string(8) "szukanie" Jak dbać o oczy? Porady Krystiana Truszkiewicza

Jak dbać o oczy? Porady Krystiana Truszkiewicza

Co możemy robić, aby jak najdłużej cieszyć się doskonałym wzrokiem, radzi lek. Krystian Truszkiewicz.

Spis treści

- Oczywiście, że istnieje, o oczy powinniśmy dbać tak samo – jeżeli nie bardziej – jak o całe nasze ciało i stwierdzenie „higiena” oczu wyróżnia poniekąd narząd wzroku jako coś specjalnego, cennego. Narząd wzroku jest specyficzny w swej budowie i funkcji, dlatego potrzebuje specjalnej troski, aby jak najlepiej i w jak najlepszym stanie mógł nam służyć przez długie lata.

Czego unikać?

- Przede wszystkim powinniśmy unikać bądź jak to najbardziej możliwe ograniczać szkodliwe dla wzroku czynniki środowiskowe, takie jak: nadmierne zapylenie, przebywanie w dymie tytoniowym, nadmierne promieniowanie słoneczne. Możemy to uczynić, stosując się do bardzo łatwych zasad: przy nadmiernym nasłonecznieniu zakładajmy okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, wybierając się na narty, a więc decydując się na długie przebywanie na śniegu, także zadbajmy o to, aby posiadać okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem UV.

Wsiadając na rower, podczas biegania czy jazdy na rolkach także pomyślmy o okularach, które nie tylko będą chronić przed nadmiernym słońcem, ale także przed przedostaniem się ciał obcych do oczu. Należy dbać o prawidłowe nawodnienie ciała, zwłaszcza podczas upałów, tak aby aparat łzowy oka mógł odpowiednio nawilżać spojówki i rogówkę oka.

Co szkodzi oczom?

- Długotrwała praca przed komputerem bardzo obciąża narząd wzroku. Przepisy BHP ściśle określają zasady pracy na konkretnych stanowiskach, w których praca opiera się na korzystaniu z komputerów, mikroskopów i innych narzędzi, które nadmiernie obciążają wzrok. Każdy człowiek rozpoczynający pracę na takim stanowisku powinien przejść odpowiednie szkolenie i poznać zasady prawidłowego funkcjonowania na określonym stanowisku. Sami dbajmy o to, aby nasz wzrok nie musiał być wytężany przed komputerem dłużej niż osiem godzin dziennie.

Przez te osiem godzin róbmy kilka przerw (co najmniej co dwie godziny), odwracając wzrok od komputera przynajmniej na kilka minut. Pracując na komputerze, odrywajmy co jakiś czas wzrok i patrzmy w dal. Bardzo ważne jest również prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy, lampka nie powinna nas oślepiać, ale oświetlenie nie może być również zbyt słabe, gdyż w obu przypadkach obciąża to znacznie narząd wzroku. Światło powinno padać z boku i delikatnie z tyłu, aby optymalnie oświetlało nasze stanowisko pracy. Ważne jest również zachowanie odpowiedniej odległości wzroku od monitora czy telewizora, a więc nie siedzimy „z nosem w monitorze”.

Ćwiczenia na oczy

- Trudno może nazwać je ćwiczeniami, ale tak, istnieją metody tzw. gimnastyki oczu. Ważne są one dla osób, które dużo czytają bądź spędzają długie godziny przed monitorem komputera. Podstawowym ćwiczeniem jest chwilowe odrywanie wzroku od książki czy monitora i przenoszenie wzroku na patrzenie w dal, następnie kilkakrotne mrugnięcie powieką w celu lepszego nawilżenia.

Czynność można powtórzyć kilkakrotnie. Można także wykonywać ruchy gałek ocznych przy zamkniętych powiekach, mogą to być ruchy poziome, pionowe czy np. ósemkowe. Takie ćwiczenia pozwolą na rozluźnienie aparatu mięśniowego gałki ocznej i pozwolą na dalszą pracę.

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij