Nowy sklep

już ON-LINE

Jak dbać o cerę wrażliwą

Jak dbać o cerę wrażliwą
Produkty hipoalergiczne przygotowywane są tak, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii oraz podrażnień skóry.
 

Produkty hipoalergiczne przeznaczone są nie tylko dla osób o cerze skłonnej do alergii, ale również dla tych o skórze wrażliwej i normalnej. "Kosmetyki hipoalergiczne powstają z minimalnej ilości składników. Powinniśmy je wybierać nie tylko ze względu na ograniczone ryzyko wystąpienia podrażnień czy alergii. Produkty te wywierają również pozytywny wpływ na skórę, ponieważ dzięki pH zbliżonemu do pH skóry wzmacniają jej naturalne zdolności obronne – mówi doktor farmacji Aude Barré, związany z marką kosmetyków Corine de Farme.

Zobacz, jak wygląda: Pielęgnacja skóry

Przede wszystkim nie drażnią

Czym kosmetyki hipoalergiczne różnią się od tradycyjnych? Przede wszystkim nie zawierają składników drażniących, takich jak alkohol i niektóre olejki eteryczne, znajdujących się na liście potencjalnych alergenów. Do wymienionych powyżej składników trzeba także dodać niektóre substancje konserwujące. Już na pierwszym etapie opracowywania formuły składniki dobierane są tak, aby wyeliminować wszelkie drażniące substancje. Tak samo ważna jest ostatnia faza, podczas której wykonywane są testy w laboratoriach. Wykluczają one ryzyko wywołania alergii, zanim produkt trafi do sprzedaży.

Powrót do natury

Wybierając produkt dla cery wrażliwej powinniśmy sprawdzić stężenie i proporcje danego składnika w kosmetyku. Kluczową rolę odgrywają tutaj składniki aktywne – im więcej ich w produkcie, tym większa jego skuteczność. Chcąc zminimalizować ryzyko wystąpienia podrażnień, powinniśmy postawić na kosmetyki oparte na składnikach pochodzenia naturalnego, do których zaliczamy m.in. wyciągi roślinne i kwiatowe. Ekstrakty te nie tylko odżywiają i naprawiają skórę, ale również, jak na przykład ekstrakt z kwiatu hibiskusa, wygładzają ją i ujędrniają. Innym wyciągiem kwiatowym o właściwościach pielęgnacyjnych stosowanym w kosmetykach hipoalergicznych jest ekstrakt z nagietka, który działa kojąco i przeciwzapalnie. Ekstrakt z nagietka często stosowany jest w preparatach dla dzieci, w tym do pielęgnacji niemowląt, których skóra jest szczególnie wrażliwa.

Sprawdź: Jak dobrać kosmetyki odpowiednie dla rodzaju i wieku skóry

Przyjazne konserwanty

Warto pamiętać, że składniki pochodzenia naturalnego są stosowane nie tylko jako składniki nawilżające czy łagodzące podrażnienia, ale również jako konserwanty. Do naturalnych substancji konserwujących zaliczamy m. in. ekstrakty roślinne np. z lawendy, cynamonu, mięty tymianku czy rozmarynu. W przypadku kosmetyków naturalnych dopuszcza się również stosowanie konserwantów identycznych z naturalnymi, jeśli zawierają one związki zbliżone do tych występujących w przyrodzie. Innymi składnikami stosowanymi w kosmetykach pozytywnie działającymi na skórę są naturalne antyoksydanty, które możemy znaleźć w białej herbacie, korze dębu, liczi oraz żurawinie.

Naturalne barwniki

Do składników stosowanych w kosmetykach, które mogą uczulać zaliczamy także barwniki. Ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej zminimalizujemy wybierając produkty zawierające naturalne barwniki. Do najczęściej wykorzystywanych naturalnych barwników należą wyciągi roślinne np. z zielonych liści, jagód czy buraka. "Formuły kosmetyków Corine de Farme zawierają minimum 95% składników pochodzenia naturalnego. W tym celu wykorzystujemy wiele ekstraktów i olejów roślinnych oraz masła np. masło shea. Jednym z takich przykładów jest zastosowanie olejku z kamelii w kremach z linii dla kobiet. Olejek z kamelii, pozyskiwany metodą na zimno z nasion tej rośliny, znany jest on ze swoich właściwości ochronnych" - mówi Aude Barré.

Materiały prasowe

Zobacz: Domowe maseczki 

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA