Jak leczyć alergiczny nieżyt nosa?

Wstępne rozpoznanie alergicznego nieżytu nosa opiera się na wywiadzie i stwierdzeniu sezonowości ściśle określonych objawów. W celu dalszej, dokładnej diagnostyki choroby pacjent powinien zostać skierowany do poradni alergologicznej, w której wykonane zostaną skórne testy alergiczne.

Spis treści

Dodatnie wyniki skórnych testów z alergenami pyłkowymi są potwierdzeniem rozpoznania choroby. Leczenie w ostrym okresie alergicznego nieżytu nosa ma na celu złagodzenie objawów poprzez stosowanie leków przeciwalergicznych (tzw. antyhistaminowych) – zarówno doustnie, jak i miejscowo w kroplach do oczu.

Stosuj krople

Na katar i oczne dolegliwości pomocne też mogą być krople z lekiem obkurczającym naczynia krwionośne lub krople oczne złożone zawierające lek antyhistaminowy i obkurczający naczynia krwionośne. Do niedawna dla osób noszących wielorazowe soczewki kontaktowe okres alergicznego zapalenia spojówek był przeciwwskazaniem do ich noszenia, gdyż nasilały się wówczas objawy chorobowe. Obecnie alternatywą są soczewki jednodniowe, które nie zaostrzają ocznych objawów alergicznych.

Donosowo zaleca się preparaty kortykosteroidów, które wykazują silne miejscowe działanie antyalergiczne i przeciwzapalne. Ostatnio pojawiają się doniesienia o korzystnym działaniu doustnych leków antyleukotrienowych – podawane łącznie w terapii alergicznego nieżytu nosa i astmy oskrzelowej zmniejszają nasilenie objawów tej ostatniej choroby.

Jak leczyć nieżyt nosa?

Leczenie swoiste polega na odczulaniu za pomocą leczniczych alergenów pyłkowych i trwa najczęściej kilka lat. Prowadzi się je jesienią lub zimą każdego roku i kończy przed okresem pylenia roślin. Chory zgłasza się w określonych odstępach czasu na kolejne wizyty, podczas których otrzymuje w iniekcjach podskórnych stopniowo wzrastające dawki alergenu. Celem tej terapii jest wywołanie tolerancji układu immunologicznego na dany alergen, żeby kontakt z nim nie wywoływał objawów uczuleniowych.

Efekty tak prowadzonego odczulania swoistego są bardzo dobre, ponieważ u większości chorych dochodzi do ustąpienia objawów uczulenia lub ich wyraźnego zmniejszenia. Każdego roku w dużych miastach działa system monitoringu stężenia pyłków w powietrzu, skąd dane przekazywane są codziennie w formie komunikatów do środków masowego przekazu (telewizji, prasy, Internetu). Dzięki tym informacjom chorzy na alergiczny nieżyt nosa są uprzedzani o narażeniu na pyłki poszczególnych roślin.

Ważnym elementem postępowania terapeutycznego jest profilaktyka obejmująca postępowanie, które ma na celu unikanie kontaktu z pyłkami. Dlatego warto:

  • unikać przebywania w okresie zaostrzenia choroby na łąkach, w parkach, lasach, na wsi itp. czyli w tych miejscach, gdzie można spodziewać się wysokiej koncentracji pyłków w atmosferze zwłaszcza w czasie słonecznych, wietrznych dni,
  • unikać przebywania w pobliżu świeżo skoszonej trawy, gdzie w powietrzu jest aż gęsto od pyłków traw,
  • unikać suszenia odzieży na dworze (należy suszyć ją w mieszkaniu) oraz przebierać się po powrocie do domu, dzięki czemu ograniczamy wnoszenie pyłków do pomieszczeń zamkniętych,
  • zamykać drzwi i okna w domu lub innych pomieszczeniach, aby nie dopuszczać do wnikania pyłków do wewnątrz,
  • wychodzić na dwór po deszczu, kiedy stężenie pyłków znacznie spada,
  • spędzać czas nad wodą, gdzie stężenie pyłków jest niższe.

Zobacz: Opryszczka w nosie. Boli bardziej niż zimno na ustach

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

16736
Pytanie: Co jest dla Ciebie priorytetem przy wyborze środków chłonnych?

  Skuteczność wchłaniania moczu

  Ochrona przed nieprzyjemnym zapachem

  Idealne dopasowanie

  Wygoda stosowania

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!