Jak działają skanowanie USG naszego ciała?

Badanie ultrasonograficzne wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do tworzenia obrazów wnętrza ciała. Jest na tyle bezpieczne, że nadaje się do stosowania w czasie ciąży. Skany ultradźwiękowe służą do oceny rozwoju płodu i mogą wykryć problemy w wątrobie, sercu, nerce lub brzuchu. Mogą również pomóc w wykonywaniu niektórych rodzajów biopsji.

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Wytworzony obraz za pomocą skanowania nazywa się sonogramem. Ultradźwięki to dźwięki, które przemieszczają się przez tkankę miękką i płyny, ale odbijają się od gęstszych powierzchni. W ten sposób tworzy się obraz. Termin „ultradźwięk” odnosi się do dźwięku o częstotliwości, której ludzie nie słyszą. W zastosowaniach diagnostycznych ultradźwięki wynoszą zwykle od 2 do 18 megaherców (MHz). Wyższe częstotliwości zapewniają obrazy lepszej jakości, ale są łatwiej wchłaniane przez skórę i inne tkanki, więc nie mogą penetrować tak głęboko, jak niższe częstotliwości. Niższe częstotliwości wnikają głębiej, ale jakość obrazu jest gorsza.

W jaki sposób odbywa się przechwytywanie obrazu?

Gdy ultradźwięki będą podróżować przez krew w komorze serca i uderzą w zastawkę serca, odbiją się. Przez woreczek żółciowy będą swobodnie przenikać, jeśli nie ma kamieni żółciowych, ale jeśli są kamienie, odbiją się od nich. Im gęstszy obiekt, na który napotkają ultradźwięki, tym więcej ultradźwięków odbije się. Odbijanie się lub echo nadaje obrazowi ultrasonograficznemu swoje cechy. Różne odcienie szarości odzwierciedlają różne gęstości.

Przetworniki ultradźwiękowe

Przetwornik zwykle umieszcza się na powierzchni ciała pacjenta, ale niektóre mogą być umieszczane wewnętrznie np. przetwornik wkładany przez gardło. Mogą one zapewniać wyraźniejsze, bardziej informacyjne obrazy. Niektóre bardzo małe przetworniki można umieścić na końcu cewnika i włożyć do naczyń krwionośnych w celu zbadania ścian naczyń krwionośnych.

Reklama

Do czego się ich używa

Ultradźwięki są powszechnie stosowane do diagnozowania, leczenia i do wspomagania podczas procedur takich jak biopsje. Może być stosowany do badania narządów wewnętrznych, takich jak wątroba i nerki, trzustka, tarczyca, jądra i jajniki i inne. Badanie ultrasonograficzne może wykazać, czy guz jest groźny.  Pomaga również zdiagnozować problemy z tkankami miękkimi, mięśniami, naczyniami krwionośnymi, ścięgnami i stawami. Za pomocą ultradźwięków można zbadać łokieć tenisisty, zespół cieśni nadgarstka i inne tego typu schodzenia. USG Dopplera może również ocenić przepływ krwi w naczyniu lub ciśnienie krwi poprzez zbadanie szybkość przepływu krwi i wszelkie przeszkody. USG Dopplera dodatkowo może ocenić funkcjonowanie i stan obszarów zastawek serca, wszelkie nieprawidłowości w sercu, niedomykalność zastawki lub wyciek krwi z zastawek i może pokazać, jak dobrze serce pompuje krew.

Jak widać badanie USG ma wiele zastosowań, co więcej można go również wykorzystać do zbadania ściany naczyń krwionośnych, sprawdzenia tętniaka, sprawdzenia płodu, ocenienia nagromadzenie płytek i skrzepów, ocenienia pod kątem niedrożności lub zwężenia tętnic i wiele innych

Gdzie wykonujemy USG

USG można wykonać w gabinecie lekarskim, w przychodni lub w szpitalu. Większość skanów zajmuje od 20 do 60 minut. Zwykle nie jest to bolesne i odbywa się w ciszy. W większości przypadków nie jest wymagane specjalne przygotowanie, ale pacjenci powinni przyjść w luźnych i wygodnych ubraniach. W przypadku uszkodzenia wątroby lub pęcherzyka żółciowego pacjent powinien nie jeść przez kilka godzin przed zabiegiem.

Aby wykonać skan podczas ciąży, a zwłaszcza na początku ciąży, pacjentka powinna pić dużo wody i starać się unikać oddawania moczu przez pewien czas przed badaniem. Gdy pęcherz jest pełny, skan daje lepszy obraz.

USG zewnętrzne jak się odbywa

Lekarz nakłada żel smarujący na skórę pacjenta i umieszcza przetwornik na smarowanej skórze. Przetwornik jest przesuwany nad częścią ciała, która jest badana. Pacjent nie powinien odczuwać dyskomfortu ani bólu. Jedyne, co powinien czuć to przetwornik i ewentualnie zimno z żelu. Podczas ciąży może wystąpić niewielki dyskomfort z powodu pełnego pęcherza.

USG wewnętrzne jak się odbywa

Jeśli konieczne jest badanie wewnętrznych narządów rozrodczych lub układu moczowego, przetwornik można umieścić w odbytnicy dla mężczyzny lub w pochwie dla kobiety. W celu oceny części układu pokarmowego, na przykład przełyku, węzłów chłonnych klatki piersiowej lub żołądka, można zastosować endoskop. Światło i urządzenie ultradźwiękowe są przymocowane do końca endoskopu, który wkłada się do ciała pacjenta, zwykle przez usta. Przed zabiegiem pacjenci otrzymują leki zmniejszające ból. Wewnętrzne skany ultrasonograficzne są mniej wygodne niż zewnętrzne, lecz ryzyko krwawienia wewnętrznego jest niewielkie.

Reklama

Bezpieczeństwo

Większość rodzajów ultradźwięków jest nieinwazyjnych i nie wymaga ekspozycji na promieniowanie jonizujące. Uważa się, że procedura jest bardzo bezpieczna. Ponieważ jednak ryzyko długoterminowe nie zostało ustalone, niepotrzebne skany bez powodu podczas ciąży nie są zalecane.

Każdy, kto ma alergię na lateks, powinien poinformować lekarza, aby nie używał sondy pokrytej lateksem.

Badanie USG mogą Państwo przeprowadzić w nowoczesnej przychodni leczniczo-rehabilitacyjnej BioMedica w Warszawa: biomedica.waw.pl

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Pytanie: Czy ktoś z Twoich bliskich jest lub był zarażony koronawirusem?

  Tak, bliska mi osoba jest/była zakażona koronawirusem

  Nie, nikt z moich bliskich nie jest/był zakażony koronawirusem

  Nie wiem, czy ktoś z moich bliskich jest/był zakażony koronawirusem

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!