Porady

Jak leczyć odleżyny?

2013-07-17

Odleżynom łatwiej zapobiegać niż je leczyć. W opiece nad osobą starszą lub niepełnosprawną jest to jednak realny problem. Co powinniśmy wiedzieć o leczeniu odleżyn?

Jeśli podczas pielęgnacji leżącej chorej osoby zauważymy poniższe objawy, warto jak najszybciej rozpocząć leczenie. Czytaj też: Odleżyny - trudne rany. Stopień zaawansowania odleżyn podzielono według 5-stopniowej skali Torrance’a:

I stopień – zaczerwienienie widoczne na skórze, które blednie po uciśnięciu palcem; w tkankach nie doszło jeszcze do zaburzenia mikrokrążenia.

II stopień – stałe zaczerwienienie, które nie blednie po ucisku; doszło do zaburzenia mikrokrążenia.

III stopień – uszkodzenia mechaniczne, tarcie i rozciąganie skóry, jej zawilgocenie – to wszystko powoduje pęknięcia naskórka, tworzenie się pęcherzy, uszkodzenia skóry; rana odleżynowa jest wyraźnie oddzielona od zdrowej tkanki rumieniem i otoczona bolesnym obrzękiem, na dnie rany widoczna jest żółta masa, czyli uszkodzone rozpadające się tkanki.

IV stopień – na dnie rany widoczne są czarne martwicze zmiany; uszkodzenie tkanki obejmuje skórę i tkankę podskórną.

V stopień – zaawansowana martwica tkanek, niekiedy sięgająca nawet do kości; zmiany widoczne są w postaci głębokich martwiczych „dziur” w tkankach, które mogą zlewać się ze sobą, tworząc „jamy” ciemnej masy obumarłych tkanek o bardzo przykrym zapachu.

Czytaj także: Jak zapobiegać odleżynom?

Leczenie odleżyn

Odleżynom zdecydowanie lepiej zapobiegać, niż je potem leczyć, gdyż rany są bolesne i bardzo trudno się goją, co pogarsza samopoczucie i nastrój chorej osoby. W przypadku odleżyn I i II stopnia leczenie można prowadzić samodzielnie, jednak po konsultacji z lekarzem lub pielęgniarką. Polega ono na stosowaniu specjalistycznych opatrunków wykonanych z hydrożeli, hydrokoloidów, błon, gąbek, alginianów, z dodatkiem węgla lub srebra aktywnego. Na tym etapie zmian odleżynowych ważne jest także uzupełnianie niedoborów żywieniowych, w tym białka, soli mineralnych, witamin, żelaza i cynku. Gdy pojawią się zmiany III, IV lub V stopnia, wtedy leczeniem zajmuje się personel medyczny. Niezbędne jest chirurgiczne oczyszczenie rany, nałożenie oraz zmiana specjalistycznych opatrunków.

Czytaj także: Jak opiekować się osobami przykutymi do łóżka?

Zobacz także

Wiadomości
2 zabiegi na polepszenie wyglądu
Wiadomości
40 lat w izolacji. Dlaczego trzeba propagować wiedzę o łuszczycy?
Wiadomości
5 naturalnych sposobów, by zapobiec starzeniu się skóry
Wiadomości
5 pytań o brodawki łojotokowe
Wiadomości
Alergia kontaktowa – rodzaje wyprysków skórnych

Dołącz do nas