Jak działa pamięć? Fakty, które cię zaskoczą

Jak działa pamięć? Fakty, które cię zaskoczą
Starszy niż rok
Naukowcy cały czas odkrywają możliwości ludzkiej pamięci oraz to, co ma na nią wpływ. Wiemy już coraz więcej o tym, jak działa pamięć. Niektóre fakty są zaskakujące!

1. Wspomnienia z wczesnego dzieciństwa

Przywoływanie wspomnień z bardzo wczesnego dzieciństwa jest bardzo mało prawdopodobne. Mózg przez wiele lat się kształtuje, kończąc budowę, gdy człowiek dochodzi do 25 - 30 roku życia. We wczesnym dzieciństwie, nawet do 4 roku życia następują intensywne zmiany w mózgu, które uniemożliwiają zapamiętywanie dawniejszych zdarzeń. Osoby, które myślą, że mają wspomnienia z tego czasu, powinny wiedzieć, że pamięć jest plastyczna i bardzo podatna na sugestie. Na rzekome wspomnienia nakładają się różne stereotypy, przemyślenia, opowieści rodziców i innych osób.

Zobacz: Dieta, która wzmacnia mózg

2. Emocje służą pamięci

Emocje sprzyjają zapamiętywaniu. Jest to naturalny mechanizm, który funkcjonuje również u zwierząt. Warto pamiętać to, co jest przyjemne, żeby móc potem to powtórzyć. Trzeba też pamiętać o tym, co nieprzyjemne, żeby móc uniknąć niebezpieczeństw. Ma to jednak swoje granice - zbyt silne emocje mogą być szkodliwe i przynieść przeciwny efekt.

3. Grupa krwi może mieć wpływ na pamięć

Badacze odkryli niedawno, że osoby z grupą krwi AB są aż o 82% bardziej narażone na problemy z myśleniem i pamięcią, a w konsekwencji demencję. Na szczęście tę grupę krwi ma tylko 4% populacji, a jej posiadanie nie oznacza automatycznie gorszej pamięci.

4. Ćwicz mięśnie i pamiętaj lepiej!

Ćwicz mięśnie - będziesz mieć lepszą pamięć! Czy to możliwe? Jak się okazuje - tak. Naukowcy udowodnili, że wykonywanie ćwiczeń siłowych sprzyja dłuższemu i lepszemu zapamiętywaniu. Zaleca się nawet takie ćwiczenia bezpośrednio po nauce - pomoże to utrwaleniu wiedzy! Przyczyną tego wszystkiego są hormony, które są wydzielane w trakcie wysiłku.

Czy wiesz, że: Krótkie drzemki poprawiają pamięć!

5. Alkohol może sprzyjać zapamiętywaniu

Niezastąpieni amerykańscy naukowcy odkryli to, na co wielu z nas z pewnością liczyło: alkohol może pozytywnie wpływać na pamięć. Jest jednak kilka istotnych zastrzeżeń. Przede wszystkim dotyczy to osób w wieku 60+ i pamięci epizodycznej - tej, która pozwala przywoływać wspomnienia. Niewielkie ilości alkoholu mogą mieć u nich również pozytywny wpływ na funkcje poznawcze. Niestety, nie stwierdzono tego u młodszych osób, a większe ilości alkoholu uznaje się za szkodliwe niezależnie od wieku.

Czytaj też: Przepis na lepszą pamięć

Poznaj: 3 super sposoby na szybką poprawę pamięci w czasie sesji

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA