Jak działa pamięć? Fakty, które cię zaskoczą

Pamięć mózgu
Źródło: 123RF
Starszy niż rok
Naukowcy cały czas odkrywają możliwości ludzkiej pamięci oraz to, co ma na nią wpływ. Wiemy już coraz więcej o tym, jak działa pamięć. Niektóre fakty są zaskakujące!

1. Wspomnienia z wczesnego dzieciństwa

Przywoływanie wspomnień z bardzo wczesnego dzieciństwa jest bardzo mało prawdopodobne. Mózg przez wiele lat się kształtuje, kończąc budowę, gdy człowiek dochodzi do 25 - 30 roku życia. We wczesnym dzieciństwie, nawet do 4 roku życia następują intensywne zmiany w mózgu, które uniemożliwiają zapamiętywanie dawniejszych zdarzeń. Osoby, które myślą, że mają wspomnienia z tego czasu, powinny wiedzieć, że pamięć jest plastyczna i bardzo podatna na sugestie. Na rzekome wspomnienia nakładają się różne stereotypy, przemyślenia, opowieści rodziców i innych osób.

Zobacz: Dieta, która wzmacnia mózg

2. Emocje służą pamięci

Emocje sprzyjają zapamiętywaniu. Jest to naturalny mechanizm, który funkcjonuje również u zwierząt. Warto pamiętać to, co jest przyjemne, żeby móc potem to powtórzyć. Trzeba też pamiętać o tym, co nieprzyjemne, żeby móc uniknąć niebezpieczeństw. Ma to jednak swoje granice - zbyt silne emocje mogą być szkodliwe i przynieść przeciwny efekt.

3. Grupa krwi może mieć wpływ na pamięć

Badacze odkryli niedawno, że osoby z grupą krwi AB są aż o 82% bardziej narażone na problemy z myśleniem i pamięcią, a w konsekwencji demencję. Na szczęście tę grupę krwi ma tylko 4% populacji, a jej posiadanie nie oznacza automatycznie gorszej pamięci.

4. Ćwicz mięśnie i pamiętaj lepiej!

Ćwicz mięśnie - będziesz mieć lepszą pamięć! Czy to możliwe? Jak się okazuje - tak. Naukowcy udowodnili, że wykonywanie ćwiczeń siłowych sprzyja dłuższemu i lepszemu zapamiętywaniu. Zaleca się nawet takie ćwiczenia bezpośrednio po nauce - pomoże to utrwaleniu wiedzy! Przyczyną tego wszystkiego są hormony, które są wydzielane w trakcie wysiłku.

Czy wiesz, że: Krótkie drzemki poprawiają pamięć!

5. Alkohol może sprzyjać zapamiętywaniu

Niezastąpieni amerykańscy naukowcy odkryli to, na co wielu z nas z pewnością liczyło: alkohol może pozytywnie wpływać na pamięć. Jest jednak kilka istotnych zastrzeżeń. Przede wszystkim dotyczy to osób w wieku 60+ i pamięci epizodycznej - tej, która pozwala przywoływać wspomnienia. Niewielkie ilości alkoholu mogą mieć u nich również pozytywny wpływ na funkcje poznawcze. Niestety, nie stwierdzono tego u młodszych osób, a większe ilości alkoholu uznaje się za szkodliwe niezależnie od wieku.

Czytaj też: Przepis na lepszą pamięć

Poznaj: 3 super sposoby na szybką poprawę pamięci w czasie sesji

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA