Jad czarnej mamby jak tabletka przeciwbólowa?

Środek przeciwbólowy tak mocny jak morfina, ale niewywołujący efektów ubocznych, został znaleziony w śmiertelnym jadzie czarnej mamby. O truciźnie, która działa jak lekarstwo, poinformowali w prestiżowym czasopiśmie „Nature” francuscy naukowcy.
 

Drapieżnik, którego jad wykorzystano w badaniach, jest jednym z najszybszych i najbardziej niebezpiecznych węży w Afryce. Po ukąszeniu przez czarną mambę człowiek umiera w przeciągu pół godziny. Ten sam jad, który dla większości zwierząt jest śmiertelny, stał się podstawą do uzyskania prototypu środka przeciwbólowego o nazwie mambalgina.

Czytaj też: Alergia na jad owadów

Jad węży

Badacze w poszukiwaniu alternatywy dla substancji opioidowych (m.in. morfiny, kodeiny czy heroiny) przeanalizowali jad blisko 50 gatunków węży. Francuscy naukowcy Instytutu Farmakologii Molekularnej i Komórkowej w Valbonne zauważyli, że w jadzie czarnej mamby - oprócz trujących substancji - znajdują się peptydy, które działają jak morfina. Okazało się, że białka są nie tylko nietoksyczne, ale też nie dają skutków ubocznych.

Eksperymenty przeprowadzone zostały na myszach. Zwierzęta, którym wstrzyknięto mambalginę, były w stanie wytrzymać zanurzenie ogona i łap w gorącej wodzie dwukrotnie dłużej niż myszy z grupy kontrolnej. Ponadto, by uzyskać pożądany efekt, dawki wyizolowanych z jadu węża białek nie musiały być tak wysokie jak w przypadku środków opioidowych.

Co to jest: Wstrząs anafilaktyczny?

Zobacz: jak bardzo groźny jest jad?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA