Jak dbać o siebie w czasie ciąży?

Starszy niż rok
Czujesz się mało atrakcyjna? Specjalna pielęgnacja ciała poprawi Ci humor i sylwetkę

W okresie ciąży nam i  naszemu ciału należy się specjalna pielęgnacja - zarówno ze względów estetycznych czy kosmetycznych, jak i zdrowotnych. Rozstępy, cellulit, opuchnięcia, żylaki, słabe naczynka - to wszystko są zaburzenia równowagi naszego ciała, które wpływają na nasze zdrowie.

Zobacz: Ciąża i poród – NFZ czy prywatnie?

Pierwszy trymestr

W tym okresie proponuję nie eksperymentować z żadnymi nowymi kosmetykami czy nowymi zabiegami w gabinecie, gdyż przez te pierwsze trzy miesiące nasz organizm jest bardzo wrażliwy na zmiany i łatwo może dojść do podrażnień, uczuleń.

Zobacz wideo: Przepis na pyszne danie dla kobiet w ciąży

Bardzo ważna jest właściwa dieta i duże ilości niegazowanej wody mineralnej i soków.
Korzystajmy z kosmetyków które już znamy, aby mieć pewność, że nas nie uczulą, choć i tak może się tak zdarzyć. Do pielęgnacji skóry twarzy warto zaopatrzyć się w mleczko kosmetyczne, tonik, krem nawilżający i tłusty (odżywczy), w peelingi - ale delikatne np. enzymatyczne, w maski nawilżające i odżywcze. Warto zmywać skórę twarzy mleczkiem i tonikiem rano i wieczorem bez względu na to, czy wykonałyśmy makijaż czy nie. Zawsze aplikujmy krem, a raz w tygodniu wykonajmy peeling i nałóżmy maskę.

W pielęgnacji ciała warto stosować także już od początku peelingi (raz w tygodniu) i balsamy (co dzień nawet po dwa razy) dla kobiet w ciąży. Zawierają one składniki sprawdzone dermatologicznie, nawilżają skórę, odżywiają ją. Taka pielęgnacja już od początku ciąży sprawi, że skóra wzmocni się i kiedy zacznie rosnąć brzuszek, skóra będzie na to przygotowana. Godne polecenia są kąpiele, ale nie dłuższe niż 15-20 min. Kąpiel taka powinna być we właściwej temperaturze, ani za gorąca ani zbyt chłodna, a dodanie do niej olejków (ale sprawdzonych i poleconych przez lekarza lub farmaceutę) sprawi, że kąpiel będzie cudnym relaksem i  wypoczynkiem.

Drugi trymestr

W drugim trymestrze ciąży burza hormonalna lekko się wycisza, większość kobiet w ciąży właśnie teraz czuje się najlepiej i teraz już można spokojnie udać się do gabinetu kosmetycznego. Właśnie teraz warto zwrócić szczególną uwagę na zabiegi pomagające skórze zachować elastyczność i  nawilżenie głównie w okolicach skóry brzucha, piersi, pośladków, ud. Ważna jest pielęgnacja twarzy. Jeśli mamy problem z wykwitami skórnymi osobiście nie polecam oczyszczania twarzy, choćby delikatnego. Uważam, że dobrze dobrany zabieg pielęgnacyjny także pomoże, a nie zaszkodzi. W  kosmetyki do stosowania w domu najlepiej zaopatrywać się po konsultacji ze swoim dermatologiem.

Czytaj też: 7 znaków ostrzegawczych w ciąży

Internetowa Szkoła Rodzenia MedMe.pl

Trzeci trymestr

Jeśli jesteś u kosmetyczki lub u lekarza (choćby dentysty, na zdjęciu Rtg), a twoja ciąża nie jest jeszcze widoczna lub podejrzewasz ciążę, powiedz o tym koniecznie, gdyż u  kobiet w ciąży nie wolno wykonywać niektórych zabiegów i  zawsze kosmetyczka czy lekarz powinien Cię o tym poinformować.

Na koniec chciałabym jeszcze dodać, że nie należy obawiać się stosowania antyperspirantów, składniki w nich zawarte działają powierzchownie zwężając ujścia gruczołów potowych, więc ich używanie jest bezpieczne. Warto wybierać te w sztyfcie, bezzapachowe, hipoalergiczne, bez alkoholu czy aluminium.

Natomiast jeśli chodzi o różnego rodzaju środki chemiczne stosowane w domu do czyszczenia czy dezynfekcji, należy zawsze podczas ich stosowania zakładać na dłonie gumowe rękawiczki i  w miarę możliwości przewietrzyć mieszkanie po użyciu środka z chlorem czy amoniakiem

Być piękną w ciąży to przede wszystkim być zadowoloną, szczęśliwą i pewną siebie przyszłą mamą. Każda z nas ma na to swój sposób - czasem na chandrę pomaga dobre jedzenie, spotkanie z przyjaciółmi, a czasem chwila tylko dla siebie w zaciszu własnego domu lub w gabinecie kosmetycznym. Bez względu na to gdzie, ważne aby pielęgnacja była systematyczna, wówczas efekt będzie gwarantowany.

szo

Zobacz: Jak często kobieta w ciąży powinna robić badania krwi i moczu?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy według Ciebie bankowanie krwi pępowinowej to dobra inwestycja?

  Tak. Jej późniejsze wykorzystanie może uratować życie.

  Nie sądzę, ale na wszelki wypadek warto się zabezpieczyć.

  Nie. Uważam, że nie zostanie wykorzystana.

Patronem sondy jest Polski Bank Komórek Macierzystych

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA