Jak dbać o wybielone zęby

Starszy niż rok
Kiedy po wyjściu z gabinetu dentystycznego po wybieleniu zębów stajemy przed lustrem i zachwycamy się swoim olśniewającym uśmiechem, musimy pamiętać, że wybielanie nie jest "na stałe". W dużej mierze od nas samych zależy, jak długo nasze zęby będą nieskazitelnie białe. Ważne są zwłaszcza pierwsze 2 tygodnie od zabiegu.

Wiadomo, że efekt wybielania zębów jest trudny do przewidzenia i zależy od wielu czynników. Do podstawowych należą:

1. Skład mineralny szkliwa.
2. Skład i lepkość śliny.
3. Dieta stosowana przez pacjenta.
4. Przyjmowane na stałe leki.
5. Używki stosowane przez pacjenta.
6. Nawyki higieniczne pacjenta.

Cztery ostatnie punkty są zależne wyłącznie od pacjenta. Mają duży wpływ na ilość przebarwień oraz nalotów na naszym uzębieniu. Podczas wybielania szkliwo się odwadnia i przez kolejne 2 tygodnie jest wyjątkowo podatne na chłonięcie wszystkich barwników. Dlatego w tym okresie pacjent powinien stosować „białą dietę”, czyli unikać barwiących składników żywnościowych, takich jak: buraki czerwone, kawa, herbata, jagody, czerwona papryka, czerwone wino, sos sojowy, soki i napoje o ciemnych barwach, cola, zioła. W tym okresie bezwzględnie należy też zrezygnować z palenia tytoniu.

Poznaj: Sposoby na piękny uśmiech

Higiena jamy ustnej

Aby utrzymać jak najdłużej efekty wybielania, należy dbać o higienę jamy ustnej według zaleceń lekarza. Należy regularnie usuwać złogi nazębne, można używać past wybielających o niskim poziomie RDA. A po pewnym czasie można wykonać zabieg przypominający w celu utrzymania białego uśmiechu. Musimy wówczas pamiętać, że zęby po leczeniu endodontycznym mogą ponownie wymagać oddzielnego postępowania wybielającego, a wypełnienia, korony, mosty i licówki nie ulegną wybieleniu i może być konieczna ich wymiana w celu dostosowania koloru do naturalnego uzębienia.

Zobacz: Domowa higiena jamy ustnej

Lekarz stomatolog: Aleksandra Brylikowska

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA