Jak działa na nas muzyka? Pomaga nawet na serce

Nie od dziś wiadomo, że muzyka łagodzi obyczaje. Jak pokazują badania, potrafi również leczyć! Skuteczna jest zwłaszcza muzyka klasyczna, która pomaga w walce z depresją, bólem, a nawet niestrawnością.

Coś więcej niż muzyka

Muzyka to w rzeczywistości fale dźwiękowe odbierane przez ośrodki słuchu oraz mózg. Lewa półkula odbiera rytm muzyki, rozpoznając poszczególne instrumenty, prawa zaś rejestruje melodię. W niej też rodzą się emocje oraz wspomnienia, stąd też muzyka odbierana jest tak uczuciowo. To jednak nie wszystko.

Muzyczna terapia

Muzyka oddziałuje nie tylko na emocje. Leczenie muzyką, czyli muzykoterapia, znane jest medycynie konwencjonalnej od dawna, a jego korzystny wpływ na samopoczucie został potwierdzony. O leczniczych właściwościach muzyki wiedział już Pitagoras, nazywając to leczenie muzyczną medycyną.

Dziś również wykorzystuje się muzykę w medycynie. W zależności od rodzaju dźwięku, muzyka może leczyć ból, a także radzić sobie z depresją. Coraz bardziej zaawansowane badania nad niezwykłymi właściwościami dźwięku pozwalają na używanie jej w psychologii oraz psychiatrii.

Czytaj też: Oddziaływanie muzyki na rozwój dziecka

Muzyka łagodzi obyczaje i leczy

Słuchanie rytmicznej, szybkiej melodii znacznie poprawia samopoczucie, dlatego stosowana jest nierzadko w leczeniu depresji. W takim przypadku pomagają rytmy, które kojarzą się z czymś miłym. Skuteczne w walce z depresją jest na przykład słuchanie koncertów fortepianowych Czajkowskiego.

Dźwięk na stres

Wolne, lekkie melodie mają na celu rozluźnienie mięśni oraz odprężenie ciała. Bywa, że zamiast tradycyjnej muzyki wolimy posłuchać odgłosów morza, lasu lub ptaków. To zupełnie uzasadnione – natura kojarzy nam się z ukojeniem nerwów. W przypadku zwiększonego stresu sprawdza się również muzyka klasyczna, na przykład mazurki Chopina.

Melodia serca

Muzyka to oprócz melodii także rytm i dynamika utworu. Toteż może być świetnym lekiem dla serca. Melodia, która kojarzy się z czymś przyjemnym spowolni puls, unormuje bicie serca i rozszerzy naczynia krwionośne, skutkiem czego będzie stabilizacja ciśnienia tętniczego.

Im szybsza i wywołująca więcej emocji melodia, tym ciśnienie krwi stanie się wyższe, a praca serca szybsza. Mięśnie napinają się, krew krąży, emocje stają się silniejsze, pobudzając organizm do działania.

Udowodniono naukowo, że na lepszą pracę serca oraz stres skutecznie oddziałują dźwięki instrumentów strunowych. Oprócz obniżenia ciśnienia krwi i regulacji pracy serca dźwięk strun potrafi załagodzić ból. Warto więc posłuchać w tym celu skrzypcowych koncertów Bacha.

Zobacz, jak działa: Dźwięczna terapia

Muzyka klasyczna pomaga w nauce

Nie od dziś wiadomo, że muzyka pomaga również w koncentracji. Zdaniem specjalistów, najlepsza do pracy bądź nauki jest muzyka Mozarta. Odpowiedzialna jest za to wysoka częstotliwość dźwięku, która pobudza mózg do działania.

Wysoka częstotliwość muzyki sprawia, że mózg lepiej przyswaja informacje, odpręża się i w konsekwencji pracuje efektywniej. Dlatego słuchanie Mozarta zaleca się osobom, które miewają problemy z koncentracją oraz tym, którzy wciąż się uczą.

Lepsze trawienie dzięki muzyce

Dźwięki muzyki wpływają pozytywnie nie tylko na mózg, ale także na układ pokarmowy. Skuteczne w dolegliwościach żołądkowych są zwłaszcza utwory symfoniczne, a zatem złożone z kilkunastu różnych dźwięków. Toteż słuchanie Beethovena podczas posiłku będzie w pełni uzasadnione.

Czytaj też: Czy taniec może leczyć?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA