Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry to jedna z najczęstszych alergicznych chorób skóry. Jak leczyć to zapalne, niezakaźne schorzenie o przewlekłym i nawrotowym charakterze?

Atopowe zapalenie skóry (AZS), choroba zapalna skóry charakteryzująca się przewlekłym, nawrotowym przebiegiem, prowadzi do pojawienia się u chorych dotkniętych atopią reakcji zapalnych i związanych z nimi nieprzyjemnych objawów przy kontakcie z substancjami, które dla zdrowych ludzi są całkowicie nieszkodliwe. AZS jest związane z nadwrażliwością miejscową na określone substancje takie jak kurz, niektóre pokarmy, drożdżaki, bakterie, wełna.

Czytaj także: Swędzi Cię skóra? To może być AZS

Sposoby na atopowe zapalenie skóry

Podstawowe znaczenie w leczeniu atopowego zapalenia skóry ma nawilżanie i natłuszczanie skóry. W tym celu stosuje się maści wazelinowe, cholesterolowe, płyny do kąpieli oraz rozmaite kremy (dobrze sprawdzają się kremy zawierające oleje roślinne i antyutleniacze). Skuteczne działanie przeciwświądowe wykazuje polidokanol, często dodawany do kremów i płynów do kąpieli.

Poza nawilżaniem i natłuszczaniem skóry niemałe znaczenie ma też unikanie czynników uczulających, np. pokarmów, po których stwierdza się pogorszenie stanu skóry (o ile takie czynniki są znane). Jeżeli substancji uczulających nie da się tak po prostu wyeliminować, co ma miejsce przykładowo w alergii na roztocze kurzu domowego, można spróbować immunoterapii swoistej (odczulania), co czasem przynosi dobre efekty.

Czytaj także: Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry?

Laki na zapalenie skóry

W leczeniu atopowego zapalenia skóry zastosowanie znajdują przede wszystkim leki przeciwalergiczne (np. przeciwhistaminowe), a także, ze względu na psychiczną komponentę choroby - leki o działaniu uspokajającym i przeciwlękowym (np. hydroksyzyna). W leczeniu zaostrzeń choroby stosuje się też sterydy. W bardzo ciężkich przypadkach konieczne może okazać się włączenie leków immunosupresyjnych (np. cyklosporyny). W lżejszych przypadkach podejmowane są próby doustnego podawania wyciągów z roślin zawierających kwas linolenowy (zaliczany do kwasów omega 3), którego niedobór stwierdza się w skórze osób z atopowym zapaleniem skóry. Dobre efekty uzyskuje się też stosując lecznicze naświetlenie promieniami UV.

Czytaj także: Fakty i mity o atopowym zapaleniu skóry

W miejscowym leczeniu zaostrzeń atopowego zapalenia skóry zastosowanie znajdują przede wszystkim sterydowe maści, kremy, pasty itd. Dobre efekty przynosi też miejscowe stosowanie preparatów zawierających w swym składzie leki immunosupresyjne (np. takrolimus).

Czytaj też: Atopowe zapalenie skóry (AZS) u niemowląt i dzieci - leczenie i objawy

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: W jakich okolicznościach najczęściej korzystasz z plastrów z opatrunkiem?

  Przy skaleczeniach

  Przy odciskach i pęcherzach (np. na stopach)

  Przy stłuczeniach z naruszeniem skóry

  Przy oparzeniach

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA