Jak odchudzać się z głową?

Starszy niż rok
Która z kobiet nie chciałby mieć szczuplejszych bioder, ud czy bardziej płaskiego brzucha? W dążeniu do wymarzonego ideału sylwetki deklarujemy gotowość do wielu poświęceń, jednak dość często praktyka wygląda zupełnie inaczej…

Otyłość jest nie tylko problemem natury estetycznej, ale i zdrowotnym, ponieważ sprzyja rozwojowi wielu chorób. Szczególnie groźna jest postać brzuszna otyłości (typ męski lub „jabłkowy"), w której tłuszcz odkłada się w obrębie klatki piersiowej i w jamie brzusznej. Z otyłością tą współistnieje często miażdżyca, nadciśnienie, choroba wieńcowa serca i cukrzyca. Druga postać otyłości określana jest jako biodrowo-udowa, ponieważ tłuszcz magazynuje się w tych okolicach ciała. Jest to tzw. otyłość typu kobiecego lub gruszkowego – mniej zagrożona rozwojem wyżej wymienionych chorób.

Większość kobiet uważa, utrata wagi wiąże się jedynie ze stosowaniem przez pewien czas tzw. diety odchudzające i znacznym ograniczeniem ilości przyjmowanego pożywienia lub niejedzenia niektórych produktów. I rzeczywiście, początkowo ciężar ciała obniża się, ale tylko do pewnej wartości. Na skutek ograniczenia ilości pożywienia i ilości posiłków dochodzi do zwolnienia tempa przemiany materii. Jednocześnie głodzony organizm wykorzystuje każdy gram pożywienia i magazynuje go na zapas w postaci tkanki tłuszczowej. Dlatego dłuższe stosowanie samej diety odchudzającej nie daje efektów w postaci ciągłego spadku ciężaru ciała.

Zobacz też: Zdrowe sposoby na odchudzanie – porady dietetyka.

Jednocześnie wystarczy tylko, że kobieta wróci do wcześniejszych nawyków żywieniowych, aby pojawił się u niej tzw. efekt jo-jo czyli szybki wzrost ciężaru ciała po zakończeniu diety odchudzającej. Wniosek nasuwa się sam – do uzyskania szczupłej sylwetki ciała nie wystarczy sama dieta odchudzająca. Znacznie korzystniej jest połączyć wysiłek fizyczny z racjonalną dietą. Wiadomo, że regularny trening fizyczny stymuluje komórki mięśniowe, a im więcej ich jest (komórki mięśniowe mają duże zapotrzebowanie na energię), tym szybciej się spala się nagromadzony w tkance tłuszczowej tłuszcz. Racjonalna dieta niezbędna jest zaś do dostarczania składników dla rozwijających się mięśni. Dzięki takiemu połączeniu ćwiczeń i diety łatwiej jest schudnąć w wybranych partiach ciała, wzmocnić mięśnie oraz uzyskać oczekiwaną sylwetkę.

  • spożywaj 4-5 posiłków w ciągu dnia o stałych porach – staraj się, żeby przerwy między nimi nie były dłuższe niż 3 godziny;
  • posiłki powinny być objętościowo nieduże, ale urozmaicone; pamiętaj, że nie wolno się głodzić;
  • zawsze jedz śniadanie, które jest najważniejszym posiłkiem dnia;
  • zawsze jedz powoli i smakuj każdy posiłek – ułatwia to trawienie i daje lepsze poczucie sytości;
  • nie jedz między posiłkami;
  • unikaj tłustych potraw, tłustych sosów, śmietany, zawiesistych zup, gotowych przekąsek i dań obiadowych, dań typu fast food, słodyczy, cukru i alkoholu – bo są to produkty wysokokaloryczne;
  • jedz warzywa i owoce, ciemne pieczywo, ryż, kaszę, makarony, chudy nabiał, ryby i chude mięso;
  • jeśli chcesz koniecznie zjeść coś słodkiego, to wybierz suszone owoce, np. figi, morele, śliwki;
  • herbatę pij niesłodzoną lub z dodatkiem słodzika, a zamiast słodkich soków owocowych pij w ciągu dnia wodę mineralną;
  • pamiętaj, że przed treningiem należy zjeść lekki posiłek białkowy (np. chude mięso, sery, jogurty), a po treningu wzmocnić mięśnie węglowodanami i białkiem (np. makaronem, ryżem albo kaszą z chudym mięsem).

Przy odchudzaniu ważny jest bilans energetyczny, który powinien być ujemny – oznacza to, że trzeba więcej wydatkować energii na procesy życiowe i wysiłek fizyczny niż jej przyswajać z pożywienia. W końcu aby pozbyć się jednego kilograma nadwagi, należy spalić siedem tysięcy kalorii! Odpowiada to np. siedemnastu godzinom jazdy na zwykłym rowerze. Dodatkową korzyścią związaną z regularnym uprawianiem ćwiczeń jest wydzielanie przez mózg w czasie wysiłku fizycznego endorfiny, która poprawia nastrój i humor. Ćwiczyć można samemu w domu lub poza domem, ale regularnie – co najmniej 3-4 razy w tygodniu po ok. 45 minut. Ćwiczenia zawsze muszą być poprzedzone kilkuminutową rozgrzewką i trwać co najmniej trzy kwadranse, bo dopiero po pół godzinie intensywnego wysiłku zaczyna się spalanie tłuszczu.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA