Jak dbać o skórę przy atopowym zapaleniu skóry?

Przy atopowym zapaleniu skóry odpowiednia pielęgnacja jej jest po prostu konieczna.

Kąpiel
Najczęściej do kąpieli polecane są emolienty zbudowane na bazie olejów mineralnych. Emolienty mają różną postać: emulsja, płyn do kąpieli, żel pod prysznic, krem lub mydło. Preparaty te odtwarzają naturalną barierę lipidową skóry, zapobiegają utracie wody, powodują wzrost jej elastyczności i zmniejszają uczucie swędzenia. Kąpać się można też w wodzie z dodatkiem oliwki. Dobre rezultaty daje również kąpiel w krochmalu, siemienia lnianego czy płatków owsianych.

Pamiętajmy, że woda przesusza skórę, więc lepiej nie przedłużać kąpieli. Aby poprawić wygląd skóry niektórzy montują specjalne urządzenia filtrujące lub przegotowują wodę do mycia. Dobre efekty daje również stosowanie w tym celu wywarów z nagietka, rumianku, orzecha włoskiego. Napary z ziół łagodzą podrażnienia na powierzchni naskórka, ale używajmy ich ostrożnie, bo mogą uczulać.


Słońce leczy
Oprócz terapii ziołowych niekiedy zaleca się jak najczęstsze korzystanie z promieni słonecznych. Dobrze wpływają na skórę pobyty nad morzem o dużym zasoleniu. Pomocne bywa również pływanie w basenie. Chlor działa silnie drażniąco więc przed korzystaniem z tego wypoczynku należy posmarować ciało wazeliną. Natomiast po wyjściu z wody konieczne jest opłukanie się przy użyciu środka zmiękczającego.

Czytaj też: Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) – objawy i leczenie

Co po kąpieli?
Po każdej kąpieli osuszajmy dokładnie skórę i nawilżajmy. Najlepszy efekt nawilżenia uzyskuje się, gdy smarujemy skórę bezpośrednio po kąpieli. Nasza skóra wymaga nawilżenia nie tylko po kąpieli. Codziennie należy stosować kremy, najlepiej na noc używać tłustych maści. Każdy alergik przekonuje się na własnej skórze o skuteczności kosmetyków. Podstawowa zasada dobrego kosmetyku brzmi BEZ PODRAŻNIEŃ I ALERGII.

Co jeszcze możemy zrobić dla skóry?

Pielęgnacja skóry powinna być stosowana stale, nie można ograniczać jej do momentów nasilenia suchości i powstawania podrażnień. Sucha skóra to wynik przede wszystkim braku odpowiedniego płaszcza lipidowego oraz nieodpowiedniego składu lipidów w warstwie rogowej. Niewłaściwa ochrona także nasila suchość skóry np. zbyt gorące kąpiele, narażenie na suche powietrze, mróz. Stąd eliminacja powyższych czynników poprawia wygląd skóry.

Utrzymuj w pomieszczeniach stałą temperaturę w okolicach 20ᵒC. Wychodząc z domu smaruj twarz odpowiednimi do pory roku kremami. Gdy jest za ciepło człowiek poci się, a to wzmaga swędzenie. Nośmy przede wszystkim ubrania przewiewne i wykonane z bawełny. I najważniejsze – zapobiegajmy stresowi.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jaki jest Twój niezawodny sposób na lekkie oparzenie?

  aloes

  jogurt

  maść na oparzenia

  napary z ziół

  ogórek

  chłodna woda

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA