Jak dobrze dbać o swoje oczy na co dzień?

Starszy niż rok
Jak przeciwdziałać degeneracji wzroku, czy każde okulary przeciwsłoneczne dają odpowiednią ochronę, czy istnieje dieta na wzmocnienie wzroku i czy warto stosować krople do oczu – na te i inne pytania dotyczące higieny wzroku odpowiada lek. Krystian Truszkiewicz.

Wzrok to jeden z najcenniejszych zmysłów, jakie posiadamy. Oko to skomplikowany aparat, dzięki któremu możemy spostrzegać rzeczywistość, widzieć barwy, naszych bliskich. Czy potrzebne są jakieś specjalne metody dbania o ten niezwykle cenny aparat? Czy możemy zrobić coś, aby jak najdłużej cieszyć się doskonałym wzrokiem i uniknąć chorób oczu? O tych i innych kwestiach rozmawiamy z lekarzem, który pomoże nam odpowiednio dbać o nasze oczy.

- Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju wadę wzroku rozpoznano. Jeżeli mówimy o krótkowzroczności bądź dalekowzroczności, to niezmiernie ważna jest prawidłowa korekcja wady za pomocą odpowiednio dobranych okularów bądź szkieł kontaktowych. Ma to na celu jak najmniejsze przeciążanie wzroku podczas prób dostrzeżenia przedmiotów, które są w danym momencie poza zasięgiem wzroku. Jeżeli decydujemy się na szkła kontaktowe, to musimy się liczyć z tym, że będziemy zmuszeni codziennie poświęcić kilka minut rano i wieczorem na odpowiednią higienę oczu, aby zapobiec zakażeniom powstałym w wyniku nieprawidłowego stosowania szkieł. Bardzo ważne jest też regularne kontrolowanie wzroku.

>>>> Zobacz przepisy na domowe sposoby na piękne włosy

Dieta na poprawę wzroku

- Generalnie, jako tako nie ma specjalnej diety, która powinna być stosowana dla poprawy stanu wzroku. Istnieje jednak szereg składników, które powinna zawierać każda zdrowa dieta, a które bardzo korzystnie wpływają na wzrok. Należą do nich np. witaminy z grupy B, wpływające na prawidłowe funkcjonowanie nerwu wzrokowego, duża ich ilość zawarta jest w pełnoziarnistym pieczywie, kaszach czy płatkach. Dieta powinna zawierać także odpowiednią ilość luteiny, którą zapewnią takie składniki, jak: szpinak, kapusta, sałata, brokuły, groszek, szczypiorek, natka pietruszki. Nie sposób zapomnieć o witaminie A zawartej w nabiale, wątróbce, rybach. Bardzo ważny jest także beta-karoten oraz witamina C. Pierwszy znajdziemy w marchewce, dyni, pomidorach, natomiast źródłem witaminy C mogą być owoce cytrusowe, porzeczki, aronia, winogrona. Jak więc widać, są to produkty, które powinny znaleźć się w każdej dobrze zbilansowanej, zdrowej diecie.

Jak odżywić włosy? Naturalne sposoby

Jakie wybrać okulary

- Na rynku mamy dostęp do niezliczonych ilości, modeli, wzorów okularów przeciwsłonecznych. Ich ceny wahają się od kilku do kilkuset złotych. Decydując się na zakup okularów przeciwsłonecznych, warto sprawdzić, jaką ochroną zapewniają naszym oczom. Okulary powinny zawierać informację, jakiej kategorii filtr UV zastosowano podczas produkcji ich szkieł. Do normalnego, miejskiego użytkowania używa się okularów do kategorii trzeciej, natomiast okulary przepuszczające najmniej promieniowania słonecznego, a tym samym najmniej promieniowania UV, to okulary z czwartą kategorią szkieł – powinniśmy wziąć je ze sobą na plażę, na rejs łódką czy wysokogórskie wędrówki. Pamiętajmy jednak, że nie możemy ich używać np. podczas prowadzenia pojazdów. Tak więc nie każde okulary zapewniają nam odpowiednią ochronę przeciw promieniowaniu słonecznemu w każdych warunkach, dlatego podczas zakupów zwracajmy uwagę na to, jakie okulary kupujemy.

Czytaj też: Jęczmień na oku

- Okuliści dość sceptycznie podchodzą do codziennego stosowania sztucznych preparatów nawilżających do oczu, oprócz oczywiście przypadków, w których są one niezbędne (np. zespół suchego oka czy stany zapalne). Jeżeli dbamy odpowiednio o nasze oczy, nie przemęczamy ich długotrwałą pracą np. przed komputerem, nie przebywamy w szkodliwym dla nich środowisku, aparat łzowy oka doskonale sobie radzi sam z nawilżaniem i jest ono zupełnie wystarczające. Preparaty możemy oczywiście stosować wspomagająco, np. podczas wielogodzinnej pracy obciążającej wzrok czy do łagodzenia objawów podrażnienia spojówek w wyniku przebywania w suchym czy zanieczyszczonym środowisku. Dodatkowe nawilżanie może być konieczne u ludzi, którzy stosują soczewki kontaktowe, osoby takie najczęściej mają przy sobie któryś z preparatów nawilżających do oczu.

Czytaj: Tracisz włosy? Nie trać głowy!

Kosmetyki

- Należy pamiętać o tym, aby stosować bezpieczne kosmetyki, które nie złuszczają się, nie dostają się do oczu, nie powodują podrażnień i miejscowych stanów zapalnych. Kobiety używające soczewek kontaktowych powinny pamiętać, aby zakładać je przed zrobieniem makijażu. Kosmetyki stosowane w okolicy oczu zaburzają równowagę wodną i mikrobiologiczną skóry, dlatego należy pamiętać także o odpowiednim demakijażu. Należy stosować sprawdzone, niewywołujące podrażnień preparaty do demakijażu, a na koniec przemyć twarz i oczy ciepłą wodą bez dodatków kosmetyków. Kobiety powinny także pamiętać, aby dać skórze „odpocząć” od kosmetyków i jeżeli to możliwe – pozostawać bez makijażu przynajmniej przez kilkanaście godzin na dobę.

- Na pewno nie każdy przypadek ciała obcego w oku wymaga wizyty w gabinecie okulistycznym. Większość ciał obcych, jakie dostają się do naszych oczu, potrafimy usunąć samodzielnie. Postępowanie najczęściej jest proste i polega na usunięciu ciała obcego przez inną osobę za pomocą czystej chusteczki lub wypłukaniu oka roztworem soli fizjologicznej. Pamiętajmy przy tym, aby preparaty do płukania oczu pochodziły z pewnego źródła, nie były zanieczyszczone ani przeterminowane, a osoba usuwająca ciało obce umyła ręce. W przypadku gdy do oka dostały się preparaty drażniące bądź uszkadzające spojówki albo rogówkę bezzwłocznie należy udać się do lekarza.

Przeczytaj także: Pielęgnacja włosów? Naturalnie!

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA