Jądra

Starszy niż rok
Pod wytrzymałą włóknistą osłonką - błoną białawą jądra zawierają kanaliki nasienne kręte i proste. Kanaliki są wyłożone warstwą komórek (m.in. komórkami Sertolego), które od okresu dojrzewania do późnej starości produkują plemniki

(jądro, z łac. testis) są męskimi narządami rozrodczymi, które znajdują się w mosznie, czyli skórno-powięziowym worku, wywodzącym się ze ściany brzucha. Jądra są położone poza obrębem ciała, zawieszone na powrózku nasiennym w worku mosznowym. Jest to spowodowane faktem, że spermatogeneza, czyli wytwarzanie plemników zachodzi najefektywniej w temperaturze o ok. 2°C niższej niż panująca wewnątrz ciała. Zwykle lewe jądro wisi niżej od prawego. Spowodowane jest to głównie różnicą w unaczynieniu jąder po prawej i lewej stronie.

Pod wytrzymałą włóknistą osłonką - błoną białawą jądra zawierają kanaliki nasienne kręte i proste. Kanaliki są wyłożone warstwą komórek (m.in. komórkami Sertolego), które od okresu dojrzewania do późnej starości produkują plemniki. Pomiędzy kanalikami nasiennymi znajdują się komórki Leydiga, które wytwarzają testosteron i inne androgeny.

Jądra są męskim odpowiednikiem jajników i pełnią funkcje rozrodcze (produkcja plemników) i endokrynne, czyli hormonalne - jądra produkują m.in. męski hormon rozrodczy - testosteron, kluczowy dla rozwinięcia się męskich cech płciowych oraz procesu spermatogenezy.

Jądra mogą ulegać różnym procesom chorobowym, niektóre z nich to zapalenie jąder, najądrza, skręt powrózka nasiennego, wodniak jądra, żylaki powrózka nasiennego. W obrębie jądra mogą rozwijać się również guzy nowotworowe.

Definicja pochodzi z artykułu Nowotwory jąder - przeczytaj i dowiedz się więcej.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA