnych miejsc w jamie ustnej. Ponadto dziecięcy irygator także masuje dziąsła i chroni je przed pojawieniem się stanu zapalnego.

Sprzęty te jeszcze nie tak dawno znajdowały się wyłącznie w gabinetach dentystycznych, obecnie coraz częściej można je spotkać na łazienkowych półkach. Gabaryty irygatorów do zębów są rozmaite: można znaleźć wersję niemal kieszonkową, zajmującą tyle miejsca co szczoteczka elektryczna, występują też modele większe, które można przymocować na ścianie łazienki i z których, dzięki wymiennym końcówkom, może korzystać cała rodzina. 

Irygator dla dzieci jest najczęściej mniejszy, często też jego wygląd jest dużo bardziej atrakcyjny od irygatorów dla dorosłych. Do samego aparatu dodawane są też czasem gadżety, takie jak choćby naklejki, którymi można nagradzać dziecko po umyciu i wyczyszczeniu jamy ustnej irygatorem. Sprzęt powinien być delikatny, tak żeby strumień wody wpadający do małej buzi nie uszkodził w żaden sposób jamy ustnej. Najlepszą opcją jest możliwość ustawienia wybranego strumienia ciśnienia wody irygującej jamę ustną. Urządzenie stanowi alternatywę dla nici dentystycznej, której maluchy nie używają poprawnie, często ranią sobie dziąsła i szybko się zniechęcają.

Reklama

Jakie są rodzaje irygatorów do zębów?

Jaki irygator do zębów wybrać? Warto pomyśleć czy będzie z niego korzystać wyłącznie dziecko, czy może przydałby się taki aparat całej rodzinie.

Jeśli urządzenie będzie wykorzystywane wyłącznie przez dziecko, szczególnie jeśli nosi ono już aparat dentystyczny na stałe i musi szczególnie dbać o doczyszczanie wszelkich powierzchni w jamie ustnej, warto zakupić mu irygator dobrany do jego wieku, czyli irygator dedykowany dzieciom. 

Można postawić na higienę jamy ustnej całej rodziny i zakupić taki przyrząd, z którego będą mogli korzystać wszyscy domownicy. Jest to możliwe dzięki wymiennym końcówkom, które wkłada się do ust.

Irygatory do zębów mogą być:

  • stacjonarne – są większe, cięższe, trudne do przenoszenia/przewożenia z miejsca na miejsce, z reguły są ładowane z sieci ale są też urządzenia, które można zasilać bateriami lub akumulatorem;
  • przenośne – są mniejsze, lżejsze, przeważnie ładowane akumulatorem lub na baterie, niektóre modele mają możliwość podłączenia do prądu; nadają się do transportu.

Występują też irygatory w zestawie ze szczoteczką elektryczną. Zatem najlepszy irygator do zębów to taki, który zostanie dobrany indywidualnie do potrzeb danego dziecka, czy całej rodziny dziecka.

Reklama

Jak używać irygatora do zębów?

Nie trzeba mieć specjalnych umiejętności aby stosować aparat, jakim jest irygator do zębów. Jak używaćtego przyrządu? Wystarczy napełnić zbiorniczek wodą, ustawić odpowiedni strumień ciśnienia wody, włożyć końcówkę irygatora do ust i włączyć właściwy tryb pracy irygatora. Woda wydobywająca się pod ciśnieniem z końcówki irygatora dokładnie usuwa nieczystości z jamy ustnej. Sama irygacja jamy ustnej powinna trwać między 1 minutą a 2 minutami. 

Na początku użytkowania sprzętu, zwłaszcza jeśli maluch ma pierwszy raz do czynienia z wykonywaniem tej czynności, dobrze żeby obok był dorosły pomocnik, który w razie czego dopilnuje właściwego użytkowania urządzenia.

Do irygatora można wlewać też inne płyny poza wodą, np. specjalne płukanki, przeznaczone do irygatorów, jednak trzeba mieć świadomość, że niektóre z tych środków są dosładzane, co w rezultacie może okazać się niekorzystne dla zdrowia dziecięcych zębów. Trudniej też domyć pojemnik urządzenia po kolorowych płynach. 

Reklama

Na czym polega dbanie o irygator?

Żeby irygator do zębów posłużył dłużej, powinno się o niego odpowiednio dbać. To urządzenie elektryczne, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas jego użytkowania. Nie powinno się zatem dotykać go mokrymi rękoma, nie należy stawiać go na śliskiej, mokrej powierzchni, nie powinien być stawiany na umywalce, z której może łatwo spaść, tym bardziej jeżeli umywalka jest wypełniona wodą. 

Ponadto irygator do zębów należy regularnie czyścić, tak by usuwać z niego wszelkie zabrudzenia oraz osad i kamień. Do mycia tego urządzenia są przeznaczone specjalne środki czyszczące, odkamieniające oraz bakteriobójcze.

Dziecko należy od maleńkości uczyć higieny jamy ustnej. Stąd tak ważne są dobór odpowiedniej szczoteczki i pasty, a nawet takiego urządzenia jak irygator do zębów. Czy wartogo stosować u dzieci? Z pewnością dzieci lepiej wyedukowane pod względem higieny jamy ustnej, stosując się do wskazówek odnoszących się do właściwej pielęgnacji zębów, będą mogły cieszyć się w przyszłości zdrowymi zębami. 

 

Czytaj również

Bibliografia

  • http://www.czytelniamedyczna.pl/5310,zalecenia-higieniczne-w-obrebie-jamy-ustnej-dla-dzieci-i-mlodziezy.html
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria medyczne
Gorset ortopedyczny na kręgosłup w leczeniu skoliozy
Kołnierz hamujący wady kręgosłupa
Waga elektroniczna – jaką warto kupić? Na co zwrócić uwagę?
Kobieta z pączkiem w ręki stoi na wadze elektronicznej
Dobry ciśnieniomierz, czyli jaki? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę
Mierzenie ciśnienie krwi
Podobne artykuły
Ciśnieniomierz elektroniczny
Kalibracja i walidacja ciśnieniomierza – jak zrobić to dobrze?
Urządzenie koncentrator tlenu
Koncentrator tlenu - dla kogo i jak długo stosować?
Dziewczynka inhaluje się
Sprawdź ranking inhalatorów. Jaki model wybrać?
Ozonator do żywności
Ozonator - jaki wybrać? Który sprawdzi się w domu?
Męska dłoń z pulsoksymetrem na palecu
Pulsoksymetr na palec - jakie ma zastosowanie?

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!