Jak dobrać podkład do twarzy, odpowiedni do cery i karnacji?

Podkład do twarzy, aby był dobrze dobrany, powinien m.in. być skorelowany z rodzajem cery, typem tonacji, odcieniem skóry, indywidualnymi potrzebami i niedoskonałościami cery, a także z jednostkowymi upodobaniami. Jak dobrać podkład do cery?
Różne podkłady do twarzy i pędzelki
źródło:123RF

Spis treści

Jak dobrać podkład do twarzy?

Dobrze dobrany podkład do twarzy będzie dopasowany do skóry zarówno pod kątem jej rodzaju, typu tonacji oraz odcienia. Na jego wybór z pewnością mają wpływ także indywidualne cechy skóry oraz znamienne upodobania. 

Przykładowo odpowiadając na pytanie jak dobrać podkład do cery mieszanej należy podkreślić, iż taki produkt powinien działać na skórę w sposób inteligentny: odtłuszczać, a także matowić i tuszować niedoskonałości skórne w miejscach tłustych, a nawilżać strefę suchą. 

jak dobrać podkład do cery suchej? Tak żeby zaspokajał nawilżenie oraz regenerację skóry. Wskazane jest więc, aby taki kosmetyk posiadał witaminy oraz substancje zapobiegające wysuszaniu się skóry oraz opóźniające efekty starzenia się. Z kolei idealny podkład do cery tłustej powinien działać antybakteryjnie i leczniczo na defekty skóry, a także powinien matowić ją i nawilżać. Dodatkowo także wchłaniać nadwyżkę sebum produkowanego przez skórę.

Niezależnie od tego jaki podkład wybierzemy, warto przed zakupem obejrzeć skład tego produktu. Im krótsza jest lista składników, tym lepiej. Im więcej naturalnych komponentów, tym mniejsze ryzyko wystąpienia podrażnień i nasilenia problemów ze skórą. Z pewnością w zawartości podkładu nie powinno zabraknąć filtra przeciwsłonecznego oraz m.in. witamin, minerałów i substancji nawilżających oraz odżywiających skórę.

Błędyprzywybieraniupodkładu">

Błędy przy wybieraniu podkładu

Podkład do twarzy powinien być dobrany do konkretnej osoby. To, że dany produkt świetnie sprawdza się na skórze przyjaciółki wcale nie oznacza, że u nas będzie podobnie. Przyzwyczajenie do danej marki kosmetycznej czy aptecznej też nie stanowi w tym przypadku punktu zaczepienia. Może się bowiem zdarzyć, że nasza ukochana firma sprzedająca np. rewelacyjny tusz do rzęs nie będzie posiadała w ofercie podkładu idealnego dla naszej cery, tonacji i odcienia skóry.

Innym błędem kosmetycznym, który zdarza się dość często jest stosowanie rozświetlającego podkładu do twarzy. Tego typu kosmetyk nadaje się do cery niemal nieskazitelnej, zatem pięknie będzie wyglądał u osób z cerą normalną. U pozostałych typów cery może wyostrzyć jej niedociągnięcia. Podobnie wygląda sprawa ze zbyt ciemnym podkładem do twarzy, który może postarzyć. A która z nas życzyłaby sobie takiego rezultatu? Z kolei mocno matujące podkłady stosowane przez panie w dojrzałym wieku mogą spowodować uwydatnienie najdrobniejszej nawet zmarszczki

Niektóre osoby zastanawiają się jak dobrać podkład przez internet, jednak wydaje się, że takie działanie może być ryzykowne, a otrzymany pocztą preparat może okazać się niezgodny z wymogami naszej skóry. Takie rozwiązanie jest dobrym pomysłem dla osób, które regularnie używają tego samego produktu.

Jaksprawdzićrodzajcery?">

Reklama

Jak sprawdzić rodzaj cery?

Określenie rodzaju cery to podstawa w doborze odpowiedniej pielęgnacji oraz kosmetyków do makijażu. Nie ma bowiem preparatów kosmetycznych do wszystkiego. Aby jak najlepiej zadbać o swoją skórę należy określić przede wszystkim rodzaj cery, a w dalszej kolejności również typ tonacji skóry i jej odcień. Wówczas można dopasować właściwe produkty pielęgnacyjne i urodowe. Taka wiedza jest niezbędna żeby dowiedzieć np. jak dobrać podkład do twarzy.

Jednym ze sposobów na ustalenie rodzaju cery jest test polegający na przemyciu twarzy beztłuszczowym płynem myjącym i sprawdzenie po około godzinie czasu jej stanu. Po upłynięciu 60 minut przykładamy do twarzy chusteczkę. Jeśli nie zaobserwujemy na niej żadnych śladów, a skóra będzie w dobrej kondycji, nie będzie szczypać, ani czerwienić się, oznacza to, że mamy cerę normalną. Jeżeli na chusteczce zauważymy jednolity tłusty odcisk twarzy, możemy mieć pewność, że posiadamy cerę tłustą. Tłusty ślad układający się w literę „T” (znajdujący się na czole, nosie oraz brodzie) świadczy o tym, że mamy cerę mieszaną. Uczucie pieczenia, swędzenie oraz zaczerwienienia na skórze decyduje o posiadaniu cery wrażliwej. Natomiast występowanie na twarzy łuszczących się fragmentów naskórka określa cerę suchą.

Rodzaj cery można też ustalić obserwując skórę swojej twarzy. Jeśli po przemyciu jej wodą dość szybko odczuwamy nieprzyjemne ciągnięcie skóry, napięcie, brak elastyczności, zaczerwienienie, najprawdopodobniej jesteśmy właścicielkami cery suchej. Kiedy obserwujemy nagminne pojawianie się wyprysków, rozszerzonych porów, czy zaskórników na błyszczącej się skórze twarzy może to oznaczać, iż mamy cerę tłustą lub trądzikową (albo tłustą z trądzikiem). 

Profesjonalnej oceny typu skóry twarzy możemy natomiast szukać u kosmetologa lub lekarza dermatologa.

Jakocenićrodzajtonacjiskóry?">

Jak ocenić rodzaj tonacji skóry?

Określenie rodzaju cery to jedna kwestia. Drugą, także ważną sprawą jest poznanie rodzaju tonacji własnej skóry. Wyróżnia się dwie: zimną oraz ciepłą. Jak sprawdzić przedstawicielką, której jest się tonacji? Jednym ze sposobów na to jest przyłożenie do twarzy białej, czystej kartki. Jeśli skóra twarzy będzie przy niej wpadać w odcień różu lub błękitu, tonacja jest zimna. W przypadku gdy kartka w zestawieniu z buzią wydaje się zażółcać lub złocić, tonacja skóry jest ciepła. 

Bazując na wiedzy o tym jaką posiadamy tonację skóry łatwiej będzie nam ocenić jak dobrać podkład do twarzy. Do zimnej tonacji skóry dobieramy podkłady w kolorze żółtym, pomarańczowym lub złoto-brązowym. Natomiast najbardziej dopasowane do ciepłej tonacji będą podkłady w barwach beżu wpadającego w róż, czy brunatno-brązowe.

Dzięki określeniu rodzaju tonacji skóry wiemy w jakich kolorach bazowych się poruszać jeśli chodzi o podkład do twarzy, jednak bez świadomości rodzaju cery nie dobierzemy idealnego produktu kryjącego. Zatem najpierw określamy typ skóry, potem jej tonację, a wówczas przychodzi czas na trzeci element, czyli odcień podkładu. 

Idealnyodcieńpodkładudotwarzy">

Reklama

Idealny odcień podkładu do twarzy

Jak dobrać podkład do cery? Poza wymienionymi wcześniej elementami musimy dokonać wyboru najbardziej pasującego odcienia do naszej naturalnej skóry. Takiego wyboru najlepiej dokonać w ciągu dnia, w dziennym świetle, nie pod sztucznym oświetleniem sklepowym. Najlepiej wypróbować kilka, a nawet kilkanaście próbek, czy testerów różnych marek, tak żeby trafić na najodpowiedniejszy preparat. 

Dobrze wsmarować odrobinę produktu we fragment ciała na żuchwie i odczekać kilka minut, aż kosmetyk się wchłonie i zasymiluje z naszą skórą. Wybieramy taki podkład, którego kolor różni się najmniej od barwy naszej skóry. Na zakupy podkładu do twarzy warto przyjść zatem jedynie w delikatnym makijażu, bez nałożonego na buzię fluidu i innych koloryzujących kosmetyków, które mogą zafałszować rzeczywisty odcień skóry. 

Jeśli chodzi o kolor podkładu to nie należy się przyzwyczajać do jednego preparatu, który będziemy używać przez cały rok. Latem dobrze jest stosować inny podkład, dobrany do opalonej skóry twarzy. Można też mieszać ze sobą dwa podkłady lub do podkładu dodawać odrobinę kremu na dzień, aby modyfikować skład oraz barwę kosmetyku. 

Warto wiedzieć, że podkład w odcieniu ciemniejszym może optycznie postarzać twarz, natomiast zbyt jasny odcień może robić wrażenie zbyt bladej, wręcz chorej twarzy.

Czytaj:

 

Bibliografia

  • Draelos Zoe Diana, Pugliese P.T., Fizjologia skóry. Teoria i praktyka, I, Medpharm, 2014, ISBN 978-83-7846-032-9.
  • Martini Marie-Claude, Kosmetologia i farmakologia skóry, I, Warszawa, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2019, ISBN 9788320045482.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.