Jak dbać o wzrok po 40 roku życia?

Nie jest żadną tajemnicą, że z biegiem lat nasz organizm zaczyna trochę gorzej funkcjonować. Odpowiadają za to procesy starzenia, jakim ulegają poszczególne komórki i narządy. Jednymi z najbardziej dokuczliwych, przychodzących z wiekiem schorzeń, są choroby oczu. Jak dbać o swój wzrok po 40 roku życia?
Okulista

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Wzrok – jeden z najważniejszych zmysłów

Wzrok to jeden ze zmysłów, który niestety z biegiem lat ulega pogorszeniu w wyniku procesu starzenia się organizmu lub zaniedbań, jakich dopuściliśmy się wcześniej. Jeśli jednak w porę będziemy reagować na niepokojące objawy, wiele schorzeń uda się zahamować lub wyleczyć. Ważne, by mieć świadomość, jakie zagrożenia dla naszego wzroku pojawiają się średnio po 40 roku życia, poddawać się częstym kontrolom u okulisty oraz samodzielnie badać swój wzrok w domu – np. robiąc test dostępny na stronie https://czasnawzrok.pl/test/.

Zadbaj o dietę

Złe nawyki żywieniowe i dieta uboga w odpowiednie witaminy może prowadzić do pogorszenia wzroku. Jedną z groźniejszych chorób, których można nabawić się poprzez nieodpowiednie odżywianie, jest cukrzyca, będąca czynnikiem sprzyjającym zaćmie oraz mogąca prowadzić do groźnej dla wzroku retinopatii cukrzycowej. Jeśli chcemy wspomóc swój wzrok, w diecie powinny dominować produkty bogate w witaminę A oraz beta-karoten i antyoksydanty. Równie ważna jest witamina C, która w połączeniu z witaminą A wspomaga syntezę kolagenu i wzmacnia naczynia krwionośne oka. Witamina E oraz substancje, takie jak luteina i zeaksantyna, również zapobiegają wadom i chorobom oczu.

Reklama

Nie nadwyrężaj oczu oraz ćwicz swój wzrok

Nadwyrężanie oczu oraz niesprzyjające warunki pracy to bardzo częste powody występowania wielu schorzeń, z którymi udajemy się do okulisty. Sztuczne, niekorzystne dla wzroku oświetlenie, praca przed komputerem, czytanie w złym świetle – to wszystko czynniki zwiększające ryzyko pogorszenia wzroku. Dla naszych oczu zabójczy jest też kurz, smog oraz brak ochrony przed promieniowaniem UV. Dlatego, jeśli nie jesteśmy w stanie wyeliminować tych czynników, warto stosować profilaktykę w postaci kropli do oczu, przerw w pracy na odpoczynek oraz specjalnych ćwiczeń, które również zrelaksują ciało i umysł. Warto przykleić na ścianie, na wysokości oczu, dużą, czarną kropkę, następnie stanąć w odległości około metra od niej. Patrzeć na nią, głęboko oddychając – wdech nosem, wydech ustami. Gdy kropka zaczynie się w środku rozjaśniać, a wokół niej powstanie biała otoczka – trzeba przenieść wzrok na ścianę. Powinna się na niej „pojawić” biała kropka. Ćwiczenie należy powtórzyć kilka razy.

Jedną z najczęściej występujących wad wzroku po 40 roku życia jest prezbiopia, zwana też starczowzrocznością, która polega na pogorszeniu bliskiego widzenia. Proces starzenia się soczewki możemy opóźnić dzięki zmianie diety i dodatkowej suplementacji witaminami, jednak równie skutecznym sposobem walki z prezbiopią jest jej korekcja za pomocą szkieł progresywnych, które umożliwiają ostre widzenie z każdej odległości. Więcej na ich temat dowiedzieć się można na stronie https://czasnawzrok.pl/szkla-progresywne/.

Warto pamiętać, że dzięki szybkiej diagnostyce i wdrożeniu leczenia można się cieszyć dobrym wzrokiem przez wiele lat.

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!