Nowy sklep

już ON-LINE

Jak bezpiecznie zrobić pedicure? Porady dla cukrzyków

Pedicure latem to must have każdej zadbanej kobiety. Okazuje się jednak, że nie dla wszystkich jest tak samo bezpieczny. Osoby, które cierpią na cukrzycę, muszą szczególnie uważać podczas zabiegów kosmetycznych. Zadrapanie czy uszkodzenie naskórka może być przyczyną groźnej infekcji, a nawet doprowadzić do amputacji stopy. Jak zrobić bezpieczny pedicure u cukrzyka?
pedicure
Źródło: 123RF

Lato w pełni, dlatego pedicure jest podstawowym zabiegiem kosmetycznym. Zacięcie czy zadrapanie skóry może zdarzyć się każdemu. Zwykle goi się w ciągu kilku dni, pod warunkiem że nie chorujemy na cukrzycę typu 2. Wtedy zwykłe zadrapanie może zmienić się w groźną infekcję i trudnogojącą się ranę. W skrajnych przypadkach taka sytuacja może się skończyć się amputacją stopy. Jak tego uniknąć? Sprawdź nasze rady dla cukrzyków dotyczące bezpiecznego pedicure.

  1. Wykonuj pedicure w odpowiednim czasie. Przełóż zabieg: jeśli masz infekcje, zadrapania czy rany na stopach. Zamiast tego lepiej skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu lub diabetologiem.
  2. Unikaj golenia nóg na dzień lub dwa przed umówionym zabiegiem pedicure. Po goleniu na skórze mogą bowiem pozostać niewielkie otarcia czy zadrapania, nawet jeśli ich nie widać, które zwiększają ryzyko zakażenia i infekcji.
  3.  Wybieraj salony, gdzie przestrzega się zasad higieny i przykłada dużą wagę do dezynfekcji. Zapytaj menadżera, w jaki sposób przeprowadzana jest sterylizacja. Poinformuj, że masz cukrzycę, dlatego przestrzeganie zasad higieny jest dla ciebie niezwykle ważne.
  4. Jeśli nie masz zaufania do właścicieli salonów kosmetycznych, możesz przyjść z  własnym zestawem do pedicure.
  5. Jeśli praca Ci na to pozwoli umawiaj się na zabieg zawsze rano. Jeśli jesteś pierwszym klientem masz większe szanse, że zarówno narzędzie, jak i wanna do mycia stóp są wysterylizowane.
  6. Poinformuj kosmetyczkę, że masz cukrzycę przed rozpoczęciem pedicure i poproś o szczególną uwagę i staranność podczas pielęgnacji stóp. Nie wahaj się zwracać uwagi podczas zabiegu. Twoje zdrowie jest najważniejsze.
  7. Nie obcinaj paznokci zbyt krótko. Poproś o to samo osobę wykonującą pedicure. Zbyt krótkie przycinanie zwiększa ryzyko wrastania paznokci, a co za tym idzie pojawienia się infekcji.
  8. Upewnij się, czy po zabiegu nie zostały ostre krawędzie paznokci. Powinny być zaokrąglone.
  9. Nie wycinaj skórek, ponieważ ten zabieg zwiększa ryzyko uszkodzenia naskórka. Zamiast tego poproś o dłuższe wymoczenie stóp i odsunięcie skórek patyczkiem.
  10. Poproś o używanie delikatnych narzędzi ściernych np. pumeksu, żeby nie uszkodzić skóry pod stopami. Narzędzia mechaniczne mogą pozostawić na skórze niewidoczne gołym okiem otarcia, które zwiększą ryzyko wystąpienia infekcji.

Jeśli po zakończonym pedicure zauważysz na stopach oznaki zaczerwienienia czy zakażenia, szybko skonsultuj się z lekarzem.

Zobacz wideo: Cukrzyca jest chorobą naczyń

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)