Jak gotować bób, żeby nie wzdymał?

Bób to roślina o wyjątkowym smaku, zawierająca wiele witamin i mikroelementów. Niestety często powoduje wzdęcia. Jak gotować bób, aby ominąć dolegliwości żołądkowe?
Jak gotować bób
źródło:123RF

Spis treści

Jak gotować bób, żeby nie wzdymał?

Bób opłukujemy pod strumieniem zimnej wody, pozbywając się ziaren z brązowymi plamkami 
i zostawiając jedynie te zielone. Następnie wkładamy je do garnka, zalewamy gorącą wodą 
i zostawiamy na godzinę
. Po tym czasie odlewamy wodę i wlewamy świeżą – powinno jej być przynajmniej 2 razy tyle, co bobu. Doprowadzamy do wrzenia i zmniejszamy płomień. Gotujemy pod przykryciem do czasu aż zmięknie, a na kilka minut przed końcem dodajemy szczyptę soli. 

Młode ziarna potrzebują około 10 minut, starsze nawet dwa razy tyle.

Odżywianie

Przechowywanie bobu

Kupując świeży bób, zwróćmy uwagę na to, aby nasiona były jasnozielone, bez brązowych plamek 
i innych przebarwień. Powinny mieć neutralny zapach – sprzedawane w plastikowych opakowaniach szybko się grzeją i gniją. Bób najlepiej przyrządzić w dniu zakupu, jednak jeśli będzie on naprawdę świeży, powinien wytrzymać w lodówce do trzech dni. Warunkiem jest jednak przechowywanie go w papierowej torbie lub pojemniku, który nie jest zbyt szczelnie zamknięty.

Odżywianie

Reklama

Właściwości bobu

Bób zawiera m.in. witaminy z grupy B, witaminy A, C i K, wapń, żelazo, potas oraz cynk. To roślina niezwykle bogata w kwas foliowy, co sprawia, że jest polecana kobietom w ciąży. Do swojej diety bób powinny włączyć także osoby mające tendencje do anemii. 

Bób sprzyja redukcji poziomu cholesterolu we krwi i reguluje ciśnienie. W 100 g surowego warzywa znajduje się około 79 kalorii. Po ugotowaniu wartość ta nieznacznie rośnie, jednak znacznie większemu podwyższeniu ulega jego indeks glikemiczny. Właśnie dlatego nie jest on najlepszą przekąską dla osób chorych na cukrzycę.

Czytaj:

 

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!