Nowy sklep

już ON-LINE

Jak dbać o psychikę seniora?

Starszy niż rok
Opieka nad chorą starszą osobą wymaga dbania także o jej kondycję psychiczną. Dobre relacje z opiekunami i wsparcie psychiczne mają ogromny wpływ na samopoczucie starszego człowieka.
 

Starość to okres, w którym zachodzą poważne zmiany w psychice. Problemy ze zdrowiem i z mobilnością, brak kontroli nad własnym ciałem, uzależnienie od pomocy rodziny, zakończenie życia zawodowego, wycofanie się z życia społecznego, rozliczanie się z przeszłością, często samotność – to tylko niektóre z czynników wpływających na stan psychiczny starszej osoby. Mają one wpływ przede wszystkim na seniora, ale w dużej mierze rzutują na jego relacje z otoczeniem i samopoczucie jego najbliższych. Jak w takiej sytuacji uchronić osobę przed depresją, tak częstą w starszym wieku?

Do starości trzeba się przygotować

Opieka nad osobą starszą

Opieka nad chorą starszą osobą, szczególnie w domu, oznacza zmiany dotykające wszystkich domowników. Szczególnie trudne bywają pierwsze tygodnie, kiedy zarówno starsza osoba, jak i opiekunowie muszą odnaleźć się w nowej trudnej sytuacji. Warto, aby od samego początku budować relację, w której górować będą pozytywne emocje. Często dobre relacje w rodzinie i wsparcie psychiczne mają ogromny wpływ na samopoczucie starszej osoby.

Czytaj także: Miłość wnuczki lekiem na starość

Dla starszej osoby uzależnienie się od pomocy innych osób jest ciężkim przeżyciem. Utrata sprawności fizycznej lub psychicznej, poczucia stabilności i kontroli nad własnym życiem potrafi diametralnie zmienić nastawienie seniora do otoczenia i bliskich osób. Zdarza się, że takie osoby często buntują się przeciwko zmianom związanym ze swoim wiekiem, szczególnie jeśli nagle dowiadują się o poważnej chorobie. Pojawia się etap zaprzeczenia, zwątpienia, agresji wobec siebie lub innych. Dopiero z czasem przychodzi pogodzenie się z losem, przystosowanie do zaistniałej sytuacji, chęć rozwiązania problemu.

Czytaj także: depresja-w-podeszlym-wieku,3107831,1.html">Skąd się bierze depresja osób starszych?

Opieka nad chorą osobą wymaga od opiekunów wielkiej cierpliwości i wyrozumiałości. To ciężka sytuacja i niekiedy trudna do zniesienia, szczególnie jeśli choroba dotyka także psychiki seniora. Rodzina musi przeorganizować całe swoje życie, wygospodarować czas potrzebny do opieki nad chorym, nauczyć się, jak go pielęgnować, jak z nim rozmawiać, jak reagować na jego zachowanie. Warto w takiej sytuacji poprosić o pomoc wykwalifikowaną osobę – opiekunkę, która swoim doświadczeniem może wesprzeć rodzinę w trudnej sytuacji i pomóc w organizacji codziennej opieki. Taka osoba podpowie, jak ułatwić codzienne funkcjonowanie chorego, jak sobie z nim radzić, nauczy, jak pielęgnować. Jeśli zajdzie taka potrzeba – wskaże dalsze drogi pomocy – lekarza, rehabilitanta lub psychologa.

Czytaj także: Jak opiekować się osobą starszą?

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Pytanie: Co jest najważniejsze w przygotowaniu do sezonu narciarskiego?

  Ćwiczenia fizyczne przed wyjazdem w góry

  Odpowiednia suplementacja preparatami m.in. z kolagenem

  Seria masaży przygotowujących mięśnie

  Wcześniejsze przygotowanie nie jest potrzebne

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA