Jak dbać o dom, aby być zdrowym?

Starszy niż rok
Pytani o to, jak dbamy o siebie i innych, mówimy: prowadzimy zdrowy styl życia. Nie zapominajmy jednak, że należy zaliczyć do niego również nasze najbliższe otoczenie, czyli dom. Jak o niego zadbać, troszcząc się jednocześnie o zdrowie?

Zdrowy dom

Na różnego rodzaju choroby i schorzenia narażeni jesteśmy w każdym otoczeniu, także tym najbliższym. To, jak prowadzimy dom, ma wpływ nie tylko na nasze dobre samopoczucie, ale przede wszystkim zdrowie. Zaniedbywanie wielu czynności może wywoływać niepożądane dla zdrowia skutki. O co trzeba zadbać, by dom i jego mieszkańcy cieszyli się nienagannym zdrowiem?

Pozbądź się kurzu i roztoczy

Najważniejszym czynnikiem wywołującym alergię jest kurz, a zwłaszcza bytujące w nim roztocza, których odchody należą do silnych alergenów. Jeśli więc nie chcesz, by u domowników pojawiła się alergia, zadbaj o odpowiednie sprzątanie pomieszczeń. Zwróć uwagę na zakamarki, dywany, wykładziny oraz kaloryfery – to w nich kryje się najwięcej kurzu.

Zobacz: Uważaj na kurz! Może wywołać alergię, a nawet nowotwór

Grzybom i pleśni mówimy „nie!”

Równie niebezpieczna dla mieszkańców są grzyby i pleśnie, których ulubionym miejscem są wilgotne zakamarki w kuchni lub łazience. Podobnie jak w przypadku kurzu, grzyby i pleśnie mogą wywołać u domowników silną alergię. Na domiar złego wytwarzają one toksyczne związki, czyli tak zwane mikotoksyny, które mogą powodować grzybice oraz choroby układu oddechowego.

Dlatego zadbaj o to, by w domu nie rozprzestrzeniała się pleśń. Nie przegrzewaj pomieszczeń – najlepsza dla pleśni i grzybów jest temperatura o okolicach 20-25 st. Celsjusza. Zadbaj też o odpowiednią wentylację w łazience oraz kuchni. Jeśli pleśń się pojawi, zastosuj odpowiednie środki ochronne.

Pleśniejąca żywność

Z równą ostrożnością traktujmy żywność, która szybko się psuje. Niektórych produktów nie kupuj na zapas – pieczywo, warzywa i owoce bardzo szybko ulegają psuciu, gnijąc lub doprowadzając do rozwoju pleśni. Pleśń tego rodzaju również wytwarza toksyny, które mogą przyczynić się do zatrucia lub chorób układu pokarmowego.

Nie należy zatem spożywać przetworów, na których pojawiła się pleśń. Odkrojenie lub zmycie jej nie oznacza, że problem został rozwiązany. Podobnie w przypadku nadgniłych warzyw lub owoców – proces gnilny dotyka całości, a nie tylko części produktu, należy go zatem wyrzucić. Przechowuj produkty w odpowiednich warunkach, by nie dopuścić do ich psucia.

Czytaj też: Produkty, których nie powinieneś trzymać w lodówce

Środki czystości pod nadzorem

Stosowane w domach detergenty to substancje, z którymi bezpośredni kontakt należy ograniczyć do minimum. Jeśli nie chcesz, by detergenty wpadły w niepowołane ręce, trzymaj je schowane w specjalnie wyznaczonym miejscu. Sprawdzaj ich szczelność i dokładnie zakręcaj butelki po ich użyciu.

W przypadku stosowania chemicznych środków czystości, należy niestety zapomnieć o wygodzie na rzecz bezpieczeństwa. W trakcie porządków domownicy powinni więc używać dodatkowej ochrony w postaci gumowych rękawiczek lub masek, dzięki którym nie będą wdychać szkodliwych oparów.

Zamiast chemicznych środków czystości można sięgnąć po naturalne produkty, takie jak cytryna, ocet, soda oczyszczona, mydło, które nie narażą na utratę lub pogorszenie zdrowia, a czyszczą równie skutecznie, co środki chemiczne.

Domowy mikroklimat

By w domu panowała przyjemna i zdrowa atmosfera, nie należy zapominać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń. Zbierający się w domu dwutlenek węgla nie sprzyja naszemu zdrowiu, doprowadzając do alergii, uczucia zmęczenia, bólu głowy, a nawet omdleń i chorób układu oddechowego.

Dlatego pamiętaj, by codziennie wietrzyć pomieszczenia. Ze szczególną troską potraktuj łazienkę, kuchnię oraz pokoje, w których spędza się najwięcej czasu. Jeśli w łazience nie ma okna, zadbaj o odpowiednią wentylację. W dbaniu o zdrowy mikroklimat pomogą również rośliny – paprocie i palmy – które posiadają właściwości oczyszczające powietrze z toksyn.

Czytaj też: Rośliny oczyszczające powietrze w pomieszczeniach

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA