Nowy sklep

już ON-LINE

Jak leczyć stłuczenie

Stłuczenie – czym jest i jak je leczyć? Może wystarczyć zwykłe przyłożenie lodu, ale czasem trzeba wybrać się do lekarza

Stłuczenie to uraz zamknięty tkanek i stawów okołotkankowych. Chodzi o uszkodzenie tkanki podskórnej. Może być ono połączone z uszkodzeniem mięśni i drobnych naczyń. Może też dojść do wylewu krwi do przylegających tkanek podskórnych.

Objawy: Osoba czuje ból w miejscu stłuczenia. Może tam też wystąpić obrzęk, a nawet krwiak.

Postępowanie: Stłuczone miejsce należy unieruchomić, jeśli to konieczne. W celu złagodzenia bólu i zmniejszenie obrzęku do ciała należy przyłożyć coś zimnego. Może być to lód lub mrożonki w woreczku. Lodu nie należy przykładać bezpośrednio do skóry ze względu na ryzyko wystąpienia odmrożenia. Nie można przykładać zimnego też dłużej niż 15 min. Jeżeli nastąpiło wylanie krwi do tkanek, to w późniejszym etapie leczenia stłuczone miejsce można ogrzewać w celu przyspieszenia gojenia.

W aptekach można dostać maści na stłuczenia. Alternatywą dla nich są też okłady domowej roboty. Np. okład z ugotowanych liści kapusty.

Po wystąpieniu stłuczenia należy ograniczyć aktywność fizyczną aż do czasu wygojenia się stłuczonego miejsca ciała. Jeżeli ból nie mija kilka dni – należy skontaktować się z lekażem. Możliwe że doszło do zwichnięcia lub złamania z którego nie zdawałeś sobie sprawy.

SZO

Źródło: Medme.pl

Oceń artykuł

(liczba ocen 19)