Nowy sklep

już ON-LINE

Jak dbać o wzrok podczas urlopu?

oczy lato
Źródło: 123RF
Latem powinniśmy szczególnie dbać o nasze oczy. Słońce, wiatr i gorący piasek mogą być bowiem przyczyną wielu poważnych dolegliwości. Jak zadbać o wzrok podczas wakacji?
 

Wakacje są czasem odpoczynku i relaksu. Najchętniej odpoczywamy nad wodą, opalając się i korzystając z uroków lata. Okazuje się jednak, że choć mocne słońce pomaga się nam się zrelaksować i wytworzyć witaminę D, to może też uszkodzić nasz wzrok, jeśli odpowiednio nie zabezpieczymy się przed promieniowaniem UV.

Promienie słoneczne mogą uszkodzić rogówkę, wywołać jaskrę, a nawet doprowadzić do uszkodzenia plamki żółtej. Podczas urlopu, zwłaszcza w gorącym klimacie, konieczne jest noszenie okularów. Ważne, żeby miały odpowiednie filtry. Noszenie okularów bez filtra może poważnie uszkodzić wzrok, zamiast go chronić. Ciemny kolor szkła powoduje bowiem rozszerzenie źrenic, przez które wpada więcej szkodliwych promieni UV. Unikajmy kupowania okularów na bazarze i w niesprawdzonych miejscach.

Przeczytaj: Zdrowe wakacje w tropikach

Jeśli słońce jest wyjątkowo silne, możemy dodatkowo chronić oczy zakładając kapelusz z rondem lub czapkę z daszkiem. Okulary, nawet z filtrem, nie chronią w stu procentach przed promieniowaniem UV, ponieważ nie przylegają do twarzy.

Wakacyjne dolegliwości

Na urlopie najczęściej pojawia się zaczerwienienie, suchość oka i uczucie pieczenia. Wszystko przez wysoką temperaturę, suche powietrze i słoną morską wodę, które pozbawiają oka naturalnego nawilżenia. Suchość oka odczuwamy bardzo szybko. Mamy wrażenie, jakby pod powiekę wpadł nam piasek. Oko jest też zaczerwienione. Jak temu zaradzić? Na urlop najlepiej zabrać ze sobą krople nawilżające. Sztuczne łzy przywrócą odpowiednie nawilżenie i dolegliwości powinny szybko ustąpić.

Zobacz: Zaburzenia widzenia - o czym świadczą?

Czynnikiem mocno podrażniającym oczy jest też woda, nie tylko morska, ale też ta w jeziorach czy rzekach, a nawet basenach. Kąpieliska często są mocno zanieczyszczone co odbija się na naszym wzroku. Po kąpieli odczuwamy swędzenie i pieczenie, które może zakończyć się nawet zapaleniem spojówek.

Surowo zabroniona jest kąpiel w soczewkach kontaktowych. Podczas pływania między soczewkę, a rogówkę może dostać się woda oraz pierwotniaki, które mogą uszkodzić rogówkę.

Sprawdź: 10 porad, jak chronić oczy przed promieniowaniem UV

Bóle oczu i zaczerwienienie mogą skutecznie uprzykrzyć nam urlop, dlatego warto się przed nimi uchronić. Jadąc na wakacje pamiętajmy, żeby oprócz kostiumu kąpielowego i olejku do opalania, zabrać środki które ochronią nasz wzrok.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA