Jak działają probiotyki w jogurcie?

Starszy niż rok
Zawarte w jogurtach kultury bakterii zmieniają zachowanie drobnoustrojów zamieszkujących ludzkie jelita. W taki właśnie sposób jedzenie niektórych produktów mlecznych wspomaga ludzki metabolizm. 
 

Zbawienny wpływ naturalnych probiotyków na przemianę materii zaobserwowano jeszcze w latach dziewięćdziesiątych. Jednak do tej pory nikt nie potrafił określić dokładnie, w jaki sposób zmiany te zachodzą. „Zakładanie, że zawarte w jogurtach kultury bakterii bezpośrednio wspomogą metabolizm człowieka to jak wlewanie butelek oranżady do basenu w oczekiwaniu, aż woda zmieni kolor” - tłumaczy amerykański mikrobiolog David Mills.

Dopiero najnowsze odkrycia naukowców z Washington University w St. Louis zbliżyły nas do wyjaśnienia tych procesów. „Badanie pokazało, że przyczyną jest zmiana ekspresji genów oraz działania naturalnych, ludzkich drobnoustrojów”. Otóż, kiedy probiotki trafiają do jelita potrafią wpływać na właściwości metaboliczne żyjącej tam flory bakteryjnej. Dlatego właśnie jedzenie jogurtów jest zdrowe. Działanie zawartych w pokarmie żywych kultur bakterii w przyszłości można będzie wykorzystywać w leczeniu chorób.

Zobacz: Jogurt, czy to zdrowy przysmak?

Jogurty w sklepach

Należy pamiętać, że niewiele z jogurtów sprzedawanych w polskich sklepach ma charakter probiotyczny. Większość nie zawiera wystarczającej ilości żywych bakterii mlekowych. Jak rozpoznać jogurt probiotyczny? Na opakowaniu jogurtu probiotycznego powinna być informacja, jakie bakterie zawiera (ich nazwa, rodzaj, gatunek i szczep oraz liczba). Minimalna ilość gwarantująca efekt zdrowotny to 1 mln na 1 g jogurtu.

Czytaj też: Mięso probiotyczne. Będzie zdrowe jak jogurt?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Gdzie najczęściej kupujesz produkty ekologiczne?

  Na targu

  W Internecie

  W supermarkecie

  W sklepie ze zdrową żywnością

  Od lokalnych dostawców

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA