Jak obrać pomarańczę?

Pomarańcze obiera się łatwo i szybko, a sposobów jest co najmniej kilka. Warto też zadbać o to, by nie zniszczyć skórki – można z niej zrobić dodatek do deserów albo kreatywnie wykorzystać w domu! Pomarańcza, jak na królową zimowych owoców przystało, jest pyszna, zdrowa i zdecydowanie warto włączyć ją do codziennej diety.
Obieranie pomarańczy
źródło:123RF

Spis treści

Jak obierać pomarańczę?

Najpopularniejszym sposobem obierania pomarańczy jest odcięcie nożem spodu i wierzchołka oraz lekkie nacięcie skórki wzdłuż owocu– ważne, by nie naciąć go, bo wówczas wypłynie z niego lepki sok. Następnie rozdzielenie dłońmi skórki od pomarańczy.

Można również, po odcięciu górnej i dolnej części cytrusa, obrać resztę za pomocą noża w taki sposób, jak klasycznie obiera się jabłko– ta metoda ma swoich zwolenników, gdyż istnieje mniejsze ryzyko wypłynięcia soku z owocu podczas obierania. 

Inne, bardziej fikuśne metody można podejrzeć w serwisach video – np. delikatne nacinanie skórki, by zdjąć ją jednym ruchem i otrzymać finezyjną spiralkę.

Skórka pomarańczowa – nie tylko do deserów

Jednak pozbycie się skórki z pomarańczy wcale nie oznacza, że trzeba wyrzucić ją do śmieci. Zwłaszcza, że:

  • zawiera ponad 60 flawonoidów,
  • jest bogata w pektyny,
  • ma w sobie minerały i witaminy. 

Najpopularniejszym jej wykorzystaniem jest jej kandyzowanie, czyli najpierw ugotowanie, a następnie usmażenie w cukrze. Skórkę kandyzowaną dodaje się do ciast, kremów czy jako zwieńczenie deserów. Ale nie jest to jedyne jej wykorzystanie!

Skórka pomarańczowa ma odczyn zasadowy, więc może być dodawana do herbat i innych napojów osób skarżących się na zgagę. Ponieważ ma sporo błonnika, jest polecana przy kłopotach trawiennych i wrażliwości żołądka

Reklama

Skórka pomarańczowa – czemu jej nie wyrzucać?

Jakby tego było mało, skórka pomarańczowa ma 10 razy więcej witaminy C niż sok z tegoż owocu.Dlatego przy infekcjach wirusowych, takich jak grypa czy przeziębienie, warto sięgać po napary z dodatkiem plasterków pomarańczy nieobranych ze skórki. Z tego samego powodu, może stanowić bazę maseczki do twarzy – witamina C pomaga redukować przebarwienia, a także tonizuje skórę. 

Na skórkę pomarańczową życzliwym okiem spoglądają też stomatolodzy. Okazuje się, że żucie jej nie tylko blokuje powstawanie kamienia, ale także korzystnie wpływa na wrażliwe dziąsła

Czytaj:

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

16736
Pytanie: Co jest dla Ciebie priorytetem przy wyborze środków chłonnych?

  Skuteczność wchłaniania moczu

  Ochrona przed nieprzyjemnym zapachem

  Idealne dopasowanie

  Wygoda stosowania

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->