Jak dobrze pielęgnować swoje ciało?

Skóra każdego z nas powinna być gładka, piękna oraz miękka. Jej stan poprawiamy za pomocą różnych preparatów pielęgnacyjnych, które stosowane w odpowiedni sposób przyczyniają się do zdrowego wyglądu.
 

Wygląd zewnętrzny ma duży wpływ na nasze samopoczucie, a zdrowa skóra świadczy o doskonałej kondycji. Na skutek działania biologicznych procesów w ciągu całego życia słabnie naturalna odporność skóry. Staje się podatna na podrażnienia i wpływ czynników zewnętrznych. Dlatego bardzo ważna jest codzienna pielęgnacja.

Za pomocą kremów na dzień i na noc, masek i maseczki do twarzy czy różnych balsamów do ciała uzyskamy wymarzony wygląd.

Rodzaje cery?

Cera normalna – charakteryzuje się tym, że jest jędrna, różowa, napięta, dobrze odżywiona, odpowiednio reaguje na czynniki atmosferyczne. Naczynia krwionośne są na niej niewidoczne,tak samo jak plamy barwnikowe. Nie ma problemu ani z łuszczeniem się ani z widocznymi zaskórnikami. Taki rodzaj cery występuje tylko u dzieci do okresu pokwitania.

Cera sucha – jest spierzchnięta, szorstka, widoczne jest złuszczanie naskórka, nie błyszczy się, jest cienka, mogą nawet prześwitywać naczynia krwionośne. Jest mało sprężysta i elastyczna, wręcz twarda w dotyku, w dodatku bardzo wrażliwa, matowa, bardzo napięta i ma jasny kolor. Często sami nieświadomie ją wysuszamy poprzez zbyt długie opalanie się, stres, nieodpowiednią pielęgnację, niewłaściwą dietę ubogą w tłuszcze roślinne i odchudzanie. Powodem szorstkości skóry są również długie, gorące kąpiele, korzystanie z solarium, a także nadużywanie preparatów nawilżających. Sucha cera starzeje się szybko, nawet około 20 roku życia zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki wokół ust, oczu i szyi. W związku z tym wymaga troskliwej pielęgnacji już w młodym wieku.

Skóra atopowa – jest to szczególnie delikatna skóra, która poza wysuszeniem charakteryzuje się również podrażnieniami, częstymi wysypkami oraz nadmierną wrażliwością. Jest podatna na alergię i częściej niż zwykle występują objawy nietolerancji kosmetyków. U niektórych osób występuje schorzenie zwane atopowym zapaleniem skóry (AZS). Jest to taki rodzaj zapalenia skóry, które charakteryzuje się występowaniem bardzo suchej skóry, zaczerwienieniami i świądem. Występuje najczęściej u dzieci i ma podłoże genetyczne. Obejmuje twarz, tułów i kończyny. Główne objawy to:

• suchość skóry, która się nasila w wyniku utraty ochronnej bariery naskórka
• pojawia się stan zapalny
• może wystąpić zakażenie bakteryjne i świąd.

Czytaj: Swędzi, piecze, zmienia barwę – skóra bije na alarm!

Po porodzie wygląd skóry jest normalny, zaś po paru miesiącach pojawia się wyprysk atopowy, który ustępuje przeważnie zanim dziecko skończy 10 lat. U niemowlaków główne miejsca występowania to policzki, czoło, broda i pośladki. W miarę upływu lat skóra staje się pogrubiona, pojawiają się na niej swędzące wykwity.

Wyprysk atopowy również może pojawić się u dorosłych. Jest wtedy ciężką i przewlekłą chorobą z poważnymi zmianami skórnymi w postaci grudki, pęcherzyka czy nadżerki i charakteryzuje się uporczywym świądem. Przyczyną występowania atopowego zapalenia skóry jest podłoże genetyczne, środowiskowe, immunologiczne, a także ważnym czynnikiem jest osłabienie bariery skórnej.

 • Skóra tłusta – ma kolor szarożółty, jest dość gruba, błyszcząca, słabo ukrwiona i blada. Dobrze reaguje na czynniki atmosferyczne takie jak wiatr, zimno, słońce, a także na wodę i mydło. Widoczne są na niej rozszerzone pory z zaskórnikami. Stosunkowo późno ulega starzeniu. W starszym bądź podeszłym wieku nie ulega wysuszeniu. Taki rodzaj cery nie występuje w dzieciństwie. Jej objawy pojawiają się po okresie pokwitania po 12 roku życia i jest to związane ze stymulacją hormonalną gruczołów płciowych i łojowych.
 • Cera mieszana – występują tu dwa rodzaje cer tzn. że jedne partie są suche, a inne tłuste. Partie tłuste to czoło, broda i nos natomiast partie boczne są suche. Przy takim rodzaju cery występuje jednocześnie skłonność do łojotoku oraz nieprawidłowa reakcja na wodę i mydło, co objawia się podrażnieniem, zaczerwienieniem, uczuciem pieczenia i napięcia skóry.
 • Cera wrażliwa – charakterystyczne dla niej jest uczucie pieczenia, ściągania, mrowienia i swędzenia, które występuje po użyciu niektórych kosmetyków lub po przemyciu wodą. Skóra wrażliwa szybko reaguje na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Przy pielęgnacji cery wrażliwej istotne jest bezpieczeństwo, zapobieganie podrażnieniom i optymalna ochrona
 • Cera ze zmianami naczyniowymi – przyczyny powstawania to uwarunkowania genetyczne, zmiany hormonalne np. w czasie ciąży, zaburzenia układu pokarmowego, długotrwałe przyjmowanie sterydów, stres, nikotyna, alkohol, przewlekła ekspozycja słoneczna, wiatr oraz mróz. Zaczerwienienie skóry powstaje pod wpływem zmiany temperatury, zdenerwowania, wzruszenia, po wypiciu kawy czy herbaty, alkoholu, gorących przypraw. Rumień powstaje na wskutek gwałtownego rozszerzenia naczyń włosowatych pod wpływem bodźca. Jest wynikiem nadmiernego wypełnienia krwią naczyń włosowatych współpracujących z włóknami tkanki łącznej. Osłabienie tkanki łącznej powoduje osłabienie naczyń.
 • Cera dojrzała – jest to taki typ skóry, na której widać objawy upływającego czasu. Problem ten zaczyna się pojawiać w różnym wieku, ale jednak najczęściej między 35 a 40 rokiem życia. Cerę dojrzałą charakteryzuje to, że osoby ją posiadające mają cerę suchą bądź mieszaną. U każdego z nas poszczególne cechy starzenia się skóry mogą występować w różnej kolejności. Typowe dla tego rodzaju cery są zmarszczki, a zwłaszcza zmarszczki mimiczne które stają się coraz bardziej wyraziste. Skóra staje się bardziej zwiotczała, przez co staje się mniej elastyczna. Pogłębiają się linie wokół nosa, oczu i czoła. Pod oczyma, na policzkach i pod brodą skóra zaczyna stawać się lekko obwisła. Zaczynają pojawiać się plamy przebarwieniowe, rozszerzone naczynka oraz wypryski.

Pielęgnacja skóry

Głównym celem pielęgnacji skóry jest przede wszystkim utrzymanie odpowiedniego jej nawilżenia i ochrona przed czynnikami przyspieszającymi starzenie się skóry. Kremy na dzień i na noc powinny:

 •  dobrze nawilżać skórę,
 •  poprawiać elastyczność skóry,
 •  łagodzić podrażnienia skóry,
 •  zmniejszać głębokość zmarszczek,
 •  chronić barierę przed wpływem słońca i środowiska
 •  chronić przed utratą wody,
 •  ograniczyć błyszczenie się skóry i powstawanie zaskórników
 •  zapobiegać procesowi starzenia się skóry.


Kremy na dzień są to emulsje pielęgnacyjne, które są stosowane jako podkład pod makijaż. Szybko wchłaniane są przez skórę i nie pozostawiają tłustej warstwy na powierzchni skóry. Głównym zadaniem kremów na dzień jest ochrona skóry przed wpływami środowiska i czynnikami atmosferycznymi. Kremy na noc przeważnie pozostawiają przez jakiś czas tłustą powłokę. Są bogate w substancje czynne i dlatego są określane mianem kremów odżywczych.

Pielęgnacja skóry

Podstawowy warunek dbałości o ciało to mycie się raz do dwóch razy dziennie. Przynajmniej raz w tygodniu należy wykonywać peeling w celu złuszczenia martwego naskórka. Następnie po dokładnym osuszeniu zaleca się stosowanie różnych masek bądź balsamów do ciała. Należy je nałożyć do 3 minut po kąpieli, gdyż wtedy skóra jest rozpulchniona i rozgrzana. Stosuje się także kremy do biustu w celu jego ujędrnienia i umodelowania a także kremy na rozstępy i na cellulit.

PIELĘGNACJA CERY SUCHEJ

Kosmetyki dla suchej cery muszą nie tylko dostarczać jej wilgoci, ale także mieć zdolność do zatrzymywania jej w skórze. Podstawowe nakazy pielęgnacyjne dla suchej skóry powinny obejmować zakaz stosowania do mycia twarzy wody z mydłem, maseczek o działaniu ściągającym, zbyt częstych peelingów ziarnistych, a także palenia papierosów.

Pielęgnacja suchej skóry powinna polegać na demakijażu twarzy mleczkiem bądź śmietanką kosmetyczną, a następnie nałożeniu tonika. Zazwyczaj powinno sięstosować dwa rodzaje preparatów. Na dzień krem z filtrami, które będą wiązać wodę w skórze i zapobiegać odparowywaniu, powinien zawierać takie dodatki jak np. mocznik, kwas mlekowy, aminokwasy, kwas hialuronowy, mukopolisacharydy, kwasy owocowe.

Rano i wieczorem należy używać krem pod oczy i na szyję. Na noc powinno się stosować preparaty natłuszczające, kremy tłuste i półtłuste zawierające ceramidy, kwasy tłuszczowe najlepiej zawarte w olejach roślinnych. Związki te uszczelniają barierę naskórkową, przeciwdziałają szybkiemu odwodnieniu skóry, wydłużają działanie bardzo lekkich kremów nawilżających. Dwa razy w tygodniu można stosować maseczki odżywcze na twarz, szyję i dekolt. Wybierając kosmetyki dla cery suchej należy szukać w nich substancji, które mają wpływ na uzupełnienie wody. Są to głównie sole mineralne, sole kwasu mlekowego, hydroksykwasy, hydrofilne aminokwasy, witaminy w szczególności witamina A i E, penthenol oraz filtry przeciwsłoneczne.

PIELĘGNACJA CERY ATOPOWEJ

Higiena codzienna powinna być bardzo łagodna. Do mycia stosuje się preparaty bez mydła, najlepiej kostkę dermatologiczną lub żel bez mydła. Woda w czasie kąpieli nie może być zbyt gorąca. Także zaleca się kąpiele natłuszczające z dodatkiem oliwki. Stosuje się kremy zmiękczające, które stanowią uzupełnienie leczenia w okresach zaostrzenia atopowego zapalenia skóry przy skórze suchej. Warto smarować się preparatami natłuszczająco-nawilżającymi tzw. emolientami, które uzupełniają utratę lipidów i zatrzymują wodę w naskórku. Wtedy suchość skóry się zmniejsza i staje się ona bardziej elastyczna. Atopia skóry ulega poprawie w okresie letnim, ale należy zachować jednak ostrożność podczas nasłonecznienia, chodzić w koszulce, w okularach przeciwsłonecznych i kapeluszu.

PIELĘGNACJA CERY TŁUSTEJ

Posiadając cerę tłustą nie można przemywać twarzy wodą i mydłem, nie wolno stosować preparatów na bazie alkoholu, a także należy ograniczyć używki oraz ostre przyprawy. Środki do mycia powinny mieć odczyn lekko kwaśny lub neutralny pH 4,4-5,5. Jeżeli mamy do czynienia z początkami to możemy stosować mydła przeciwtrądzikowe, które zawierają siarkę. Jeżeli skóra jest tylko tłusta należy stosować kremy matujące, nawilżające i ochronne.

Jeśli mamy problem trądzikowy to stosujemy preparaty lecznicze. Kosmetyki przeznaczone dla cer tłustych powinny zawierać składniki czynne takie jak:

 • roślinne, które mają działanie ściągające i przeciwłojotokowe,
 • pochodne cynku, miedzi i witaminy B 6, które hamują czynność enzymu stymulującego powstawanie hormonu o bardzo silnych właściwościach androgennych,
 • mineralne i organiczne, które oczyszczają pory, wchłaniają łój i matują,
 • nawilżające i zapobiegające nadmiernemu rogowaceniu naskórka, takie jak np. witamina A czy kwasy owocowe.

PIELĘGNACJA CERY MIESZANEJ

Przy cerze mieszanej stosujemy preparaty łagodne np. mydło syntetyczne z dodatkiem składników nawilżających. Na dzień należy stosować preparaty matujące, które będą wchłaniały tłuszcz tylko z nadmiernie świecących się miejsc. Nowoczesne kosmetyki tego typu zawierają polimery wiążące łój i zmniejszające kąt odbicia światła, dzięki czemu skóra wydaje się matowa i świeższa. Na noc natomiast należy używać kremów odżywczo-normalizujących, które uzupełniają potrzeby skóry suchej nie obciążając fragmentów przetłuszczających się. Takie preparaty powinny zawierać między innymi wyciągi roślinne czy witaminę A.

PIELĘGNACJA CERY WRAŻLIWEJ

Przy pielęgnacji cery wrażliwej należy do demakijażu używać łagodnie działającego mleczka lub śmietanki kosmetycznej. Stosować należy preparaty bez konserwantów i środków zapachowych. Do makijażu warto stosować kosmetyki hipoalergiczne. Jeżeli chcemy zastosować nowy kosmetyk warto wcześniej wykonać próbę uczuleniową, a także nie powinno się zbyt często zmieniać kosmetyków.

Mając cerę wrażliwąn należy chronić ją przed słońcem, przed nadmiernym opalaniem się, a także stosować sprawdzone i wysokie filtry przeciwsłoneczne. Po kąpieli należy starannie opłukać i wysuszyć skórę, a następnie zastosować krem pielęgnacyjny. Bardzo ważne jest żeby już od wczesnych lat młodości pielęgnować skórę sprawdzonymi przez nas kosmetykami.

PIELĘGNACJA CERY ZE ZMIANAMI NACZYNIOWYMI

Skóra naczynkowa nie może być przemywana kosmetykami z dodatkiem alkoholu, należy unikać słońca jak i solarium, nie wolno również korzystać z sauny. Bardzo ważne jest to, że zanim wyjdziemy z domu należy dobrze zabezpieczyć naszą cerę stosując krem ochronny. Przy cerze naczyniowej należy stosować preparaty wrażliwe, które powinny wpływać na uszczelnianie bariery naskórkowej oraz na wzmocnienie naczyń krwionośnych. Preparaty takie powinny zawierać:

 •  witaminę C, która wpływa na elastyczność i szczelność naczyń,
 •  wyciągi z kasztanowca, które wzmacniają naczynia oraz działają przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo,
 •  wyciągi z arniki i ruty, które zawierają olejki eteryczne i kwasy organiczne,
 •  olejek różany, który ściąga rozszerzone naczynia i działa antyseptycznie,
 •  skrzyp polny, który wzmacnia tkankę łączną.


Dodatkowo w gabinetach kosmetycznych wykonywane są zabiegi, których zadaniem jest wzmocnienie naczyń i są to:

 •  jonoforeza, gdzie za pomocą prądu wprowadza się witaminę C i chlorek wapnia
 •  elektrokoagulacja
 •  laser


PIELĘGNACJA CERY DOJRZAŁEJ

W miarę upływu czasu skóra staje się zmęczona. Brak jej elastyczności, a skutkiem tego jest pojawienie się pierwszych zmarszczek. Każdy kolejny dzień pozbawia skórę elastyczności i sprężystości i dlatego wymaga ona takiej pielęgnacji, która stawi czoła przedwczesnemu procesami tworzenia się zmarszczek. Skóra dojrzała ma zwolnioną zdolność do regeneracji, dlatego nie można stosować peelingów, gdyż są one dla niej szkodliwe. Pielęgnacja cery dojrzałej powinna polegać przede wszystkim na nawilżeniu, najlepiej preparatami hydrofilowymi, takimi jak np. kwas hialuronowy.

PIELĘGNACJA SZYI I DEKOLTU

Skóra na szyi jest o wiele cieńsza niż skóra twarzy i o wiele bardziej sucha. Dlatego też bardzo szybko się starzeje. O ten fragment naszego ciała należy dbać szczególnie intensywnie. Skórę szyi i dekoltu należy oczyszczać delikatnie mleczkiem, a jeżeli występuje szorstki naskórek położyć łagodny peeling enzymatyczny.

Następnie przecieramy ją tonikiem bezalkoholowym. Kremy do pielęgnacji szyi i dekoltu mają lekką konsystencję i bogatą recepturę. Zawierają substancje o działaniu liftingujacym, które napinają skórę. Powinny także zawierać substancje nawilżające i odżywcze. Muszą być stosowane regularnie rano i wieczorem.

Należy zabezpieczać ją przed działaniem promieni słonecznych stosując preparaty z filtrami przeciwsłonecznymi. Ażeby skóra była bardziej jędrna przy codziennym prysznicu warto skierować zimny strumień wody na szyję i dekolt. Raz na tydzień można zrobić gorący kompres oliwek z oliwy, wmasować ją w skórę a resztę nasączyć gazą, położyć na szyi i przykryć ręcznikiem na około 20 minut.

Ciekawostką dla większości będzie to, że podczas wykonywania makijażu nie powinno się zapominać o szyi i rozprowadzić równomiernie podkład także i na szyi. Na wygląd szyi mają także wpływmięśnie, dlatego też należy przybierać prawidłową postawę ciała. Zawsze trzeba chodzić z wyprostowanymi plecami i z lekko uniesioną do góry brodą. Warto też przyzwyczaić się do sypiania na płaskiej poduszce po to, aby mięśnie szyi były prawidłowo rozciągnięte.

Pielęgnacja dłoni

Dłonie są wizytówką każdej kobiety. Odzwierciedlają jej wnętrze, gust oraz wyczucie smaku. Dbanie o nie jest podstawową zasadą pielęgnacyjną. Najczęstsze choroby paznokci, które negatywnie wpływają na ich wygląd, to:
 

 • Grzybica – proces chorobowy może obejmować całą płytkę paznokciową lub tylko brzegi boczne. Następnie zmiany zaczynają się przemieszczać w kierunku proksymalnym, a płytka paznokciowa staje się coraz bardziej miękka, krucha i łamliwa aż do całkowitego zniszczenia.
 • Drożdżyca – we wczesnym stadium zmiany obejmują wały paznokciowe, które są obrzęknięte, silnie zaczerwienione i bolesne, a przy ucisku wydobywa się treść ropna. W zmianach długotrwałych płytki paznokciowe stają się szaro żółtawobrunatne. Zaczynają tracić połysk, ulegają przerostowi i rozwarstwieniu.
 • Zanokcica – jest to rodzaj stanu zapalnego toczącego się w obrębie bliższych i bocznych wałów paznokciowych. Typowa postać ostra charakteryzuje się zaczerwienieniem, obrzmieniem obrąbka naskórka, który może zawierać treść ropną. Ten rodzaj choroby może powstać w wyniku wielokrotnego moczenia rąk, a także w następstwie ostrej infekcji.
 • Łuszczyca – są to liczne, delikatne wgłębienia. Paznokcie są matowe i szaro-żółte.
 • Brodawki – jest to rodzaj choroby wirusowej. Brodawki mogą pojawiać się pojedynczo bądź mnogo. Są bardzo bolesne, a ich powierzchnia jest chropowata.

JAK PRAWIDŁOWO PIELĘGNOWAĆ DŁONIE?

Pomimo, iż dbanie o dłonie nie należy do skomplikowanych czynności, wiele z nas ma problem w jaki sposób zacząć pielęgnację. Poniżej znajdują się najważniejsze kroki, jakie należy podjąć jeden po drugim, aby otrzymać spodziewany efekt. Przed rozpoczęciem pielęgnacji należy zdjąć biżuterię i zdezynfekować dłonie.

Następnie wykonać peeling połączony z delikatnym masażem. Opłukać dłonie w ciepłej wodzie, osuszyć ręcznikiem i nałożyć maseczkę. Jeżeli nie mamy specjalnej maseczki do dłoni, można skorzystać z nawilżającego i regenerującego kremu do rąk, który nakładamy w dużej ilości. W celu uzyskania miękkich i zdrowych dłoni należy owinąć ręce w folie, następnie w ręcznik frotte i w tej postaci przetrzymać ok. 10-15 minut. Po upływie wskazanego czasu myjemy ręce i natłuszczamy je ponownie kremem.

Sprawdź też: Dlaczego dłonie puchną? Poznaj przyczyny i zapobieganie​

JAK POPRAWNIE WYKONAĆ MANICURE?

Podstawowe czynności w wykonywaniu tradycyjnego manicure to:

 1. Zmycie lakieru
 2. Skrócenie paznokci za pomocą cążków lub pilnika
 3. Opiłowanie paznokci
 4. Zmiękczenie naskórka w kąpieli
 5. Podważenie naskórka
 6. Wycięcie naskórka –poczynając od boku na około paznokcia uważając by się nie skaleczyć. W razie urazu miejsce uszkodzone należy zdezynfekować.
 7. Paznokcie polerujemy
 8. Następnie odtłuszczamy
 9. Kładziemy odżywkę i następnie lakier do paznokci.

Główne przeciwwskazania do wykonywania manicure to:

 •  Grzybica
 •  Drożdże
 •  Brodawki
 •  Stany zapalne i alergiczne
 •  Stany infekcyjne

Pielęgnacja stóp

Najczęstsze choroby kończyn dolnych:

 • Wrastające paznokcie - w miejscu wrastania tworzyć się może bardzo bolesny odczyn zapalny. Główne objawy to zaczerwienienie i obrzmienie palca, a także kłujący ból odczuwalny przy każdym stąpnięciu
 • Odciski – przyczyną ich powstawania jest noszenie niewygodnego obuwia
 • Teleangiektazje – są to rozszerzone naczynia krwionośne. Główne przyczyny powstawania to praca siedząca lub stojąca bez ruchu, ciąża, przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, a także działanie wysokiej temperatury.
 • Żylaki – są to choroby żył. Przyczyny ich powstania to płaskostopie, otyłość, zaburzenia hormonalne, zmiany zwyrodnieniowe. Ważnym warunkiem dbałości o nogi jest noszenie odpowiedniego, lekkiego i wygodnego obuwia. Pielęgnacja kończyn dolnych to mycie nóg dwa razy dziennie. W przypadku znacznej potliwości stóp zaleca się mycie mydłem o właściwościach bakteriobójczych. Uzyskuje się dzięki temu efekt poczucia świeżości, likwidację nieprzyjemnego zapachu oraz zapobiega powstawaniu chorób skórnych. Po kąpieli starannie trzeba wytrzeć stopy do sucha, a zwłaszcza przestrzenie międzypalcowe. Zaleca się stosowanie kremu do stóp po dokładnym ich osuszeniu. To jak wygląda nasze ciało zależy przede wszystkim od nas samych. Warto więc stosować dostępne w aptekach odpowiednie preparaty pielęgnacyjne, których systematyczne stosowanie przyczynia się do zachowania zdrowia i pięknego wyglądu na dłużej.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA