Nowy sklep

już ON-LINE

Jak leczyć grzybicę stóp i paznokci

Grzybica stóp jest schorzeniem długotrwałym i wyjątkowo zaraźliwym. I nie – nie „leczy się sama”, nie pomogą na nią też domowe sposoby. Jeśli nie chcesz stać się źródłem zagrożenia dla innych ani narażać siebie na ogólnoustrojowe i wyczerpujące leczenie, już przy drobnych zmianach powinieneś udać się do dermatologa.

Spis treści

Grzybicy stóp nie można bagatelizować! Trzeba sobie uświadomić, że nieleczona grzybica stóp, nawet niewinnie wyglądająca grzybica międzypalcowa, prowadzi zazwyczaj do rozwoju grzybicy paznokci, która z kolei wymaga długotrwałego, ogólnoustrojowego leczenia. Poza tym chora osoba stanowi źródło zakażenia dla innych. Mitem jest też, że grzybica może wyleczyć się sama albo że uda nam się ją pokonać „domowymi” sposobami. Dlatego, gdy tylko dostrzeżemy u siebie pierwsze objawy grzybicy stóp czy paznokci, powinniśmy jak najszybciej udać się do dermatologa.

Czytaj także: Jakie są objawy grzybicy stóp i paznokci?

Jak leczy się grzybicę stóp?

Leczenie grzybicy stóp polega na zastosowania leków przeciwgrzybiczych, najczęściej mikonazolu i terbinafina,3273.html">terbinafiny. W początkowym stadium choroby wystarcza zazwyczaj leczenie miejscowe, czyli aplikacja terapeutyku w postaci maści czy żelu na zakażoną skórę. Leczenie trwa ok. 4-6 tygodni. Ważne jest, by przestrzegać zaleceń lekarza i nie odstawiać leku zaraz po ustąpieniu objawów, gdyż takie postępowanie grozi szybkim nawrotem choroby.

Czytaj także: Jak zapobiec grzybicy stóp

Leczenie grzybicy paznokci jest zazwyczaj procesem żmudnym i długotrwałym. Polega ono na doustnym przyjmowaniu leków przeciwgrzybicznych (np. terbinafiny) przez co najmniej 6 tygodni, nawet do kilku miesięcy. Często stosuje się też tzw. leczenie pulsowe, polegające na podawaniu itrakonazolu pod płytkę paznokciową. Zabieg taki wykonuje się przez jeden tydzień w miesiącu, gdyż działanie leku utrzymuje się jeszcze długo po jego zaaplikowaniu. Badania dowodzą, że jest to metoda skuteczniejsza, bezpieczniejsza i tańsza w porównaniu do tradycyjnego leczenia. Uzupełnieniem terapii ogólnej może być miejscowe stosowanie leków przeciwgrzybicznych, np. w postaci lakierów. Metodę tę stosuje się zwłaszcza u ludzi starszych, z dużym zaawansowaniem choroby, których leczenie jest zazwyczaj trudniejsze i mniej skuteczne niż młodszych pacjentów.

 

Reklama

Leczenie chirurgiczne

W niektórych, szczególnych przypadkach ostatnią deską ratunku dla chorego na grzybicę paznokci pozostaje leczenie chirurgiczne. Polega ono na całkowitym usunięciu zajętych przez grzybicę płytek paznokciowych. Zabieg taki stosuje się, gdy chorobie towarzyszą duże dolegliwości bólowe, a także w przypadku znacznego zaawansowania zmian (np. gdy grubość zajętej płytki przekroczy 4 mm).

Zobacz też: Grzybica skóry

Całkowite wyleczenie grzybicy paznokci udaje się osiągnąć u ok. 70% pacjentów. Pamiętać jednak należy, że grzybica lubi nawracać. Dlatego po wyleczeniu należy ściśle przestrzegać zaleceń dermatologa co do prawidłowej higieny stóp oraz sposobów ochrony przed kolejnym zakażeniem. Bardzo istotne jest też, by zaraz po zakończeniu terapii – zarówno w przypadku grzybicy stóp, jak i paznokci – dokładnie zdezynfekować wszystkie buty specjalnym preparatem (dostępnym w aptece), by zniszczyć formy przetrwalnikowe grzybów i zapobiec nawrotowi infekcji.

Zobacz: 10 sposobów na przykry zapach stóp

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)

Pytanie: Kiedy warto skorzystać z telemedycyny?

  Aby przedłużyć receptę w przewlekłym leczeniu

  Gdy nie ma możliwości wizyty u lekarza

  Gdy występuje wstydliwy problem

  Jest to wygodniejszy sposób niż wizyta w gabinecie