Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Jak być eko na co dzień? – 10 sprawdzonych sposobów

Niewiele rzeczy wydaje się dziś tak popularne, jak bycie eko. Działania proekologiczne stały się wręcz modne. Wiele ludzi zdaje sobie bowiem sprawę, że emisja gazów cieplarnianych wzrasta, a nadmierna eksploatacja surowców naturalnych grozi ich wyczerpaniem. Ponadto w powietrzu jest coraz mniej tlenu, a wiele gatunków zwierząt zagrożone jest wyginięciem. Dla każdego z nas dbanie o środowisko powinno stać się więc priorytetem. Co można zrobić?
Jak być eko?
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Reklama

Czym jest „bycie eko”?

„Bycie eko” ma związek z wieloma aspektami rzeczywistości - tym co jemy, jakich kosmetyków, ubrań i sprzętów używamy i jak się przemieszczamy. Używając terminu „ekologia”, myślimy najczęściej o dbaniu o środowisko, a jako „ekologiczne” określamy zachowania lub produkty przyjazne temu działaniu. Dlaczego warto żyć ekologicznie? Otóż dlatego, iż takie działanie dotyka bezpośrednio wielu sfer w naszym życiu oraz przynosi nam korzyści, takie jak poprawa samopoczucia czy realne oszczędności.

Reklama

Jak być eko na co dzień? – 10 sposobów na ekologiczne życie

Ekologiczne rozwiązania w domu zapobiegają niszczeniu środowiska naturalnego przez człowieka. Większość osób pragnie się więc dowiedzieć jak żyć ekologicznie i próbuje wdrożyć to w życie. Oto 10 sposobów na bycie eko każdego dnia, które nie wymagają od nas wielkich poświęceń i są łatwe do stosowania, a ponadto przynoszą często niemałe oszczędności w naszym portfelu.

1. Jak być eko w kuchni?

Aby być ekologicznym w kuchni, warto zwrócić uwagę na oszczędność wody. Używajmy zmywarek, a kiedy myjemy naczynia ręcznie, nie używajmy bieżącej wody, ale korzystajmy z komory zlewu.

Planujmy też racjonalnie posiłki, aby zapobiec marnowaniu żywności. Nauczmy się sposobów na wykorzystanie resztek, a nadmiar żywności przekazujmy do jej specjalnych banków. Zrezygnujmy z mięsa albo chociaż ograniczajmy jego spożycie. Dodatkową korzyścią będzie lepsze zdrowie.

2. Jak być eko w łazience?

Pralkę włączajmy, gdy już jest pełna i używajmy prysznica zamiast nalewać wody do wanny. Wymieńmy też sprzęt na zużywający mniej wody. Istotne są ekologiczne baterie, krany i pralki o niskim zużyciu wody i prądu.

3. Jak być eko oszczędzając prąd?

Wyłączmy niepotrzebne urządzenia, używajmy żarówek energooszczędnych. Udowodniono, że 77 proc. potrzeb energetycznych jest zaspokajane przez wykorzystywanie ropy naftowej, gazu i węgla. Ich wydobywanie oraz użytkowanie to podstawowa przyczyna emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczania powietrza. Dodatkową korzyścią oszczędzania prądu są niższe rachunki.

4. Jak być eko na zakupach?

Ograniczajmy używanie opakowań jednorazowych, zabierając materiałowe torby na zakupy. Natomiast, gdy musimy użyć plastikowych, nie wyrzucajmy ich do śmieci, by zaraz sięgnąć po następne, ale wykorzystajmy je kilka razy.

Dbanie o środowisko jest również podejmowaniem odpowiedzialnych i przemyślanych decyzji zakupowych. Pomaga w tym np. lista zakupów. Dodatkową korzyścią racjonalnych zakupów są realne oszczędności w gotówce.

5. Jak być eko gospodarując odpadami?

Inny ważny aspekt to segregacja śmieci. Zakupmy specjalne pojemniki i wkładajmy osobno odpady bio oraz te materiały, które można poddać recyclingowi: plastik, papier czy szkło.

6. Jak być eko wybierając ubrania?

Przemysł odzieżowy to jeden z najbardziej zanieczyszczających naszą planetę. Dlatego przemyśl, czy naprawdę potrzebny Ci kolejny T- shirt, czy też zostanie on za chwilę wyrzucony do śmieci. Warto kupować też ubrania w second-handach i naprawiać je oraz przerabiać zgodnie z filozofią zero waste. Na pewno należy zrezygnować ze skórzanych toreb, butów i mebli, bo powstały one na skutek okrutnego traktowania zwierząt.

7. Jak być eko w pracy?

Postawa proekologiczne to również oszczędność papieru i tym samym drzew. Nie drukujmy zbyt wiele. To, co można przekazujmy elektronicznie i drukujmy dwustronnie.

Nie kupujmy napojów z automatów w plastikowych kubkach rozkładających się 400 lat. Odłączajmy laptopy od zasilania, jeśli mają naładowaną baterię i segregujmy odpady biurowe.

8. Jak być eko w podróży i na wakacjach?

Zdecydowanie lepiej jako środek transportu w podróży wybrać pociąg niż samolot oraz transport publiczny w miejsce auta. Krótszą trasę najlepiej pokonać rowerem lub pójść pieszo. Jeżeli sytuacja wymaga jechania samochodem, udostępniajmy wolne miejsca innym osobom.

Na wakacjach warto zrezygnować z rzeczy jednorazowego użytku nosząc własne termosy, bidony czy wielorazowe sztućce. Używajmy również aplikacji mobilnych opłacając przejazd, parking i autostrady.

Szanujmy zwierzęta. Nie straszmy ich, będąc w lesie, oszczędźmy sobie wizyty w ZOO, a tym bardziej w cyrku. Wystawiajmy im wodę. Przyglądajmy się w różnych sytuacjach warunkom przetrzymywania zwierząt i reagujmy na ich krzywdę. Na wakacjach można również pomóc w sprzątaniu plaży czy szlaku.

9. Jak być eko budując dom?

Budujmy domy, które posiadają niskie zapotrzebowanie na energię, do których ogrzewania wykorzystuje się odnawialne jej źródła. Aby nie emitować dymu podczas ogrzewania budynku, warto stosować panele fotowoltaiczne albo pompy ciepła.

10. Jak być eko w ogrodzie?

Oszczędzajmy wodę zbierając deszczówkę w beczce, którą można wcześniej postawić pod rynną. Bioodpady wykorzystajmy jako ekologiczny nawóz.

Reklama

Dlaczego warto być eko?

W dzisiejszym świecie mamy do czynienia z nadmierną emisją dwutlenku węgla, zalewem śmieci, wymieraniem roślin i zwierząt i groźbą braku wody.

Aby oddychać świeżym powietrzem, używać czystej wody i cieszyć się naturą potrzeba zdecydowanych działań i zmiany szkodliwych dla przyrody przyzwyczajeń.

Dlaczego warto być eko? To jedyne wyjście, aby ocalić świat, dla przyszłych pokoleń i dla nas samych. Jak bowiem widać tak z pozoru błahe rzeczy, jak oszczędność wody i prądu, segregacja śmieci czy rezygnacja z mięsa mogą się przyczynić do uratowania Ziemi.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Gorączka przy Covid-19 - ile trwa i jak jest wysoka?
Kobieta z objawem gorączki przy koronawirusie
Długość pochwy - ile wynosi? Jak wpływa na życie kobiety?
Kubeczek menstruacyjny i tampon
Ból głowy z prawej strony - przyczyny dolegliwości. Z jakich powodów może boleć głowa z prawej strony?
Kobieta trzymająca dłonie na skroniach
Podobne artykuły
Ile promili po piwie?
Dopuszczalne promile - ile można mieć we krwi i w wydychanym powietrzu?
Wpływ ciśnienia atmosferycznego na samopoczucie
Ciśnienie atmosferyczne – jak wpływa na samopoczucie?
Ból karku i szyi - przyczyny, objawy i domowe sposoby na sztywność karku
Termometr wskazujący gorączkę bez innych objawów
Gorączka bez innych objawów - co oznacza u dziecka i u dorosłego?
Boli głowa z lewej strony
Ból głowy z lewej strony - co oznacza i jak go leczyć? Przyczyny

Reklama


Skąd się bierze "uczulenie na fruktozę"? 🍎
Dowiedź się!